Poluarea din plastic și legume

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
ARMAN
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 92
Înregistrare: 18/09/12, 21:14
x 2

Poluarea din plastic și legume




de ARMAN » 27/04/17, 11:06

Bună ziua, se pare că larvele moliei Galleria mellonella, cunoscută sub numele de molie de ceară falsă, reușesc să ingereze și să degradeze polietilena în proporții mari ... studiul este abia la început, odată sintetizat (prin substanțe chimice? Lol) sistemul poate să fie industrializat. Aceste larve sunt, de asemenea, momeli pentru piersici, așa că le putem crește acasă hrănindu-le gratuit (pentru nebunii de ecologie) : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Poluarea din plastic și legume




de Did67 » 27/04/17, 11:30

Proporție mare ??? Nu stiu. Ai o sursa ???

Ceea ce știm este că un cercetător spaniol care a păstrat ceara infestată într-o pungă de plastic a găsit-o străpunsă cu găuri ...

Rețineți că nu știm dacă îl „sfâșie” sau „îl digeră”. Ceea ce am citit nu este clar.

Și acasă, șoarecii tăie cabluri electrice sau tencuială, pentru a trece ... Nu aș presupune că vor scăpa de asta!

Feriți-vă de buzz. În opinia mea, este urgent să așteptăm să aflăm ceva mai mult.

[NB: și cercetătorii trebuie să fie interesați de ei; și trebuie să fie citite din ce în ce mai mult pentru a obține subvenții ...]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: Poluarea din plastic și legume




de Julienmos » 27/04/17, 12:32

De asemenea, am citit asta în jurnalul meu de dimineață ... Copiez și lipesc articolul din RL:

ȘTIINȚE - ESTE CAPABIL DE DIGERAT POLIETILENUL
O larvă devoră plasticul xxxxx

Descoperirea unui parazit capabil să devoreze polietilena oferă perspectiva biodegradării rapide a acestui poluant care se acumulează în mediu, în special în oceane.

La fel ca unele descoperiri științifice majore, aceasta s-a întâmplat întâmplător.

Federica Bertocchini, cercetător la Centrul Spaniol pentru Cercetări Naționale, este, de asemenea, un apicultor amator. Într-o zi, în timp ce își deschide stupii, descoperă larvele moliei de ceară, un fluture foarte răspândit în Europa.
De obicei, aceste larve sunt crescute comercial în număr mare pentru a servi drept momeală pentru pescuit.

Federica Bertocchini curăță alveolele și așează ceara infectată de acest parazit în pungi de plastic. Spre surprinderea ei, își dă seama că pungile sunt rapid pline de găuri. Prin urmare, ea decide să-și continue cercetările ...

Extrem de rapid

Concluzia este clară: larva este capabilă să devoreze polietilena, unul dintre cele mai rezistente materiale plastice, utilizat în multe ambalaje și foarte greu de degradat în mod natural.

Această constatare se dovedește a fi o veste excelentă pentru mediu, deoarece oferă perspectiva biodegradării rapide a acestui poluant care se acumulează în depozite de deșeuri și oceane. În fiecare an, la nivel mondial se produc aproximativ 80 de milioane de tone de polietilenă.

Alte observații au fost făcute cu o pungă de supermarket din Marea Britanie, supusă unei sute din aceste larve: au reușit să deterioreze plasticul în mai puțin de o oră.

Au început să apară găuri după doar patruzeci de minute și după douăsprezece ore, masa plastică a pungii a fost redusă cu 92 miligrame, ceea ce reprezintă o cantitate considerabilă. Anul trecut, o bacterie testată ar putea degrada și unele materiale plastice, dar cu o rată de 0,13 miligrame în doar 24 de ore.

O enzimă care trebuie izolată

Oamenii de știință cred că larva moliei de ceară nu numai că ingerează plastic, ci îl transformă sau o rupe chimic cu o substanță produsă de glandele sale salivare.

Unul dintre pașii următori va fi să încercăm să identificăm acest proces molecular și să ne dăm seama cum să izolăm enzima responsabilă. Apoi va fi necesar să se fabrice la scară industrială folosind biotehnologie.

