Creștere organică în Franța

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Creștere organică în Franța




de moinsdewatt » 26/05/17, 15:38

25 de cifre pentru a înțelege explozia de organice în Franța

FRANCK STASSI Usine Nouvelle la 24/05/2017

INFOGRAFIC Consumul de produse ecologice a obținut 21,7% în 2016, pentru o cifră de afaceri de 7,1 miliarde de euro. Această nouă evoluție a pieței și promisiunea unor prețuri mai remunerative îi împing pe tot mai mulți fermieri să se intereseze.

Consumul de produse din agricultura ecologică a crescut cu 21,7% între 2015 și 2016, a declarat Agence Bio marți, 23 mai. Toate circuitele combinate, valoarea totală a produselor ecologice vândute a ajuns la 7,1 miliarde de euro. Având o valoare de vânzări cu 23,7%, magazinele specializate sunt segmentul care a beneficiat cel mai mult de entuziasmul consumatorilor, înaintea marilor magazine alimentare (+ 22,5%), ale căror rafturi dedicate sunt în continuă creștere dezvoltă, meșteșugari-comercianți (+ 19,2%) și vânzări directe (+ 15,1%).
Imagine

Pentru a răspunde acestei creșteri a cererii, sectorul se adaptează: numărul operatorilor specializați în produse ecologice (fermieri, procesatori, distribuitori, import / export) a crescut cu 11% în 2016. Agence bio astăzi estimează numărul de locuri de muncă directe din sector la 118. Astfel, în 000 au fost numărate 77 de locuri de muncă directe suplimentare (în echivalent cu normă întreagă) în ferme, doar pe segmentul agriculturii ecologice, la care trebuie adăugată crearea de locuri de muncă în vânzările cu amănuntul (+700 locuri de muncă), prelucrare (+2016 locuri de muncă), activități de servicii (+ 23 locuri de muncă în consultanță, servicii administrative și cercetare și dezvoltare) și angrosiști ​​(+ 800 locuri de muncă). Fermele ecologice reprezintă 12% din fermele franceze și 800% din ocuparea forței de muncă agricole, inclusiv fermele angajate în procesul de conversie în 2000. În total, 1600 de locuri de muncă au fost create în spațiul a patru ani.

Numărul conversiilor organice explodează
..............................

http://www.usinenouvelle.com/editorial/ ... ce.N544518
1 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Creștere organică în Franța




de Janic » 26/05/17, 16:19

oh da! A durat mult timp, dar este un val de maree dificil de oprit acum în marele prejudiciu al industriilor chimice denumite fitosanitare. Oamenii s-au săturat să fie otrăviți de toate aceste substanțe chimice (și nu numai agricole), prin urmare, explozia similară a homeopatiei, a tratamentelor naturale și a altor mijloace conexe și a reclamei producătorilor cărora le este mai bine subliniază mai bine că produsele lor nu conțin coloranți, parabeni, OMG-uri, numeroși disruptoare endocrine, etc.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Creștere organică în Franța




de Macro » 26/05/17, 17:23

Așadar, Ben spune ... Mai este mult de parcurs ... 1.54 milioane de hectare din cele 29 de milioane de hectare de teren agricol din Franța ... 5.3% ... Un tsunami : Mrgreen:
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Creștere organică în Franța




