[Începător] Instalare evolutivă / modulară de auto-consum

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
nick
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 12/10/17, 02:49
Locul de amplasare: Noumea

[Începător] Instalare evolutivă / modulară de auto-consum




de nick » 12/10/17, 04:46

Bonjour à tous,

Mi-aș dori să mă pot angaja în autoconsumul electric în ritmul meu, datorită unui buget limitat și mai ales să înțeleg ce fac :)
Așa că vreau să încep cu o mică instalație de turbină eoliană pe care o pot îmbunătăți ulterior (turbină mai mare, panouri solare, baterii etc.).
Voi urmări „autoconsumul” meu (sau mai bine zis neconsumul meu) printr-un modul Smappee pe care îl am deja.

Primul pas pe care îl am în minte este o instalație care este conectată direct la o priză, astfel încât nu este nevoie să atingeți casetele mele electrice:
Imagine

După cum puteți vedea, am o cutie principală situată în casă (furnizând frigider, mașină de spălat vase, mașină de spălat, cuptor, aer condiționat, TV etc.) și una secundară în garaj (alimentând motorul piscinei, piscina, luminile exterioare , frigider etc.)

1) Sunt bun?
2) Dar distanța dintre turbina eoliană (capătul câmpului sau pe acoperiș ~ 15m) și invertor?

Al doilea pas ar fi să adăugați pur și simplu un panou solar:
Imagine

Vă mulțumim anticipat pentru feedback și sfaturi.
Nicolas
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: [Începător] Instalare scalabilă / modulară de autoconsum




de Gaston » 12/10/17, 10:46

bonjour,

Prima diagramă schematică este bună, deși personal aș prefera să încep cu panoul solar decât cu turbina eoliană care este mult mai dificil de integrat.
Pentru distanță, 15m nu este o problemă, cu condiția să utilizați o secțiune de cablu adecvată amperajului.

Pentru a doua diagramă, nu sunt sigur că putem conecta turbina eoliană și panourile solare la același invertor, cel puțin nu pe aceeași intrare (există probabil invertoare specifice cu două intrări?) .


În plus, trebuie să rămânem conștienți de faptul că orice injecție de energie rămâne interzisă (în Franța) de către Enedis (ex-FEDR) dacă instalația nu este verificată prin trecerea unui Consuel : Twisted:
1 x
nick
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 12/10/17, 02:49
Locul de amplasare: Noumea

Re: [Începător] Instalare scalabilă / modulară de autoconsum




de nick » 12/10/17, 12:31

Mulțumesc Gaston,

Am plecat la vânt inițial pentru a încerca să-mi acoper „ceasurile”, inclusiv noaptea, având puțin vânt tot timpul. Dar decizia finală se va lua cu siguranță cu privire la preț versus rentabilitate, cred că pentru primul pas.

În ceea ce privește invertorul, m-am gândit la asta tip ar putea lua ambele, dar nu neapărat recitite în același timp.
O soluție pe care aș putea să o găsesc ar fi să trec „o treaptă a bateriei”, dar pe care aș dori să o evit sau un regulator (?) ...

trebuie să rămânem conștienți că orice injecție de energie este interzisă

Chiar dacă rămâne în rețeaua mea fiind aproape sigur că consumă întotdeauna mai mult decât producția mea la început?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: [Începător] Instalare scalabilă / modulară de autoconsum




de Gaston » 12/10/17, 14:43

Nick a scris:O soluție pe care aș putea să o găsesc ar fi să trec „o treaptă a bateriei”, dar pe care aș dori să o evit sau un regulator (?) ...
Este mai bine să evitați bateria, cu excepția cazului în care este esențială (de exemplu, într-un loc izolat), deoarece costul și uzura acesteia domină rapid bugetul.

Pentru a alege, aș prefera să pun două invertoare, unul pentru turbina eoliană și unul pentru cel solar, dar într-adevăr, site-ul propune o diagramă cu o conexiune a turbinei eoliene în paralel cu panoul solar printr-un controler (capabil să trimită posibila suprasolicitare turbină eoliană pe sarcină).


Nick a scris:
trebuie să rămânem conștienți că orice injecție de energie este interzisă dacă instalarea nu este verificată

Chiar dacă rămâne în rețeaua mea fiind aproape sigur că consumă întotdeauna mai mult decât producția mea la început?
Ca primă aproximare, da.

Trebuie să încheiați un acord de autoconsum și să furnizați fie o consultare, fie un certificat de conformitate cu DIN VDE 0126-1-1 / A1 versiunea VFR 2014.
Vezi aici et a fost.
1 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 301