Turbulator de vortex cu economie de combustibil: CU

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
Nikolaj
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 173
Înregistrare: 17/08/17, 18:38
Locul de amplasare: inel 35120 pican
x 14

Re: Un turbulator care economisește combustibil: CU




de Nikolaj » 23/10/17, 21:50

salut, ok de îndată ce utilizatorul a făcut citirile obișnuite ale consumului de combustibil, înainte de instalarea ciclonilor și după ... pentru aceleași trasee aproximativ și pentru același număr de km exact ... de urmat ...
0 x
Un mister este perpetuat doar atunci când există refuzul studierii sale (Georges Charpak?)
Avatar de l'Utilisateur
Nikolaj
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 173
Înregistrare: 17/08/17, 18:38
Locul de amplasare: inel 35120 pican
x 14

Re: Un turbulator care economisește combustibil: CU




de Nikolaj » 23/10/17, 22:09

salut iată câteva fotografii, cu metode de pliere a ciclonilor cu două lame, care pot fi așezate lângă coate, în furtunurile de admisie a aerului ... pentru că puteți îndoi ușor lamele la capăt .. (fără exces)
toată lumea poate copia și crea astfel de cicloni ...
jointes pièces
Lame duble CYCLONE h-55 mm-5.jpg
Lame duble CYCLONE h-55 mm-4.jpg
Lame duble CYCLONE h-55 mm-3.jpg
Lame duble CYCLONE h-55 mm-2.jpg
Lame duble CYCLONE h-55 mm-1.jpg
CYCLONE lamele duble h-55 mm metode de pliere.jpg
Lame duble CYCLONE h-44 mm și 55 mm.jpg
Lame duble CYCLONE 44 și 55 mm-2.jpg
Lame duble CYCLONE 44 și 55 mm-1.jpg
Lamele duble CYCLONE 44 și 55 mm.jpg
1 x
Un mister este perpetuat doar atunci când există refuzul studierii sale (Georges Charpak?)
Avatar de l'Utilisateur
chby
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 07/11/17, 20:45
x 5

Re:




de chby » 08/11/17, 10:07

Bonjour à tous!
Îți descopăr forum (bine după multe cercetări pe diferite subiecte găsite aici :) pe scurt )
Așa că am găsit multe lecturi, dar și întrebări (dificil de reorientat pe toate, rezumat)

Așa că mă refer la subiectul vortex / turbulator

1 / principiul rotirii fluxului de aer admis pentru a-l face mai stabil / eficient. principiul unei bile rotative pentru mai multă precizie, dar s-ar putea să mă abat de la subiect. nici o întrebare vorbind strict pe principiu

2/

Capt_Maloche a scris:da, este legătura unui alt subiect care m-a readus acolo :D

Uitați de AVEC pe un motor rapid care urcă în turnuri


Interesul și câștigul (pe care mulți dintre voi l-ați observat) fac acest lucru la viteze mici și medii?!
Deci foarte interesant pe motoarele diesel?! (îmi pare rău, îmi fac puterea cu întrebări stupide)
Și cu turbo? turbocompresor uităm
Motor pe benzină, merge mai sus în turnuri, mai ascuțit? mai putin castig? (scuze încă o dată cercetările și rezultatele nu subliniază suficient, în opinia mea, diferența dintre aceste carburări

3 / locația de montare
Instalare în amonte de corpul clapetei de accelerație

Ansamblu în aval de corpul clapetei de accelerație, introdus la intrarea colectorului
vortex.png

vortex2.png



A testat deja cineva intrarea colectorului?
Imaginile vin de la un „profesionist” care nu este departe de casa mea și consider cu tărie să merg să-l vizitez pentru mai multe informații

mulțumesc că m-ai citit și pentru luminile tale :)
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Nikolaj
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 173
Înregistrare: 17/08/17, 18:38
Locul de amplasare: inel 35120 pican
x 14