de Janic » 26/05/17, 18:40

Așadar, Ben spune ... Mai este mult de parcurs ... 1.54 milioane de hectare din cele 29 de milioane de hectare de teren agricol din Franța ... 5.3% ... Un tsunami : Mrgreen:
Trebuie plasat în contextul său istoric. Biografia anilor 'XNUMX a fost considerată un ciudat ciudat "fă dragoste, nu război"; toate mijloacele de informare (la ordinele produselor agrochimice) au spart zahărul pe produsele organice, produsele organice false presupuse rare au făcut obiectul unor campanii de frotiu, magazinele de produse ecologice au fost la fel de rare precum afișarea homeopatiei pe farmacii, etc ... Acesta este contextul timpului care ne permite să înțelegem mai bine fenomenul. Prin urmare, acest grafic arată din anii 90 explozia exponențială (relativă evident)
Apoi, găsim aceleași grafice de sus în jos în ceea ce privește companiile agricole care dispar treptat, scăderea prețurilor acordate fermierilor care le strică treptat, sinuciderile obișnuite în prezent, în paralel cu companiile agricole agricole (sau aproape) care restabilesc încrederea fermierilor în Asigurarea unui preț la CALITATE și nu mai multă cantitate, asigurându-le astfel un venit decent, explică și această creștere a producției ecologice. Dacă extindeți aceste curbe, caracterizate de suprafețele în conversie, [*] și cu o viteză de 20% constante actuale, veți îndrepta către o conversie progresivă și exponențială a acestor ferme care, peste doar 10 ani, ar reprezenta deja o treime din suprafață agricol în Franța și 7 ani mai târziu, în mod ideal, toate acestea (nu visezi, produsele agrochimice nu sunt dispuși să lase să ceară pe cota sa de piață)

Scurt istoric al Bio
În aproximativ șaizeci de ani, agricultura ecologică a trecut treptat dintr-o poziție marginală într-o problemă socială centrală. Este cea mai reușită abordare pentru protecția mediului, a biodiversității și a bunăstării animalelor, ceea ce îi conferă un statut special și bazele solide pentru viitor.

http://www.agencebio.org/breve-histoire-de-la-bio

[*] pe acest grafic din 2014 până în 2016: + 45% în conversie!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Creștere organică în Franța




de Janic » 05/06/19, 09:44

https://www.francetvinfo.fr/economie/em ... 74325.html
franceinfo cu AFP
France Télévisions
Actualizat pe 04/06/2019 | 12:00
publicat pe 04/06/2019 | 11:33

Producția agricolă ecologică a înregistrat un „an record” în Franța în 2018, în special în cereale, cu o creștere la 7,5% a suprafeței agricole ecologice, în timp ce 10% dintre fermieri lucrează acum în țară, o a anunțat, marți, 4 iunie, Agence Bio.

Cu două milioane de hectare cultivate organic anul trecut în Franța, există într-adevăr „o piatră de hotar” din partea producției, „în conformitate cu obiectivul de ajung la 15% din suprafața agricolă ecologică la sfârșitul anului 2022", a declarat Florent Guhl, directorul Agence Bio, un organism public care monitorizează evoluția agriculturii ecologice în Franța. Această agenție este un grup francez de interes public care promovează agricultura ecologică în Franța, în special prin etichetele sale AB. și sigla europeană Eurofeuille.

Cu tot respectul pentru maniacul glifosatului și a altor „cide” ale agriculturii convenționale, fermierii care se convertesc la ea nu-l mai folosesc și se descurcă foarte bine.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Creștere organică în Franța




de Moindreffor » 05/06/19, 18:33

și suntem deja roșia „organică”
fără pesticide, fără erbicid, fără fungicid (tot atât de sintetic) și fără pământ cultivat în acvaponică pe lână de rocă : Mrgreen:
noul „organic” este cu adevărat fără, și mai ales „fără gust” dacă continuă, dar „organic”
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
phil12
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 530
Înregistrare: 05/10/09, 13:58
Locul de amplasare: occitană
x 156

Re: Creștere organică în Franța




de phil12 » 05/06/19, 19:50

bonjour,

De ce să mergi imediat în desene mari, nu există nici măcar o dezbatere pe care nu o putem nega că:
- există mai puține inputuri chimice sau petroleice de tot felul
- are un impact mai mic asupra planetei (mai ales dacă depunem eforturi asupra cărnii și produselor lactate care nu sunt esențiale)
- mai plină de satisfacții pentru producător, mai ales dacă dezvoltăm așa cum o fac biocopii de scurtcircuit

Deci căutați păduchi, cheltuiți watts, sodomiza drosophila este foarte productiv!
0 x
Consultanță în domeniul energiei durabile pentru construcții
http://www.philippeservices.net/
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Creștere organică în Franța




de Moindreffor » 05/06/19, 20:12

philxNUMX a scris:bonjour,

De ce să mergi imediat în desene mari, nu există nici măcar o dezbatere pe care nu o putem nega că:
- există mai puține inputuri chimice sau petroleice de tot felul
- are un impact mai mic asupra planetei (mai ales dacă depunem eforturi asupra cărnii și produselor lactate care nu sunt esențiale)
- mai plină de satisfacții pentru producător, mai ales dacă dezvoltăm așa cum o fac biocopii de scurtcircuit

Deci căutați păduchi, cheltuiți watts, sodomiza drosophila este foarte productiv!

