Ce site-uri web să cumpere semințe?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ce site-uri web pentru a cumpăra semințe?




de Did67 » 18/07/17, 23:04

olivier75 a scris:
Gustul este de asemenea luat în considerare, f1 nu înseamnă fără gust și din ce în ce mai puțin.



În general, un hibrid F1 este o „combinație” de trăsături care au fost „asamblate” din liniile pure folosite ca părinți. Pentru a lua exemplul batavia mea (deși nu cunosc nici o batavia hibridă), aceasta ar consta în a avea un părinte A, foarte rezistent la creșterea semințelor, un părinte B cu o aromă plăcută de nuci, un părinte C formând mere frumoase și un părinte D cu frunze roșii.

Toate aceste personaje au fost „concentrate” în aceste rânduri, apoi la ambii părinți, prin consangvinitate ... Sunt „homozigoți” - adică, în urmașii lor, îl vom găsi neapărat. Consangvinizarea va duce la un fel de degenerare (câmpurile de producție a porumbului sunt ușor de recunoscut - avem porumb mic).

Prin urmare, traversând toate acestea, vom avea un hibrid cu toate aceste caracteristici de fiecare dată.

Și destul de curios, în loc să redobândim vigoarea inițială, avem efect de heterozitate, un pic de parcă plantele ar fi „fericite” că le-am traversat în cele din urmă. Efectul heterozei, numit și „vigoare hibridă”. Pe scurt, 1 + 1 = 2,2 sau 2,3 ​​... 0,2 sau 0,3 în plus este heteroză ... Este un „dar al naturii”.

Acest lucru a favorizat dezvoltarea hibrizilor.

Acesta este un fenomen natural, pe care îl cunoaștem în natură - „ticăloșii” sunt adesea mai puțin pedepsiți decât câinii de rasă, care au adesea defecte „congenitale”.

Dar depinde de specie. În grâu, hibrizii nu s-au rupt. Eteroza nu a justificat costul suplimentar ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ce site-uri web pentru a cumpăra semințe?




de Did67 » 18/07/17, 23:14

olivier75 a scris:
Studiile privind OGM arată o contaminare a culturilor non-OMG, în Canada, de câteva%. Pentru hibrizi, nu cred că se fac studii de contaminare asupra plantelor native.
FYI, cultiv soiuri F1, clasice, rare, fac niște semințe și intenționez să păstrez semințele, usturoiul și niște cartofi în semințe.

Olivier.


Contaminarea prin OMG se referă la o problemă foarte specifică: OMG-ul conține gene care nu sunt cele ale speciilor în cauză; genetică a fost introdusă în porumb care permite Bacillus thuringiensis să producă enzime care îi permit să fabrice toxine care îi permit să tragă omizi ... În altele, manipularea are ca scop dotarea acestuia cu gene care îi permit să "digerați" Round Up, ceea ce face posibilă tratarea câmpurilor de porumb cu Round Up.

Astfel, există riscul ca aceste gene să fie găsite în lumea plantelor, ca alte plante să dobândească această capacitate și să devină, pe de o parte, „super-sălbatice”. Celălalt risc este că odată cu această sinteză de toxine, rezistența se dezvoltă în natură.

Această contaminare foarte precisă ridică întrebarea.

Nu că frunzele „roșii” ale unei salate cultivate contaminează salata sălbatică. Pentru că așa cum s-a spus, se face, dar aceste gene „frunze roșii” omul nu le-a creat. Reunește, prin selecție, doar gene deja existente în natură. Cineva a găsit undeva o salată sălbatică cu frunze roșii. Altfel, nu am avea salată cu frunze roșii (deoarece nu am „mânuit” salata).

O nuanță, pentru că în horticultură, s-au încercat multe lucruri pentru a găsi plante curioase, lalea neagră de gen ... inclusiv bombardamentele nucleare în reactoare pentru a provoca mutații ... Nu erau OMG. Și totuși, a existat riscul de contaminare. Cu o probabilitate aproape zero ca o astfel de fabrică de himeră să supraviețuiască în natură. O lalea neagră, îngrijită deja în grădina mea, nu sunt sigură că va supraviețui mult timp ... Deci în sălbăticie!