Re: Un turbulator care economisește combustibil: CU




de Nikolaj » 08/11/17, 18:03

salut aici este proiectul noului meu CYCLONE AIR pentru un diametru de 60 mm +/- și 70 mm +/-
Autorizez copierea modelelor mele non-profit și, dacă profesioniștii doresc să le copieze sau să se inspire din ele și să le fabrice, atunci ok, cu condiția să mă contactați pentru testele și rezultatele obținute ...
jointes pièces
CYCLONE AIR 5 LAME 60 și 70 mm diametru nikolaj-08-11-2017.jpeg
CYCLONE AIR 5 LAME 60 & 70 mm nikolaj08-11-2017.jpeg
1 x
Un mister este perpetuat doar atunci când există refuzul studierii sale (Georges Charpak?)
Avatar de l'Utilisateur
Nikolaj
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 173
Înregistrare: 17/08/17, 18:38
Locul de amplasare: inel 35120 pican
x 14

Re: Re:




de Nikolaj » 08/11/17, 19:50

chby a scris:Bonjour à tous!
Îți descopăr forum (bine după multe cercetări pe diferite subiecte găsite aici :) pe scurt )
Așa că am găsit multe lecturi, dar și întrebări (dificil de reorientat pe toate, rezumat)
Așa că mă refer la subiectul vortex / turbulator
1 / principiul rotirii fluxului de aer admis pentru a-l face mai stabil / eficient. principiul unei bile rotative pentru mai multă precizie, dar s-ar putea să mă abat de la subiect. nici o întrebare vorbind strict pe principiu
2/
Capt_Maloche a scris:da, este legătura unui alt subiect care m-a readus acolo :D
Uitați de AVEC pe un motor rapid care urcă în turnuri

Interesul și câștigul (pe care mulți dintre voi l-ați observat) fac acest lucru la viteze mici și medii?!
Deci foarte interesant pe motoarele diesel?! (îmi pare rău, îmi fac puterea cu întrebări stupide)
Și cu turbo? turbocompresor uităm
Motor pe benzină, merge mai sus în turnuri, mai ascuțit? mai putin castig? (scuze încă o dată cercetările și rezultatele nu subliniază suficient, în opinia mea, diferența dintre aceste carburări
3 / locația de montare
Instalare în amonte de corpul clapetei de accelerație
Ansamblu în aval de corpul clapetei de accelerație, introdus la intrarea colectorului
vortex.png
vortex2.png
A testat deja cineva intrarea colectorului?
Imaginile vin de la un „profesionist” care nu este departe de casa mea și consider cu tărie să merg să-l vizitez pentru mai multe informații

mulțumesc că m-ai citit și pentru luminile tale :)


Bună ziua și vă mulțumesc pentru curaj și reportaj cu fotografii ale ciclonilor de aer de înaltă calitate și fabricații foarte îngrijite ... și modelate pe șabloane foarte precise ... Cred că trebuie să vorbiți despre Eric Martins ... el trebuie să fie un mecanic grozav, am avut contact cu el prin e-mail ... (sudul Franței) nu i-am testat produsele (cost pe ciclon variabil, din cauza croitoriei), ci alte modele pe care le-am Am creat, pentru tuburile de admisie a aerului, precum și foarte aproape de turbo ... dificil de fabricat, deoarece conic cât mai aproape de turbo, a trebuit să dezvolt perimetrul conic ... deoarece oțelul oțelul inoxidabil era foarte rezistent, dar nu fragil ...
Cf.
https://www.youtube.com/watch?v=q2oZzVJZT6w
https://www.youtube.com/watch?v=8AoPS46Kbm4
jointes pièces
vortex cyclone coriolis 15mm and 25mm blade nikolaj 30-08-2017-1.jpg
vortex cyclone coriolis 15mm and 25mm blade nikolaj 30-08-2017.jpg
VORTEX ~ 1.PNG
VORTEX ~ 1.PNG (473.99 KiB) Vizualizat de 12277 ori
0 x
Un mister este perpetuat doar atunci când există refuzul studierii sale (Georges Charpak?)
Avatar de l'Utilisateur
chby
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 07/11/17, 20:45
x 5