Sunt total de acord cu tine, dar trebuie să vezi realitatea așa cum este ea și nu așa cum ți-ai dori să fie

creșterea suprafețelor „organice” a dus la o reducere majoră a specificațiilor „organice”, „organicul” de acum 20 sau 30 de ani nu mai are nicio legătură cu „organicul” actual, și nu eu îl spun, este un prieten agricultor „organic” care îmi spune

deci da progresează la suprafață, dar regresează în restricții, așa că marea caricatură doar pentru a spune că „organic” ieftin este „organic” industrial

scurtcircuite Ok, știu, dar când văd un castravete „organic” vândut în plastic ambalat sub vid, ce rost are să faci „organic”, unde este beneficiul pentru planetă?

Cumpăr în scurtcircuit, dar nu toate sunt „organice” și prefer să cumpăr un castravete neambalat „organic” decât un „organic” din plastic

scuzați-mă, dar „organic” nu este cu siguranță garanția unui câștig pentru planetă
mai mult lucrări, deci mai mult motorină
îngrășămintele naturale extinse cu o lovitură grea de transport și transportate pe kilometri au văzut clar amprenta de carbon
utilizarea de produse fitosanitare naturale, care se presupune că sunt sigure din moment ce sunt naturale

Așadar, scuzați-mă dacă nu sunt mulțumit de imaginea poștală și mă uit și în spatele scenei

„organicul” provine dintr-un refuz al produselor sintetice în principal pentru că sunt sintetice rezultate din chimie, deoarece în același timp am refuzat societatea de consum, capitalismul și o parte a populației a părăsit orașele spre țară
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
phil12
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 530
Înregistrare: 05/10/09, 13:58
Locul de amplasare: occitană
x 156

Re: Creștere organică în Franța




de phil12 » 05/06/19, 20:49

Bonsoir,
Ei bine nu, nu sunt de acord, nu este o carte poștală, vorbesc despre asta din interior, am fost producător organic de 15 ani și sunt ceea ce se întâmplă acum.

1 / este foarte multă producție curată pentru că tipii fac asta prin vocație, nu că pentru banii nu ar trebui să insultăm aceste mii de producători!
2 / industrial bio, în ciuda a tot ce puteți spune, este încă mult mai puțin impactant la toate nivelurile decât agricultura convențională, așa că este cu adevărat un pas mare dacă se întâmplă la scară largă!

Nu mai suntem într-o carte poștală, ci pe rând, dacă ne gândim pragmatic.

Dacă consumatorul dorește ca sclavii agriculturii să facă o treabă bună, trebuie să se solidarizeze și să plătească pentru produsele de bază la prețul lor corect! avem bani pentru meciul de fotbal, schimbarea mașinii sau a bucătăriei integrate, dar nu pentru ca copiii noștri să mănânce mai bine și să trăiască într-un loc mai puțin dezgustător! De asemenea, trebuie să schimbăm obiceiurile proaste> produse în afara sezonului> în afara continentului> să limităm carnea și produsele lactate> ambalarea ....

Deci, da, vom spune că există o serie de producători de scheme organice (nu putem pune un polițist în spatele tuturor) sau că produsele organice nu sunt perfecte, etc. charier sunteți interesat de fenocultură și, prin urmare, vedeți că putem fi puțin pentru a îmbunătăți lucrurile și pentru a limita aporturile și pesticidele sintetice sau nu, atunci când vrem să mușcă câinele său, îl acuzăm de rabie!

Și istoricul castravetelor în ambalaje din plastic credeți că este organic? și că nu ești în eroare?

Personal magazinul meu local de produse ecologice, face un maxim de produse locale, un maxim de produse de sezon, un maxim de vrac (produse întreține, prăjituri, etc etc ...)