În ciuda politicilor puse în aplicare pentru a o vedea dispărând, punga de plastic rezistă: în fiecare an, sunt folosite în lume o mie de miliarde - mai mult de 230 de persoane - producând mai mult de 100 de tone de deșeuri, adesea abandonate în natură, unde se duc 000 de ani pentru a se descompune complet. Totuși, 400% din deșeurile de pe mare sunt din plastic, mai ales aceste saci celebri, care ajung în burta peștilor și apoi pe farfurii!
0 x
ARMAN
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 92
Înregistrare: 18/09/12, 21:14
x 2

Re: Poluarea din plastic și legume




de ARMAN » 27/04/17, 12:38

sursa: http://www.cell.com/current-biology/ful ... 60-9822(17) 30231-2
Experiența a avut tendința să țină cont de simpla mestecare ... : Mrgreen:
În ce proporție? comparativ cu nimic: asimptotul la infinit ... în comparație cu bacteriile, un factor de 100 ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Poluarea din plastic și legume




de Did67 » 27/04/17, 19:07

Nu pot deschide linkul ...

Citisem doar un articol foarte asemănător cu ceea ce publică Julienmos.

Constat că știința a intrat și pe tărâmul excesiv al mass-media și al zumzetului ... Așa că m-am obișnuit să fiu puțin precaut.

Rezum: sub rezerva unui centaine dintre aceste larve ... după ora doisprezece, masa plastică a pungii a fost redusă cu 92 miligrame ...

Am pus împreună: o sută de larve, în douăsprezece ore, ar fi ingerat, fără ca noi să știm încă foarte bine ce devine, 92 mg de PE ...

Și mai presus de toate, nu știm ce au mâncat în total ... Dacă pentru asta, au avut nevoie de 50 g de ceară (0,5 g fiecare) ????

Așadar, înainte de a striga ura și de a ajuta la menținerea sau chiar dezvoltarea buzz-ului, aștept să aflu ceva mai mult. Cu riscul de a fi numit sceptic!
0 x
ARMAN
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 92
Înregistrare: 18/09/12, 21:14
x 2

Re: Poluarea din plastic și legume




de ARMAN » 27/04/17, 20:48

Într-adevăr, link-ul nu pare să funcționeze, faceți doar efortul să tastați cell.com și să-l lipiți pe Federica Bertocchini în zona de căutare ... Ce se întâmplă? Am ideea mea despre asta : Mrgreen:
Interesul nu este cifrele citate, ci descoperirea și confirmarea existenței unei enzime capabile să degradeze relativ rapid acest plastic, va fi suficient ca ingineria chimică să o sintetizeze în volum ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Poluarea din plastic și legume




de chatelot16 » 27/04/17, 21:42

De mult timp văd tot felul de creaturi care mănâncă plasticul ... dar nu-l digera ... așa că nu-l distruge ... și mai presus de toate, nu le hrănește creaturi: riscă să le îmbolnăvească

cel mai simplu mod de a adăuga valoare polietilenei și polipropilenei este să o ardeți acolo unde este nevoie de căldură! arde la fel de curat ca păcura!

desigur, nu trebuie confundat cu pvc care este prea poluant dacă este ars fără precauție
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Poluarea din plastic și legume




de Did67 » 28/04/17, 08:36

ARMAND a scris:Într-adevăr, link-ul nu pare să funcționeze, faceți doar efortul să tastați cell.com și să-l lipiți pe Federica Bertocchini în zona de căutare ... Ce se întâmplă? Am ideea mea despre asta : Mrgreen:
Interesul nu este cifrele citate, ci descoperirea și confirmarea existenței unei enzime capabile să degradeze relativ rapid acest plastic, va fi suficient ca ingineria chimică să o sintetizeze în volum ...


O.K. Am găsit.

Și într-adevăr, articolul, mai precis, confirmă posibilitatea degradării PE de către această larvă, la rata indicată. Cu formarea de etilen glicol și lanțuri de masă inferioare ...

Deci da, există posibilități de „inginerie chimică” ...

Pe de altă parte, nu se specifică dacă larvele se hrănesc cu asta!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 339