Anvelope 2 4 Anvelope 4 Anotimpuri Goodyear Vector 2 Seasons G2 Cu anvelope XNUMX Vara?

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Anvelope 2 4 Anvelope 4 Anotimpuri Goodyear Vector 2 Seasons G2 Cu anvelope XNUMX Vara?




de Christophe » 19/10/17, 12:55

Totul este în titlu: știe cineva dacă este permisă montarea a 2 anvelope de 4 anotimpuri pe puntea de remorcare (sau de propulsie) și lăsarea a 2 anvelope de vară (sau de iarnă) în spate (sau în față)?

Se pare că anvelopele cu 4 sezoane încep să fie de bună calitate ... adică sărace în cele 2 sezoane, dar sunt mai bune decât rele și periculoase : Mrgreen: așa că vreau să instalez unele (mai ales că nu am un set dublu de jante ...)

În ceea ce privește modelul după unele cercetări, anvelopa Goodyear Vector 4 Seasons G2 pare a fi cel mai bun raport calitate / preț de pe piață astăzi (cel puțin în Franța sau Belgia ...): https://www.123pneus.be/cgi-bin/rshop.p ... p=R-282199
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Montarea a 2 anvelope Goodyear Vector 4 Seasons G4 cu 2 anotimpuri cu 2 anvelope de vară?




de Christophe » 20/10/17, 11:03

Nimeni nu are o părere?
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

Re: Montarea a 2 anvelope Goodyear Vector 4 Seasons G4 cu 2 anotimpuri cu 2 anvelope de vară?




de dede2002 » 20/10/17, 12:17

hi,

În opinia mea, asta nu reprezintă o problemă pentru o tracțiune, în Elveția este obișnuit, dar la o propulsie nu pentru că este nevoie de direcție și de frânele din față ca prioritate.

Trebuie să fim atenți la asigurări, deoarece chiar dacă anvelopele de iarnă nu sunt obligatorii, în cazul unui accident pe zăpadă, acestea se pot întoarce și pot spune că anvelopele nu sunt potrivite ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Montarea a 2 anvelope Goodyear Vector 4 Seasons G4 cu 2 anotimpuri cu 2 anvelope de vară?




de Christophe » 20/10/17, 13:14

Ei bine, am crezut că anvelopele de iarnă sunt obligatorii în Belgia, doar am văzut că mă înșel:
https://www.touring.be/fr/articles/regl ... n-belgique

Anvelope de iarnă

Anvelopele de iarnă nu sunt niciodată obligatorii. Acestea sunt permise pe tot parcursul anului, cu condiția ca viteza nominală a acestor anvelope să nu fie mai mică decât cea a anvelopelor obișnuite (adică anvelopele specificate de producător). Dacă anvelopele de iarnă au o viteză mai mică, acestea sunt autorizate numai în perioada 1 octombrie - 30 aprilie și un autocolant care arată această viteză maximă mai mică trebuie să fie aplicat în mașină, într-un loc clar vizibil șoferului.

Dacă se utilizează anvelope de iarnă, este recomandabil să echipați toate roțile cu ele, deși acest lucru nu este obligatoriu.


Dacă nu este obligatoriu, asigurările nu pot spune nimic astfel ... Dacă?

Cele două anvelope de vară din spate pot face încă 2 până la 30 km ... așa că dacă le pot păstra în siguranță și legal, aș prefera să o fac ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6524
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641

Re: Montarea a 2 anvelope Goodyear Vector 4 Seasons G4 cu 2 anotimpuri cu 2 anvelope de vară?




de Macro » 20/10/17, 17:47

Ce să vă spun ... Mă potrivesc puțin cu anvelopa (aproximativ cincizeci pe an) ... Dacă nu sunteți într-o zonă cu zăpadă ... și nu sunteți prea mare motociclist ... Anvelopa pentru toate anotimpurile o face foarte bine, cu excepția faptului că este destul de zgomotoasă (pentru sezonul cross Michelins, în orice caz), dar eu ceea ce sfătuiesc clienții mei care pot conduce (10000 km / an) este a expertului unireal în ploaie ... nimeni nu a fost dezamăgit că nu fac milioane de km ... dar pe drumul umed este o anvelopă excelentă ... și pentru micii mei călăreți au murit înainte a se deforma sau a deveni la fel de dur ca un câine ... Dacă ai zăpadă..Mini alpin..Ferește-te după 3 ierni pierd din eficiență (se întăresc) ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Montarea a 2 anvelope Goodyear Vector 4 Seasons G4 cu 2 anotimpuri cu 2 anvelope de vară?




de Christophe » 22/10/17, 13:51

Ok Macro!