Asa ca seara buna, continuare buna, continua sa faci gnagnagna, weekend bun!
0 x
Consultanță în domeniul energiei durabile pentru construcții
http://www.philippeservices.net/
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Creștere organică în Franța




de Moindreffor » 05/06/19, 22:19

philxNUMX a scris:Bonsoir,
Ei bine nu, nu sunt de acord, nu este o carte poștală, vorbesc despre asta din interior, am fost producător organic de 15 ani și sunt ceea ce se întâmplă acum.

1 / este foarte multă producție curată pentru că tipii fac asta prin vocație, nu că pentru banii nu ar trebui să insultăm aceste mii de producători!
2 / industrial bio, în ciuda a tot ce puteți spune, este încă mult mai puțin impactant la toate nivelurile decât agricultura convențională, așa că este cu adevărat un pas mare dacă se întâmplă la scară largă!

Nu mai suntem într-o carte poștală, ci pe rând, dacă ne gândim pragmatic.

Dacă consumatorul dorește ca sclavii agriculturii să facă o treabă bună, trebuie să se solidarizeze și să plătească pentru produsele de bază la prețul lor corect! avem bani pentru meciul de fotbal, schimbarea mașinii sau a bucătăriei integrate, dar nu pentru ca copiii noștri să mănânce mai bine și să trăiască într-un loc mai puțin dezgustător! De asemenea, trebuie să schimbăm obiceiurile proaste> produse în afara sezonului> în afara continentului> să limităm carnea și produsele lactate> ambalarea ....

Deci, da, vom spune că există o serie de producători de scheme organice (nu putem pune un polițist în spatele tuturor) sau că produsele organice nu sunt perfecte, etc. charier sunteți interesat de fenocultură și, prin urmare, vedeți că putem fi puțin pentru a îmbunătăți lucrurile și pentru a limita aporturile și pesticidele sintetice sau nu, atunci când vrem să mușcă câinele său, îl acuzăm de rabie!

Și istoricul castravetelor în ambalaje din plastic credeți că este organic? și că nu ești în eroare?

Personal magazinul meu local de produse ecologice, face un maxim de produse locale, un maxim de produse de sezon, un maxim de vrac (produse întreține, prăjituri, etc etc ...)

Asa ca seara buna, continuare buna, continua sa faci gnagnagna, weekend bun!

magazinul meu organic se află la 30 km de casa mea, într-adevăr nu este vina lui, ci a mea atunci când îmi iau mașina pentru a merge acolo la destinație, în timp ce producătorul meu convențional trec pe zi ce trece, așa că fac o alegere si eu pe baza credintei mele
pentru castravetele din plastic, cel care îl produce îl împachetează
Am spus că suntem de acord, așa că tot ceea ce spui crede așa
dar este aceasta realitatea? după aceea, dacă vedeți „organicul” doar printr-un exemplu ideal, nu vă uitați la celelalte „organice”, este alegerea dvs., încerc doar să nu fiu prea idealist, să denunț derivațiile , dar dacă nu vă deranjează, să nu vorbim despre asta

vrem să impunem „bio” așa cum am vrut moartea motorinei, iar acum ne dăm seama că producătorii au făcut atât de mult efort încât motorina emite mai puțin decât benzină, bineînțeles că există încă motorina veche, nimic nu este total perfect

Nu spun că marea majoritate a producătorilor „organici” nu fac o treabă bună, dar nu trebuie să negăm că roșiile „organice” din Spania sunt produse industrial și că în Franța să țină pasul cu concurența începem să facem la fel,

Janic vorbește adesea despre „realul” organic, bine ar putea fi necesar să se găsească un alt termen pentru a diferenția cu exactitate acest „real” organic de celălalt, deoarece confuzia genurilor va afecta inevitabil „realul”, cred că „dorind organic cu orice preț, organic este tăierea tablei pe care stă

este mai degrabă ceea ce mă îngrijorează în materie organică, negarea acestei dovezi este jocul struțului, după ce am ales alegerea de a mânca bine sau a cumpăra un televizor, asta este problema alegerea, fie una, dar nu ambele, este întotdeauna mai ușor să spui când poți face ambele
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 270