Teza despre energiile verzi

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2

de Targol » 23/09/06, 13:44

emlaurent a scris:Dacă nu promovăm aceste sisteme, ele vor fi totuși invenții grozave care nu vor aduce beneficii nimănui. Aici este necesar marketingul (în sensul său cel mai larg) pentru ca un obiect sau o idee să iasă dintr-un cadru restrâns.
Sunt deliberat provocator să insist asupra faptului că marketingul, în sensul „promovării” unui obiect sau a unui concept este necesar pentru a asigura diseminarea acestor obiecte sau concepte.
Dacă vrem să se dezvolte energiile regenerabile, trebuie să găsim argumente promoționale. Iar argumentele financiare vor fi în mod necesar argumente importante ...


Sunt total de acord cu tine, emlaurent.
Conținutul postărilor mele anterioare a încercat să-i explic GIstudent (care ar explica partea un pic războinică, nu?) care au fost a priori că cuvântul „marketing” ar putea avea la persoanele sensibilizate la ecologie.
El mi-a prezentat viziunea sa asupra lucrurilor pe care nu le-am contrazis dar finalizat, fiecare medalie având reversul său.

GIetudiant a scris:În sfârșit, într-adevăr ... Mi-am pierdut cumpătul la sfârșitul postării mele anterioare. poate doar pentru a răspunde pe același ton provocator pe care fuseseră scrise toate mesajele tale : Evil:


Dacă urmăriți bine subiectul, Geoffrey, veți realiza că singurele reacții negative (suspecte mai mult decât provocatoare) s-au datorat în principal metodei pe care ați folosit-o și care ar fi putut fi luată pentru trimiterea în masă. V-ați explicat acest lucru și de atunci am văzut doar încercări de dezbatere constructivă pe acest subiect.

Pe de altă parte, vorbind despre provocare, următorul citat nu mi se pare constructiv:
GIetudiant a scris:... sau le voi păstra pentru mine dacă gândul de a citi o relatare a unei operațiuni generale de spam de către un student de marketing MBA te face să te simți greață : Cheesy:

Aș avea câteva observații despre această propoziție (și tonul general pe care îl folosiți în acest sens):
  • zâmbetele nu scuză neapărat tot ce este scris înainte.
  • principiul de bază al unui forum este participarea voluntară și solidaritatea pentru a avansa o idee, o dezbatere. Când veniți cu un proiect în cele din urmă legat de vânzări, cereți voluntarilor să lucreze pentru dvs., cel mai puțin lucru ar fi să-l faceți cu umilință și bunătate. Ceea ce nu este neapărat metoda ta de la început, nu sunt singurul care o spune.


Oricum, dacă ai putea încerca să te schimbi puțin, cred că ar fi înclinați mai mulți oameni voluntar 10 minute din timpul lor pentru a completa chestionarul ...
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
Tricouri polo
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 86
Înregistrare: 17/08/06, 19:33
Locul de amplasare: Nancy și Metz

de Tricouri polo » 23/09/06, 15:50

Cred că a fost o glumă când ne-a spus că o va păstra ...
pe de altă parte, GIétudiant sunt DSL, dar chestionarul nu mă preocupă deloc: sunt student și locuiesc într-o chirie de 19 m², deci bine ... Pe de altă parte, am veri care doresc să le găsesc o instalație solară completă (nu ușor: vor ca asta să fie profitabilă după 2 ani !!! :şoc: știind că în mod normal sunt de la 10 la 15 ani !!) Așa că le voi da adresa chestionarului și sigur că o vor completa : Wink:
@+
PS: moderatori, DSL pentru a te face să roși!
0 x
„Nu mă tem de nimic, sper pentru nimic, sunt liber” Nikos kazansakis
GIstudent
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 17/09/06, 15:35

de GIstudent » 23/09/06, 16:48

Da Targol ... Polo are dreptate, e doar umorul de partea mea! Nu există nicio anemozitate și îmi place foarte mult dezbaterea.

Mulțumesc emLaurent pentru sprijinul acordat ... exact asta am vrut să explic! Pentru mine, ideile trebuie neapărat să fie dezvoltate și prezentate dacă sunt bune. Apoi, că cineva primește zahăr în acest proces mi se pare normal ... orice efort merită o recompensă.

Desigur, ți-l voi transmite când va fi terminat. : Cheesy: Ai reacționat suficient încât să nu te las să beneficiezi !!! oricum, așa cum v-am spus, nu este destinat comercializării ... Lucrez ca voluntar acolo 8)

Bună!

Geo
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2

de tăietor de lemne » 25/09/06, 10:50

emlaurent a scris:
Bucheron a scris:Doar uiți un mic detaliu, tinere comerciant în devenire: tu ești cel care are nevoie de noi și nu invers ...
Nu aș fi atât de sigur ... Este posibil să fi inventat un nou sistem de colectoare solare, un sistem inteligent de producere a hidrogenului la bord sau chiar ... am dezvoltat un sistem panton care permite 10 sau 20% din 'economie de combustibil : Cheesy:. Dacă nu promovăm aceste sisteme, ele vor fi totuși invenții grozave care nu vor aduce beneficii nimănui. Aici este necesar marketingul (în sensul său cel mai larg) pentru a scoate un obiect sau o idee dintr-un cadru restrâns.
Sunt deliberat provocator să insist asupra faptului că marketingul, în sensul „promovării” unui obiect sau a unui concept este necesar pentru a asigura diseminarea acestor obiecte sau concepte.
Dacă vrem să se dezvolte energiile regenerabile, trebuie să găsim argumente promoționale. Iar argumentele financiare vor fi în mod necesar argumente importante ...
Aș putea fi de acord într-un context general, dacă întrebarea s-ar concentra pe „comercializarea energiilor regenerabile„în ansamblu. Dar acest lucru nu este cazul și Geoffrey nu are nevoie de marketing pentru a vinde sau promova una dintre invențiile sale, are nevoie de o populație conștientizată de utilizarea energiilor regenerabile pentru a-și îndeplini un loc de muncă student ...
Înțelegi nuanța?
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
emlaurent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 153
Înregistrare: 17/12/05, 00:42
Locul de amplasare: Alsacia

de emlaurent » 26/09/06, 23:24

Bucheron a scris:Înțelegi nuanța?


Da, Lumberjack, înțeleg bine nuanța !!
De fapt, am profitat de ocazie cu remarca dvs. despre GIstudent pentru a răspunde într-un cadru mai general. Am încercat să arăt că ecologia are nevoie de o formă de marketing pentru a se dezvolta tehnici și produse. Cu toate acestea, în ecologie, mulți oameni au tendința de a-și lipi nasul când vine vorba de bani. Cei care dezvoltă produse sau concepte în sensul ecologiei au înțeles rapid că banii sunt necesari, dar permit realizarea acestor evoluții.

Acest lucru este, de asemenea, în conformitate cu mesajul lui Targol, de mai sus!

Cred că multe idei s-au dezvoltat în acest sens forum merită un tratament de „marketing” pentru a fi "exportat în afara acestui forum".
0 x
GIstudent
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 17/09/06, 15:35

de GIstudent » 01/10/06, 15:34

Corect!

Mi se pare relevant ceea ce spui, adoră-l! Există o mulțime de idei care ar trebui să fie apreciate, iar marketingul este un instrument adecvat în acest scop.

Geo
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot], Google [Bot] și oaspeții 185