În timp ce cu OMG-urile, este mult mai puțin sigur!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ce site-uri web pentru a cumpăra semințe?




de Did67 » 18/07/17, 23:16

Ahmed a scris:Nu uitați nici că, datorită evoluției, selecția plantelor a existat cu mult înainte ca oamenii să se implice! Dacă plantele „se străduiesc să producă” fructe dulci și frumoase cu culori frumoase, este mai ales ca animalele să le consume * și să-și disperseze semințele (evident, formularea mea este o scurtătură, deoarece nu nu există intenționalitate) ...

* Și la momentul potrivit, când semințele sunt mature: înainte de această etapă, fructele sunt amare și de culoare verde (ultimul caracter nu este foarte vizibil printre frunze).


Da, această co-evoluție, uneori foarte surprinzătoare pentru speciile de plante și animale, în esență prin reproducere (diseminarea, fertilizarea) este și o formă de selecție ... Putem spune că orhideele au fost selectate de albine, altfel nu ar fi avut niciodată aceste forme curioase ...
1 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Ce site-uri web pentru a cumpăra semințe?




de Ahmed » 18/07/17, 23:20

„mongrele” sunt adesea mai puțin pedepsite decât câinii de rasă, care au deseori defecte „congenitale”.

Acest lucru ilustrează faptul că este imposibil de selectat un număr mare de criterii: dacă cineva dorește un câine care prezintă un set de caracteristici precise, va fi dificil să nu selectați în același timp un caracter nedorit. Un alt motiv este acela că anumite personaje căutate slăbesc ipso facto cultivar obținut: astfel, câinii cu mușchiul zdrobit suferă de dificultăți respiratorii de natură mecanică.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Ce site-uri web pentru a cumpăra semințe?




de olivier75 » 18/07/17, 23:22

Ahmed,
Da, ar fi trebuit să notez și / sau în locul punctului zecimal, faptul și soiurile f1 răspund la preocupările comerciale ale momentului și că sunt numeroase, dar primele sunt într-adevăr rezistența la transport, la boli. și omogenitate.
Trebuie menționat că orice cercetare agronomică încearcă să răspundă unei cereri, de la producător, revânzător sau consumator, pentru a le face rentabile.
Măslin
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Ce site-uri web pentru a cumpăra semințe?




de olivier75 » 18/07/17, 23:27

Ahmed,
Pentru modificări voluntare și multiple, crisp-cas9 riscă să schimbe situația.
Obstacolul este / va fi înțelegerea efectelor genelor, din cauza vastității datelor.
Olivier.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Ce site-uri web pentru a cumpăra semințe?




de Ahmed » 18/07/17, 23:38

Sunt complet de acord cu penultimul dvs. mesaj.
Cazul crocant se poate schimba probabil mult (de văzut), dar nu și aspectul comercial ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13716
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Ce site-uri web pentru a cumpăra semințe?




de izentrop » 05/02/20, 01:00

Trebuie evitate anumite proveniențe pentru a nu răspândi virusul
ANSES a lansat o alertă asupra unui virus al tomatelor emergente: ToBRFV. Acest virus afectează producția de roșii, ardei și ardei la nivel mondial. Primele rapoarte datează din 2014 în Israel și din 2015 în Iordania. În 2018, virusul a fost raportat în Mexic, Statele Unite, Germania și Italia. De atunci, distribuția geografică a ToBRFV a evoluat cu declarații confirmate în China, Turcia, Grecia, Olanda, Regatul Unit și Spania. A fost eradicată în Germania și Statele Unite. În 2019, au fost adoptate măsuri de urgență la nivel european pentru a răspunde acestei apariții. În acest context, agenția a efectuat o evaluare a riscurilor pentru Franța metropolitană. https://www.anses.fr/fr/content/l%E2%80 ... g%C3%A8res
0 x
stephgouv
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 347
Înregistrare: 18/10/19, 08:54
Locul de amplasare: Gouvy (B)
x 66

Re: Ce site-uri web pentru a cumpăra semințe?




de stephgouv » 13/03/20, 14:15

Majoritatea semințelor mele provin însămânțare (companie de semințe familiale din Belgia în provincia Namur).
În fiecare an, organizează o zi deschisă pentru a-și prezenta instalațiile (22 și 23/08/2020).
Nu am fost niciodată acolo, pentru că au trecut 3-4 ani la rând pe care mi-aș dori-o și de fiecare dată am un alt lucru care mă împiedică ... dar poate anul acesta va fi bine .. .
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 330