hydroelectricity

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Jean-Costa
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 19/03/17, 01:01

hydroelectricity




de Jean-Costa » 19/03/17, 01:24

salut, am un proiect care constă în crearea de energie electrică dintr-o fântână. Așa că vreau să pompez apa din fântână într-un rezervor după ce am creat o cascadă care va transforma o turbină, printr-un multiplicator de viteză pentru a transforma un alternator : Roll: . Așa că vreau să primesc opinia dumneavoastră dacă există posibilitatea de a o atinge
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: hidroelectricitate




de Did67 » 19/03/17, 10:11

Vă invit să vă uitați la câteva principii de bază ale fizicii, care vă vor arăta foarte repede că, în teorie, aveți nevoie de atâta energie pentru a ridica apa pe cât vă puteți recupera prin scăderea aceleiași ape.

Și asta în teorie. În practică, se adaugă ceea ce se numește randament. Ai nevoie de mai multă energie pentru a ridica apa, deoarece pompa nu are o eficiență de 100%. Și în timpul toamnei, nu recuperați 100% din energia posibilă, într-o turbină ...

Deci, dacă a fost o glumă, scuzați-vă că ați răspuns serios.

Și dacă nu, aveți modestia să credeți că mulți oameni s-ar fi gândit la asta cu mult înainte, pentru a câștiga mulți bani!
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: hidroelectricitate




de moinsdewatt » 19/03/17, 14:49

jean-costa a scris:salut, am un proiect care constă în crearea de energie electrică dintr-o fântână. Așa că vreau să pompez apa din fântână într-un rezervor după ce am creat o cascadă care va transforma o turbină, printr-un multiplicator de viteză pentru a transforma un alternator : Roll: . Așa că vreau să primesc opinia dumneavoastră dacă există posibilitatea de a o atinge


Dar desigur.

Imagine
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13699
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Hidroelectricitate




de izentrop » 19/03/17, 23:10

bonjour,
Un calcul de colț de masă:
O pompă de refulare a apei încărcate de 750 W poate pompa 5000 l de apă peste 6 m într-o oră https://www.leroymerlin.fr/v3/p/produit ... 1400987883
Este puțin mai mult, dar căderile de presiune din conducte nu sunt luate în considerare, pentru a simplifica, să rămânem la această valoare de 750 Wh de energie consumată

Să presupunem că pompa este scufundată la 50 cm și rezervorul de 1.5 m înălțime, turbina plasată chiar deasupra nivelului apei care se presupune că este invariabilă, înălțimea de cădere va varia între 5.5 m (rezervor plin) și 4 m, cu o medie de 4.75 m.

Putem calcula energia potențială a căderii exploatabile W = 9.81 X 4.75 X 5000/3600 = 64 Wh
Nu vă așteptați la o eficiență mai mare de 50% pentru o turbină pelton mică + alternator, suficient cât să încărcați o baterie mică de 12 V / 2.5 AH

Și din nou, sunt generos, pentru că, cu acest tip de pompă, o diferență de nivel de 3 m și 100 m diametru de țeavă 25, îmi iau 15 minute să umplu un rezervor de 200 l.

Chiar dacă bilanțul energetic este neapărat negativ, așa cum ne-a amintit Did67, consumând 750 Wh și recuperând doar 30 arată că pierderile sunt foarte importante pentru sistemele mici.
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : maignan-m și oaspeții 359