Ce progres fantastic împotriva poluării, de la 200 ani!

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Ce progrese fantastice împotriva poluării, de 200 de ani!




de Exnihiloest » 26/05/17, 21:28

Ahmed a scris:„Progresul” ca concept de propagandă inventat în secolul al XVIII-lea este evident pozitiv, dar în fond și în realitate acest cuvânt este complet neutru și sensul său depinde doar de contextul în care este folosit: astfel, în utilizările sale negative, noi poate vorbi despre progresul epidemiei, eroziunea, un incendiu ...

„sensul său depinde doar de contextul în care este folosit”: mi se pare că am specificat acest context, deci de ce să mă întorc la generalități fără legătură cu subiectul?! Pentru că notarea unei îmbunătățiri a anumitor aspecte ale vieții de astăzi în comparație cu cele din trecut nu este corectă din punct de vedere ecologic?
În ceea ce privește „conceptul de propagandă”, acolo cădem în teoriile conspirației. Văd că nu mai suntem legați de nicio plauzibilitate, așa că putem spune și că ecologismul este un „concept de propagandă”.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Ce progrese fantastice împotriva poluării, de 200 de ani!




de Ahmed » 26/05/17, 22:55

De ce să invocăm o teorie a conspirației în care există doar o construcție socială ideologică bine datată și din care este ușor să urmăm etapele succesive? Că ceea ce a rezultat a dus la îmbunătățiri, cum ar fi contracarări în alte domenii, nu este ceea ce am vrut să subliniez.
Ecologismul ar fi mai degrabă o contrapropagandă ... dar nu mi se pare anormal să văd într-o poziție sau alta expresia diferitelor subiectivități: inutil, deci, să ne arogăm monopolul raționalității și să lansăm anatemele către obscurantisme care au demeritul de a nu fi de acord cu sensul și conținutul acestei raționalități.
Ecologia politică nu este într-adevăr o știință și, logic, ar trebui să se învârtă în jurul anticapitalismului (și nu al altercapitalismului), ceea ce nu înseamnă că ar presupune o ideologie simetric antagonică, ci o orientare, care trebuie definită, spre o altă cale. Cu toate acestea, este probabil, deși nedorit, ca capitalismul, deja bine realizat, să nu se autodistrugă singur, dând loc unui haos și mai fatal (dar al cărui motiv va fi el) ...
Înțeleg, dacă îți pun ochelarii, că anticapitalismul este o poziție sectară, în timp ce inversul este o chestiune de pragmatism simplu sau de o anumită neutralitate obiectivă ... : Wink:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Ce progrese fantastice împotriva poluării, de 200 de ani!




de Christophe » 27/05/17, 13:43

Exnihiloest a scris:
Acest lucru nu împiedică protejarea climatului (sau mai bine zis a stabilității sale) este strâns legată de condițiile noastre privilegiate ... spun că nu spun nimic ... : Mrgreen:

Aici divergem. Omul nu este responsabil pentru climă și nici nu are încă mijloacele necesare pentru ao schimba.
Este bine să crezi că omul este vinovat, dar că se poate răscumpăra pe sine. Îmi amintește de o poveste veche. Această reciclare este în cele din urmă foarte ecologică. 8)


Acest răspuns miroase a scepticismului climatic ... :| :|

Ești liber să crezi ce vrei ... din partea mea sunt profund convins că omul are o anumită responsabilitate pentru schimbările climatice ... dacă nu este o responsabilitate totală!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Ce progrese fantastice împotriva poluării, de 200 de ani!




de Ahmed » 27/05/17, 15:11

Un adevărat „progres” împotriva poluării a constat în relocarea ei masivă: diferitele standarde de mediu sunt contemporane cu dezindustrializarea. Un alt efect al acestor standarde asupra industriilor care au rămas în vigoare a fost promovarea concentrării companiilor, iar acest aspect nu este nesemnificativ în ceea ce privește geneza acestor legi.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Ce progrese fantastice împotriva poluării, de 200 de ani!




de Exnihiloest » 27/05/17, 18:05

Ahmed a scris:Un adevărat „progres” împotriva poluării a constat în relocarea ei masivă: diferitele standarde de mediu sunt contemporane cu dezindustrializarea. Un alt efect al acestor standarde asupra industriilor care au rămas în vigoare a fost promovarea concentrării companiilor, iar acest aspect nu este nesemnificativ în ceea ce privește geneza acestor legi.

Și sunt oameni mai fericiți decât în ​​anii ’60, când erau la muncă deplină, când foloseau aparate de uz casnic, când priveau televiziunea aducând descoperiri oamenilor chiar și cei mai îndepărtați de resursele culturale, când totul părea posibil și cu siguranță nu „durabil”, De asemenea, timpul testelor nucleare la suprafață, timpul aerului în orașele mari mai poluat decât astăzi, timpul drumurilor și viteza predispusă la accidente, timpul Războiului Rece?
Ma indoiesc.
După cum ați spus, progresul este „subiectiv” și, prin urmare, este o idee consensuală care trebuie găsită atunci când se iau în considerare măsuri generale care vor avea impact asupra tuturor. Ținând cont de faptul că ecologia este complet reductivă este destul de insuficient pentru a spera la un sentiment mai bun de viață și este cu atât mai mult dacă măsurile luate trebuie să fie în detrimentul altor elemente ale vieții, nu ecologice, ci contribuind la sentimentul de bine -fiind. Ecologia este unul dintre elementele, cu siguranță importante, de luat în considerare în acțiunea politică, dar este doar un element printre altele, nu panaceul.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Ce progrese fantastice împotriva poluării, de 200 de ani!