Re: Un turbulator care economisește combustibil: CU




de chby » 08/11/17, 21:36

Absolut el este
Și, de asemenea, datorită acestor două videoclipuri am obținut aceste coordonate
Și surpriză, trăiesc la - 20 km :)
1 x
Avatar de l'Utilisateur
wirbelwind262
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 238
Înregistrare: 29/06/05, 11:58
Locul de amplasare: Fouras
x 29

Re: Un turbulator care economisește combustibil: CU




de wirbelwind262 » 08/11/17, 21:54

bonjour
generatorul de vortex (turbionare conform producătorilor de motoare) funcționează prin stimularea agitării în timpul arderii
căutați „generația turbionară” pe 3615gogol (a se vedea și „tehnici de inginerie” pe motoarele cu ardere internă)
instalarea în fața unui compresor poate provoca, în anumite cazuri, blocarea compresorului menționat https://www.youtube.com/watch?v=2sKYOJgBG2Y
și el literalmente va pedala în griș.
influența asupra domeniului de turație al motorului va depinde de înclinarea lamelor generatorului, precum și de lungimile acestora,
știind că lamele lungi și foarte înclinate vor restricționa trecerea aerului la rpm ridicate, dar îmbunătățirea rpm-urilor mici este o chestiune de compromis și testare.
forma conductelor de admisie poate promova o direcție de rotație a vârtejului.
bună seara
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chby
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 07/11/17, 20:45
x 5

Re: Un turbulator care economisește combustibil: CU




de chby » 08/11/17, 22:36

-Deci, dacă un industrial se sprijină pe el, în mod ideal lame cu pas variabil sau dintr-un material din care parte a lamelor ar fi flexibilă (un fel de plastic / silicon?) A cărei înclinație ar fi mai mare la capătul lamei
ceea ce este deja cazul modelelor metalice pe care le-am observat pe net


- este generația swirl o modificare a orificiilor de admisie a motorului la supape?


-pentru blocare, rotiți aerul în direcția opusă compresorului pentru a-i permite să „mori” mai bine aerul?!
în domeniul pe care îl cunosc; aeronautica, motoarele centrifuge și compresoarele au puține probleme de blocare

Îmi pun ideile și întrebările o mică lopată, o viitoare întâlnire cu acest dl Eric Martins ar trebui să-mi permită să-mi satisfac curiozitatea cu privire la aceste diferite aspecte tehnice
Produsele sale par bine finisate și minim studiate, cu mai multe feedback-uri
1 x
Avatar de l'Utilisateur
wirbelwind262
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 238
Înregistrare: 29/06/05, 11:58
Locul de amplasare: Fouras
x 29

Re: Un turbulator care economisește combustibil: CU




de wirbelwind262 » 08/11/17, 23:01

- pentru un plastic CU sincronizare variabilă, a fost deja încercat (de Dupont, dacă îmi amintesc, datează destul de puțin ...)
- producătorii modifică conductele de admisie pentru a produce un vârtej direct prin turnarea chiulasei
- "compresoarele centrifuge au puține probleme de blocare", desigur, dar îi veți modifica funcționarea, îmbunătăți sau perturba performanța http://isromac-isimet.univ-lille1.fr/up ... lpaper.pdf
Ce mașină și ce motor intenționați să încercați?
dacă doriți să faceți unele, păstrați forma unei jumătăți de aripă delta cu un profil foarte simplu de „tablă” (fără curbură de profil sau variație de incidență)
@+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42

Re: Un turbulator care economisește combustibil: CU




de Capt_Maloche » 08/11/17, 23:21

Salut baieti :D

Pentru a fi încercat gadgetul, un lucru este sigur, este o scădere de presiune suplimentară la admisia de aer și acest lucru nu prezintă niciun interes dacă este instalat înainte de un turbo

Deci, posibil rezervat pentru motoarele ATMO, locația sa ideală este chiar ... înainte de supape ...

obiectivul este îmbunătățirea amestecului Air Fuel, motoarele recente aplicând deja principiul
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 66