Solicitați sfaturi cu privire la: compostare, udare, rotire și gunoi de urzici ....

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
BEABA
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 07/03/17, 21:49

Solicitați sfaturi cu privire la: compostare, udare, rotire și gunoi de urzici ....




de BEABA » 10/03/17, 15:36

bonjour,

O întâlnire frumoasă în această „grădina de legume a leneșului”...
Înțelege de ce și cum a ceea ce facem...!
Fără blabla....explicații clare și susținute și practică concretă în direct.
Ce fericire!!!

Așa că încep grădina mea leneșă de legume, am urmărit o mulțime de videoclipuri dar nu am găsit nicio informație cu privire la:

UDARE: cea mai bună metodă de udare? uda doar brazdele sau si capacul de fan?
ROTAȚIA CULTURII: întrucât solul este hrănit în permanență cu fân, mai este necesar să se asigure o rotație?
URZICA PURA.....: ce folos sa ii rezervati?
Și în cele din urmă nu am înțeles pe deplin de ce COMPOST nu a fost de niciun folos!!
Pot atunci pur si simplu sa-mi arunc resturile de bucatarie sub stratul de fan in toate anotimpurile????


Vă mulțumesc pentru răspunsurile dumneavoastră
Cordialement
Beatrice
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12306
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2967

Re: Cerere de consiliere privind: compostare, udare, rotatie si gunoi de grajd de urzici....




de Ahmed » 10/03/17, 16:53

Voi incerca sa va raspund la intrebari (am si eu o afectiune cardiaca! : Lol: ).
1- În general, modul de udare depinde foarte mult de tipul de sol și nu există o soluție unică. În cazul particular care ne interesează, cultivarea sub mulci, evaporarea redusă limitează alimentarea cu apă, iar rețelele miceliale distribuie spațial resursele; un alt factor este că apa trebuie să treacă prin capac. Din aceste diverse caracteristici rezultă că udarea se poate face pe linie, de preferință cu presiune scăzută și un debit relativ mare (un jet prea divizat ar umezi doar partea superioară a capacului, ceea ce nu prezintă interes) mod de a ajunge pamantul.
2- Organismele solului sunt hrănite constant => fertilitate, dar nevoile legumelor diferă, de aceea este necesară practicarea unei anumite alternanțe. În plus, fabaceele (fasole, fasole, mazăre etc.) furnizează azot care va fi binevenit pe alte legume...
3- Gunoiul de urzici ar trebui rezervat pentru ameliorări ocazionale, dar este inutil dacă totul merge bine. Urzicile tăiate pot fi încorporate în mod avantajos în mulci...
4- Compostarea este o relocare arbitrară a digestiei materiei organice brute: energia este irosită de anumite bacterii, în timp ce atunci când este răspândită pe sol contribuie la hrănirea tuturor organismelor din sol. Este o prostie totală, în măsura în care căutăm să hrănim organismele din sol care vor hrăni apoi plantele, în timp ce produsul compostării are ca scop hrănirea directă a plantei, așa cum o face fermierul convențional prin îngrășăminte, chimicale... Prin compostare renunțăm. pentru a face acest lucru dinamic, care nu este doar nutrițional.
5- Da!
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13689
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1515
A lua legatura cu:

Re: Cerere de consiliere privind: compostare, udare, rotatie si gunoi de grajd de urzici....




de izentrop » 10/03/17, 17:06

0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12306
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2967

Re: Cerere de consiliere privind: compostare, udare, rotatie si gunoi de grajd de urzici....




de Ahmed » 10/03/17, 17:44

Acolo, exagerezi puțin, Bea!
Spui că nu-ți place bla-bla, dar mai există un minim de utilitate și videoclipurile nu înlocuiesc forum.
mulțumesc Izentrop pentru link, mi s-a parut si mie ca s-a raspuns la aceste intrebari... : Roll:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Cerere de consiliere privind: compostare, udare, rotatie si gunoi de grajd de urzici....




de Did67 » 10/03/17, 17:52

Principalul lucru este spus!

