Acoperirea?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Tarping?




de Adrien (ex-nico239) » 25/07/17, 19:08

Va fi interesant să vezi rezultatele la toate nivelurile ...
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Tarping?




de sicetaitsimple » 25/07/17, 19:42

olivier75 a scris:bonjour,
La sfârșitul iernii viitoare, aș vrea să încerc să acopăr o parte din pat pentru a fi însămânțată în timpul vizitei mele anterioare, adică 3 săptămâni.
O piesă cu prelată,


Dacă îmi amintesc bine (dar nu am cartea la îndemână, sau poate este într-un videoclip), acoperirea a câteva săptămâni la sfârșitul iernii înainte de însămânțare sau plantare este o tehnică folosită de JM Fortier pentru a încălzi solul și provoacă apariția și apoi distrugerea imediată prin lipsa de lumină a semințelor de buruieni prezente la suprafață.
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Tarping?




de olivier75 » 26/07/17, 07:19

A fost simplu.
JM Fortier acoperă, de asemenea, câteva săptămâni între două culturi pentru a distruge ceea ce este în loc și a face o semi falsă.
Măslin
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: Tarping?




de Stef72 » 26/07/17, 10:10

Am făcut recent antrenament MSV, iar pe prelată, explicația a fost după cum urmează:
- pentru a „ucide” o pajiște, aveți nevoie de 6 luni de prelată, iar noi eliminăm lunile de iarnă (decembrie, ianuarie, februarie) care nu contează.
Este de preferat să existe puțină umiditate înainte de acoperire, altfel este prea uscat și nu funcționează la fel de bine.
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Tarping?




de olivier75 » 26/07/17, 10:28

Steph72,

Da, pentru primul an, cu plante perene, în „întreținere” poate fi mult mai scurt.
În solul viu, prelata rămâne aplicată în mod implicit, ca o cârjă în timp ce așteaptă să fie mai eficientă sau să se refacă mai repede. Cei care o folosesc mai mult iau prelate țesute respirabile mai puțin distructive sau nu în funcție de rezerva de biomasă și de durată?
Îți amintesc de JM Fortier într-un videoclip de pe YouTube, unde spune că francezii pe care i-a întâlnit se blochează de dogme și, astfel, își pierd ocazia de a merge mai departe.
Cred că la nivelul nostru de producție ne putem descurca foarte bine fără el.
Sunt uimit de mărturia unui prieten care a plantat cartofi anul acesta pe locul unei prelate impermeabile așezate timp de 4 ani și cu plante până acum foarte frumoase.

Olivier.
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 268