Gătitul cu inducție este ecologic? Inducție comparativă și rezistență electrică (sticlă ceramică)

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Avatar de l'Utilisateur
Lolounette
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 257
Înregistrare: 29/06/17, 12:17
Locul de amplasare: Puy-de-Dome, 350m al.
x 77

Re: Bucătăria cu inducție este ecologică? Inducție comparativă și rezistență electrică (sticlă ceramică)




de Lolounette » 23/12/17, 15:29

nu este sigur pentru că pentru cei care au o grădină de legume vara aceasta este perioada în care am făcut sosuri de conserve și roșii : Wink:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Bucătăria cu inducție este ecologică? Inducție comparativă și rezistență electrică (sticlă ceramică)




de Christophe » 23/12/17, 15:42

Pentru roșii, piersici, caise, fructe roșii (etc) da ... dar există, de asemenea, o mulțime de recolte în jurul lunii septembrie-octombrie, în special toți pomii fructiferi de mere, pere (etc) * ... prin urmare, începutul perioadei încălzire pentru o mulțime de oameni ...

Altfel, bine, trebuie să preparați sosurile de roșii și gemuri la sfârșitul unui grătar 8)

Dar toate acestea nu se vor schimba prea mult: gazul este mai bun pentru energia primară ... : Cheesy:

* Am lăsat Maestrul Grădinar Did67 să rafineze răspunsul 8)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16176
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Bucătăria cu inducție este ecologică? Inducție comparativă și rezistență electrică (sticlă ceramică)




de Remundo » 23/12/17, 16:06

plitele cu inducție ... aveți nevoie de cratițe grele (cu fundul gros) și atrage maximum amperi cu un cos rău (phi). Personal, nu sunt un mare fan. Dar se spală foarte bine în caz de revărsare, în timp ce arzătoarele pe gaz sunt dureroase de curățat.

în jurul meu, se gătește mai mult pe gaz (îmbuteliat sau în oraș când se face conexiunea).

Îmi plac și micile plite electrice, pentru că pentru a fierbe ușor este grozav.

în ceea ce privește eficiența energetică, nu am făcut niciodată măsurători speciale, dar aveți nevoie de o oală cu 10 până la 20% mai mare decât focul, altfel pierderile sunt enorme (mai ales cu gaz când flacăra trece).

oricum, este o energie redusă (1 kW timp de 1 oră, în loc de 10 kW H24) în comparație cu încălzirea casei, mai ales că este recuperată spontan iarna.
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Bucătăria cu inducție este ecologică? Inducție comparativă și rezistență electrică (sticlă ceramică)




de Christophe » 23/12/17, 16:15

Da, proporția de gătit este scăzută în comparație cu încălzirea sau transportul, dar acest lucru nu ne împiedică să economisim 30% din energie atunci când este servit egalizat, ar fi o prostie să nu profităm de ea ...

Da pentru pierderile pe care le-am detaliat mai sus 8)
1 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9837
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Bucătăria cu inducție este ecologică? Inducție comparativă și rezistență electrică (sticlă ceramică)




de sicetaitsimple » 23/12/17, 16:41

Christophe a scris:
Dar toate acestea nu se vor schimba prea mult: gazul este mai bun pentru energia primară ... : Cheesy:



Întrebarea este dacă criteriul „minimizarea energiei primare” este într-adevăr esențial în cazul energiei „letale” sau nucleare.

Problema este (după știința mea) rezolvată în cazul energiei eoliene sau solare: prin convenție, kWh-urile produse sunt energie primară, chiar dacă turbina eoliană sau panoul au randamente reduse de conversie a energiei. energia pe care o primesc.

Pentru nuclear, nu, trecem printr-un randament de energie primară / energie finală. Dar ce se poate face în mod rezonabil, date fiind tehnicile disponibile, altele decât electricitatea cu uraniu?

Comparațiile de eficiență (și, prin urmare, raționamentul energiei primare) sunt relevante numai atunci când avem alegerea de a produce mai multe tipuri de energie finală din aceeași energie primară.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Bucătăria cu inducție este ecologică? Inducție comparativă și rezistență electrică (sticlă ceramică)




de Christophe » 23/12/17, 17:29

sicetaitsimple a scris:Comparațiile de eficiență (și, prin urmare, raționamentul energiei primare) sunt relevante numai atunci când avem alegerea de a produce mai multe tipuri de energie finală din aceeași energie primară.


Nu este greșit, dar am vrut mai ales să reacționez la „performanța de gaz slabă” Vs „la rău electro-nuclear” a lui Did67 ... doar pentru a o cuantifica puțin.

Evident, nu va salva lumea să știe asta! : Cheesy:
0 x
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 588
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 313

Re: Bucătăria cu inducție este ecologică? Inducție comparativă și rezistență electrică (sticlă ceramică)




de Peter » 23/12/17, 17:53

Văzusem o comparație a costului diferitelor energii pentru gătit, probabil că era vorba de asta forum, gazul era, de asemenea, în frunte.

Și având în vedere că ne bazăm pe un raționament global, ar fi, de asemenea, necesar să se ia în considerare energia încorporată, acolo este clar că gazul este marele câștigător, având în vedere simplitatea și fiabilitatea sa.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Bucătăria cu inducție este ecologică? Inducție comparativă și rezistență electrică (sticlă ceramică)




de Did67 » 23/12/17, 17:56

Adevăratul câștigător este cel care mănâncă crud! [umor]
2 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Bucătăria cu inducție este ecologică? Inducție comparativă și rezistență electrică (sticlă ceramică)




de Christophe » 23/12/17, 18:38

Did67 a scris:Adevăratul câștigător este cel care mănâncă crud! [umor]


Acesta nu este un joc! :D Dar, din moment ce este sâmbătă seara, e în regulă ... : Cheesy:

Spuneți-ne mai multe despre perioadele de recoltare și conservare a grădinii dvs. de legume! (practic fără a intra în detalii, doar pentru a ști care luni au fost cele mai active în ceea ce privește „gazul”) 8)
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16176
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Bucătăria cu inducție este ecologică? Inducție comparativă și rezistență electrică (sticlă ceramică)




de Remundo » 23/12/17, 20:51

Cred că gazul, din punct de vedere al energiei primare, este cea mai bună alegere.

tot ce trece prin electricitate la gătit a mobilizat de 3 ori mai multă căldură (primară) la centrala termică.
0 x
Imagine

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 213