Pentru udare, in Alsacia, in 2014 si 2016 nu am udat, decat cateva transplanturi la mijlocul verii.

Când ud, ud în două moduri:

- pentru semanat in brazde: o teava cu picuratoare integrate la fiecare 30 cm, asezata in fundul brazdei

- pentru legumele plantate la distanta, prin fan, precum rosii, vinete, am picuratoare individuale, la capatul unor tevi subtiri, ele insele legate la tevi mai mari (aceasta se gaseste sub forma de kit in magazinele de bricolaj); picuratoarele sunt reglabile...

Important este să acoperiți pentru a limita pierderile și să hrăniți ciupercile, care formează rețele de hrănire a plantelor (asigurând, prin urmare, substanțe lemnoase).


Pentru rotație, aș adăuga:

a) dacă anumite plante se întorc în sine fără dificultate (porumb, roșii), altele par „alergice” la sine; emit secreții în sol; este un mecanism comparabil cu alelopatia (pe care am putea-o numi autopatie!) [este o moștenire îndepărtată a mecanismelor care împing plantele să se răspândească în loc să rămână în același loc!]

b) majoritatea paraziților sunt specifici; nu are rost să-l ispitești pe diavol punând aceeași specie înapoi în același loc, când nu este nevoie...

Așa că merg pe „rotații”, fără să fac mare lucru nervos. Nu pun o plantă x înapoi unde era cu anul înainte (cu excepția roșiilor, pentru care construiesc un adăpost anume).

Despre compost, am răspuns în altă parte. Compostul nu este „rău” sau „dăunător”. Este pur și simplu o risipă incredibilă, o ocazie ratată de a hrăni organismele din grădină (nu cele din grămadă, care nu ne ajută). E ca și cum ai arunca bani pe fereastră - nu doare, dar e păcat...

Acum, dacă modalitatea de a face grădina de legume a leneșului este simplă, mecanismele sunt foarte complexe. La un moment dat, dacă vrei să înțelegi, trebuie să te „puci” prin cele 400 de pagini ale firului în care se explică esențialul. Sau așteaptă să apară cartea mea, poate peste un an (???). Dar vor fi 150 de pagini - și din nou, simplific. Unele sunt dificile... Viața în sol este extrem de complexă. Lucrați cu și mai mult! Și trebuie să începi prin a uita aproape tot ce ți s-a spus, tot ce crezi, tot ce ești convins. Ei bine aproape.

Sau alegeți să rămâneți „curcan” și obțineți sfaturi de la Botanic. Vor avea toate produsele minune pentru a crea o grădină „bio” după ei (care generează profit maxim, ei bine, ce curios!).

Un „grădinar leneș” nu este un „cultivator de plante”, el este un „crescător de organisme subterane”, care cultivă plante. Acest lucru zguduie reperele. De exemplu, încercați să hrăniți un cobai sau un iepure cu compost pentru a înțelege de ce trebuie să aruncați deșeurile în grădină!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Cerere de consiliere privind: compostare, udare, rotatie si gunoi de grajd de urzici....




de Did67 » 10/03/17, 18:33

BEABA a scris:B

URZICA PURA.....: ce folos sa ii rezervati?

Beatrice


Cum s-a spus altundeva: nu ma satur sa fac asta si obtin rezultate foarte bune... asa ca de ce sa ma satur??? Prin urmare, într-adevăr, nu se găsește în Grădina Leneșului! Nu mai mult decât compost. Nu mai mult decât amestecul Bordeaux. Nu mai mult decât grelinette... și ce știu.

Este, poate, important să reamintim obiectivul: să producă multe legume, „mai mult decât organice”, cu un efort minim... Obiectivul nu este să faci asta sau asta pentru că o fac alții. Sau pentru că cineva a scris că este minunat. Sau pentru că „se spun că...”. Sau pentru că bunica...

După cum a spus Ahmed, urzica fiind bogată în minerale, o putem pune la suprafață astfel încât să hrănească sistemul... Rupeți cu mănuși, aruncați... Atât!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 195