de Exnihiloest » 27/05/17, 18:17

Christophe a scris:
Exnihiloest a scris:
Acest lucru nu împiedică protejarea climatului (sau mai bine zis a stabilității sale) este strâns legată de condițiile noastre privilegiate ... spun că nu spun nimic ... : Mrgreen:

Aici divergem. Omul nu este responsabil pentru climă și nici nu are încă mijloacele necesare pentru ao schimba.
Este bine să crezi că omul este vinovat, dar că se poate răscumpăra pe sine. Îmi amintește de o poveste veche. Această reciclare este în cele din urmă foarte ecologică. 8)


Acest răspuns miroase a scepticismului climatic ... :| :|

Ești liber să crezi ce vrei ... din partea mea sunt profund convins că omul are o anumită responsabilitate pentru schimbările climatice ... dacă nu este o responsabilitate totală!


Ce finețe olfactivă! : Cheesy:

„Puer” mi se pare un termen grosolan, pe lângă faptul că este nelegiuit, atunci când este vorba doar de a opune propria sa convingere cu cea a altora.

Ești liber să crezi ce vrei ... din partea mea, sunt profund convins că omul are o parte neglijabilă a responsabilității pentru schimbările climatice, dacă nu este total zero, și pot spune că asupra absenței unor dovezi științifice care să o demonstreze, cu cuantificarea susținută și cu privire la faptul că partea antropogenă a CO2 este neglijabilă în comparație cu cea naturală.
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Ce progrese fantastice împotriva poluării, de 200 de ani!




de Janic » 27/05/17, 18:32

întâmplător, tocmai am urmărit un documentar despre France 5 „land under the influence”. În special văzute și analizate din datele furnizate de sateliți și, din păcate, omenirea tinde să completeze clima prin comportamentul său. Desigur, este posibil să nu fie total responsabil pentru problemele climatice, dar le înrăutățește serios.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Re: Ce progrese fantastice împotriva poluării, de 200 de ani!




de Forhorse » 27/05/17, 20:25

Exnihiloest a scris:La rândul meu, sunt profund convins că omul are o parte neglijabilă a responsabilității pentru schimbările climatice, dacă nu este total zero, și mă bazez să o spun pe absența unor dovezi științifice care să o demonstreze, cuantificarea pentru a sprijini și pe faptul că partea antropogenă a CO2 este neglijabilă în comparație cu cea naturală.


Cu cât te citesc mai mult, cu atât am mai mult impresia că ești un lobbyist cu plata unui grup mare (industrial / politic / alt ..?) A cărui misiune este de a destabiliza acest lucru forum sau în orice caz vizitatorii săi care nu ar avea încă o părere clară asupra ecologiei.
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Ce progrese fantastice împotriva poluării, de 200 de ani!




de Janic » 27/05/17, 20:43

Cu cât te citesc mai mult, cu atât am mai mult impresia că ești un lobbyist cu plata unui grup mare (industrial / politic / alt ..?) A cărui misiune este de a destabiliza acest lucru forum sau în orice caz vizitatorii săi care nu ar avea încă o părere clară asupra ecologiei.
ah bah atunci! nimeni nu observase până acum! : Roll:
dar cu atât mai bine cu cât se împotmolește și cu atât mai multă credibilitate își pierde discursul acestui lobby. : Evil:
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Ce progrese fantastice împotriva poluării, de 200 de ani!




de Ahmed » 28/05/17, 08:52

JanicTu scrie:
Desigur, este posibil să nu fie pe deplin responsabil pentru problemele climatice, dar le înrăutățește serios.

Nimeni nu a crezut vreodată că influența umană este singura cauză, doar că a reușit să se suprapună asupra variațiilor naturale în așa fel încât să supere un echilibru (fluctuant) modificând un factor climatic major. Este ușor de observat că o mică diferență în concentrația unui gaz din atmosferă poate exercita un puternic efect de pârghie, în măsura în care joacă un rol în echilibrul termic al Pământului. Mai puțin decât o încălzire bruscă, ceea ce este în joc este o creștere semnificativă a intensității evenimentelor climatice și meteorologice datorită acestei surse crescute de mașini termodinamice.
Poziția mea este cunoscută, o reamintesc totuși: pe RC sau DR, așa cum îi place, nu am certitudine științifică, consider că negaționismul în materie merge prea în direcția „business as usual” pentru a discredita IPCC (este doar să ne gândim la acest sărac vesel !). Dar ceea ce mă atrage cel mai mult este că această amenințare trebuie să intervină pentru a se pune la îndoială metodele noastre de operare, ceea ce, încă în opinia mea, dezvăluie o profundă ambiguitate a abordării ecologiste (pentru că, din păcate, nu putem vorbi aici despre un abordare) care este sensibilă doar la ceea ce riscă să tulbure o viziune convenită asupra unui anumit confort prealabil.
Cred că o atitudine judicioasă ar fi să ne abținem de la judecarea unei dezbateri științifice care ne depășește, de cand am avea de câștigat tot, și toate, presupunând metodologic această schimbare climatică din motive care nu au nimic de-a face cu clima.
Din păcate, criza capitalismului, ca sistem mondial (dacă ar fi circumscrisă [presupunere absurdă!] Acest lucru ar fi neglijabil) implică o accelerare a distrugerii condițiilor de viață de pe pământ sau, altfel spus, o maximizare a fluxuri abstracte de valoare prin disiparea energiei ...
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 82