Răspândirea modurilor sociale după nume!

dezbateri și companii filosofice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79354
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Răspândirea modurilor sociale după nume!




de Christophe » 28/12/17, 01:28

Hărți interactive interesante din 1946 până în 2015 cu cele mai la modă prenume feminine și masculine pentru fiecare an în Franța: http://www.lemonde.fr/les-decodeurs/art ... 55770.html

Mi se pare foarte interesant din punct de vedere sociologic răspândirea modei!, pacat ca nu e mai detaliat dar cativa ani este steamroller (vezi 2 exemple mai jos)...

Sursa: https://www.insee.fr/fr/statistiques/2540004

Moda „Belle și Sébastien”?

prenume_1977.png
prenom_1977.png (98.37 KB) Consultat de 2603 ori


Moda „Stéphanie de Monaco”?

prenume_femei_1974.png
prenom_femmes_1974.png (103.22 KB) Consultat de 2603 ori
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Răspândirea modei sociale după prenume!




de Grelinette » 28/12/17, 14:07

Ne întrebăm dacă este rezultatul celei mai mari șanse sau dacă există un factor declanșator care face ca un prenume să fie ales mai mult decât celelalte la un moment dat? În anumite cazuri, este foarte probabil: este suficient ca un fotbalist să strălucească (ex. Zidane) să impulsioneze un prenume la un moment dat, dar pentru alții...

Algoritmii (roboții) ar trebui să analizeze automat cât mai mulți parametri sociali, societali, de mediu, pentru a determina dacă există o corelație între anumite fenomene aparent fără legătură.
(Nu m-ar mira să aflu că marile companii precum Google se distrează făcând acest tip de analiză...).

De exemplu, sunt sigur că mareele de echinocțiu au o influență asupra rotației cozilor vacilor și, în consecință, nu mi se pare imposibil ca fluctuațiile bursiere să fie influențate și de rotația cozilor vacilor... decât dacă e invers... dar inca nu am reusit sa demonstrez! : Cheesy:

Edit: principiul corelației dintre 2 fenomene aparent fără legătură îmi amintește de această anecdotă: o companie de calculatoare nu înțelegea de ce de fiecare dată când era lună plină, întregul lor sistem se închidea!... Ai o idee?
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79354
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: Răspândirea modei sociale după prenume!




de Christophe » 28/12/17, 14:21

grelinette a scris:Ne întrebăm dacă este rezultatul celei mai mari șanse sau dacă există un factor declanșator care face ca un prenume să fie ales mai mult decât celelalte la un moment dat?


Se numește...modă, nu? Moda mai degrabă...când toată Franța își schimbă culoarea nu este o coincidență...articolul citat susține că cultura are mai puțină influență decât credem...Deci ce este? Legătura sufletelor?

Atentie, prenumele ramane si el scazut: 15% din nasteri maxim, deci nu este atat de mult „un val” pe cat vedem pe harti...Dar ce e interesant este raspandirea pe care o gasesc. :) Îmi place rezistența corsicană și alsaciană din anumiți ani... : Cheesy: : Cheesy:

grelinette a scris:Edit: principiul corelației dintre 2 fenomene aparent fără legătură îmi amintește de această anecdotă: o companie de calculatoare nu înțelegea de ce de fiecare dată când era lună plină, întregul lor sistem se închidea!... Ai o idee?


Ah, am citit acum câteva săptămâni un articol despre asta (despre „coincidențe statistice” care nu au nicio legătură între ele), voi încerca să-l găsesc...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79354
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: Răspândirea modei sociale după prenume!




de Christophe » 28/12/17, 14:24

Nu am găsit articolul exact, dar am găsit mai bine: https://www.courrierinternational.com/g ... e-labsurde

1275-zeit-web.jpg
1275-zeit-web.jpg (428.5 KB) Vizualizat de 2553 ori


Se numește corelații ale absurdului : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

Remarque:

În schimb, un coeficient de corelație scăzut nu exclude faptul că două variabile își exercită o influență una asupra celeilalte.


Absolut, tot ce este nevoie este o schimbare de timp... și coef. corelația se poate prăbuși în timp ce influența este evidentă... ah bucuriile analizelor statistice : Cheesy:

Exemplu: fertilizări in vivo (sperăm că putem avea statistici) VS nașteri, va exista întotdeauna un decalaj de 9 luni, deci un coef prost. corelație (în funcție în mod evident de scala de timp de analiză) și totuși... : Cheesy: : Cheesy:
0 x

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : sicetaitsimple și oaspeții 207