În cele din urmă, după unele cercetări suplimentare, Goodyear Vector 4 Seasons G2 nu este cel mai bun 4 anotimpuri în prezent, Nokian Weatherproof face mai bine:
http://www.pneumatique-lesite.fr/produi ... atherproof

... și este mai ieftin la prețul de listă ...

Cred că tocmai am găsit un site bun pentru a compara anvelopele sale pe baza recenziilor europene „miniere”: http://www.pneu-test.com

Opiniile privind anvelopele all-season iau în considerare ... 4 de milioane de km parcurși ... uh nu rău ce! : Cheesy:

http://www.pneu-test.com/pneus_tout_temps/index.html

Numărul de probe disponibile în prezent:
39.593
Kilometri parcurși:
468.873.990 km


În anvelopele de vară este, houla, mai mult de 3 miliarde de km ...: http://www.pneu-test.com/pneus_d_ete/index.html

Numărul de probe disponibile în prezent:
247.387
Kilometri parcurși:
3.283.446.546 km


Deci, cred că am câteva păreri interesante înainte de a alege o anvelopă ...

Este doar păcat că nu există o medie mai precisă a duratei reale de viață a anvelopei (întrebarea de mai jos nu oferă durata de viață a anvelopei, ci timpul în care șoferul a răspuns la chestionar ... I gând)

Câți km ai parcurs cu aceste anvelope?


După durata de viață, de asemenea, depinde foarte mult de comportamentul șoferului, așa că ... poate fi așa ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Montarea a 2 anvelope Goodyear Vector 4 Seasons G4 cu 2 anotimpuri cu 2 anvelope de vară?




de Christophe » 25/10/17, 20:49

I-am luat pe Nokians în cele din urmă ... Vă spun cum se comportă.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Montarea a 2 anvelope Goodyear Vector 4 Seasons G4 cu 2 anotimpuri cu 2 anvelope de vară?




de Christophe » 15/12/17, 16:12

Sunt foarte plăcut surprins de performanța Nokian Weatherproof pe zăpadă!

A nins de câteva zile (cu perioade de topire) și nu am pierdut niciodată strânsoarea.

Le-am testat (în mod rezonabil) în accelerație și frânare (pe o linie dreaptă cu viteză moderată) și mai am încă 2 anvelope vechi de vară pe spate (continental sportcontact). Odată ce ABS a fost declanșat (zăpadă strânsă).

Pe scurt, ține drumul mai bine cu aceste 2 Nokia Weatherproof în față decât cu 4 Bridgestones pe vechiul meu BM 118d ... o propulsie, o adevărată rahat pe zăpadă ... și pentru înregistrare, cu BM, intr-o zi nici nu am reusit sa fac backup pentru a iesi din casa mea, m-am blocat in "jgheab" ... da da ... rusine ... : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Nokian_waterproof_2.jpg
Nokian_waterproof_2.jpg (389.72 KiB) Vizualizat de 23216 ori

Nokian_waterproof.jpg
Nokian_waterproof.jpg (358.24 KiB) Vizualizat de 23216 ori


În ceea ce privește performanța de vară, va trebui să așteptați puțin, dar dacă sunteți în căutarea unor anvelope pentru toate anotimpurile care să funcționeze bine iarna, puteți lua nokianii fără griji!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Montarea a 2 anvelope Goodyear Vector 4 Seasons G4 cu 2 anotimpuri cu 2 anvelope de vară?




de Christophe » 19/06/19, 23:15

2 ierni, 1 vară și 3 sau 4 valuri de căldură și 25 km mai târziu, Rezistența la intemperii este deja moartă.

Am o problemă gravă de geometrie, dar uzura lor „mai mult decât asimetrică” este încă ciudată, explicații: new-transports / nokian-weatherproof-asymmetrical-wear-strange-after-25-000-km-t16038.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Montarea a 2 anvelope Goodyear Vector 4 Seasons G4 cu 2 anotimpuri cu 2 anvelope de vară?




de Christophe » 19/06/19, 23:20

Și Nokienii nu sunt chiar primii în acest moment: 3/10 îmbrăcați!

tableau_recap-1.png
tableau_recap-1.png (9.71 KiB) Vizualizat de 18544 ori


https://blog.allopneus.com/comparatif-t ... s-saisons/

Următoarele mele vor fi, prin urmare, CrossClimate ... după ajustarea geometriei, desigur!
0 x

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 171