Grădina fraților leneși!

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Und3r
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 11/10/17, 01:42
x 7

Re: Grădina fraților leneși!




de Und3r » 01/01/18, 13:43

Bonjour à tous!

Sper că totul merge bine pentru tine, în special pentru sănătatea ta! : Cheesy:

Câteva știri din grădina de legume:

Am pus un strat gros de fân:

Imagine

Imagine

Imagine



A priori nu am pus suficient, a nins mult acasă (Haut Doubs) Deci nu am putut vedea cum se desfășoară sub acest strat de zăpadă, dar viața merge bine:

Imagine

Imagine

Imagine


În unele locuri este posibil să fi pus prea mult fân, iar în altele nu suficient, vom egaliza toate acestea doar pentru a avea un strat bun de fân peste tot.

Ca neofit pur, bâjbâim mult pământul ^^ chiar și pentru a răspândi fânul ne punem multe întrebări : Mrgreen:
1 x
Und3r
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 11/10/17, 01:42
x 7

Re: Grădina fraților leneși!




de Und3r » 05/04/18, 19:39

Bonjour à tous!

Sper că totul merge bine de partea ta! aici incepe sa ajunga vremea buna si chiar este bun pentru moral !! (Am avut zăpadă pentru primul aprilie eh ... Sfântă glumă a mamei natură!).

Suntem în mijlocul puieților (ei bine, a trecut deja 1 lună).

În grădina de legume am plantat în jur de 75 de căței de usturoi și au început să străpungă fânul, așa că am putea avea norocul să mâncăm usturoi anul acesta :)

Am avut o mică problemă cu răsadurile: prima problemă este locația camerei în care trebuie să facem răsadurile, nu este foarte soare și, în plus, vremea rea ​​nu a ajutat, brusc răsadurile erau „sfâșiate” (nu sunt sigur dacă se spune ^^).

Pentru a compensa această lipsă de lumină solară, am investit în cultivarea plăcilor cu led și pentru moment arată bine.

Însă mă întreb dacă ceapa nu s-a „sfâșiat”, deoarece tulpinile nu sunt drepte, ce crezi? Nu am experiență, acestea sunt primele mele răsaduri.

Vă dau câteva fotografii cu răsaduri, vor sosi cele din grădina de legume.

Pentru luna martie am plantat sau însămânțat spanac, ceapă, conopidă, broccoli, vinete, ardei, roșii și praz.

În plus, trebuie să treacă 2 săptămâni de când am lansat vinetele și încă nimic la vedere, este normal?

Și vom întâmpina o duzină de găini în grădina de legume. Îți voi pune câteva poze, mai avem câteva lucruri de terminat, astfel încât să fie confortabile :)

Ceapa:
Imagine

Roșii Stânga Roșii Conopidă:
Imagine

Praz:
Imagine
2 x
Avatar de l'Utilisateur
denis17
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 138
Înregistrare: 13/10/16, 13:15
Locul de amplasare: 17
x 37

Re: Grădina fraților leneși!




de denis17 » 07/04/18, 13:38

La rândul meu, de îndată ce răsadurile mele tind să se ofilească, le transplant direct afară și le las să-și facă viața. În ceea ce privește vinetele (sau orice alte răsaduri în ghivece), pentru a vedea dacă semințele tale sunt încă bune, eu folosesc tehnica „paletei umede” (de fapt este o tehnică de vopsire). Iau o tavă, pun hârtie absorbantă pe care o înec sub apă și pun câteva semințe în ea, toate într-un loc luminos și mai degrabă la temperatura camerei, semințele vor germina în aproximativ o săptămână, la după 15 zile, dacă nu se întâmplă nimic, cred că puteți cumpăra înapoi un pachet de semințe : Wink:
Denis
1 x
Und3r
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 11/10/17, 01:42
x 7

Re: Grădina fraților leneși!




de Und3r » 07/04/18, 23:11

Mulțumesc Denis pentru răspunsul tău, am cumpărat semințele de vinete anul acesta, aș avea bilele dacă acestea sunt „expirate”, dar în îndoială voi proceda așa pentru a fi sigur de germinarea semintelor :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Grădina fraților leneși!




de Adrien (ex-nico239) » 08/04/18, 03:19

Când începe să alunece, nu este grozav.

Unii chiar vă vor spune că este moartă, deoarece planta va fi mai slabă.

Din memorie (anul trecut) totul depinde de cât de departe le-ai lăsat să plece.
În orice caz, nimic nu depășește lumina reală de 360 ​​....
Scoateți-le în timpul zilei și aduceți-le noaptea: este posibil?

Pentru vinete, nu este normal ... dar le plac lucrurile fierbinți precum 20 * ... așa este?
Întârzierea se datorează probabil unei temperaturi ușor scăzute.

În ce colț ești?
0 x
Und3r
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 11/10/17, 01:42
x 7

Re: Grădina fraților leneși!




de Und3r » 09/04/18, 00:20

Bonsoir,

Sunt de acord cu tine nimic nu bate lumina soarelui! :)

Complicat să scoți 200 de borcane și să le aduci în fiecare seară,

Camera în care se găsesc răsadurile este în 21-22 de grade, ventilez camera de 1-2 ori pe zi. Și atunci am ardei care au nevoie de căldură și cred că au ieșit din pământ.

Sunt în Pontarlier, în Haut-Doubs, în Franche-Comté,

Am relansat vinetele, în ghivece și cu metoda Denis.

Chiar nu credeam că răsadurile ar fi o problemă :?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Grădina fraților leneși!




de Adrien (ex-nico239) » 09/04/18, 11:45

Ar trebui să testați și să cumpărați semințe de vinete și să comparați ....
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina fraților leneși!




de Did67 » 09/04/18, 11:50

Und3r a scris:Mulțumesc Denis pentru răspunsul tău, am cumpărat semințele de vinete anul acesta, aș avea bilele dacă acestea sunt „expirate”, dar în îndoială voi proceda așa pentru a fi sigur de germinarea semintelor :)


Ca curiozitate, niste "kokopelli" ????

[Am două sau trei mărturii coroborate de la oameni care mi-au spus că au avut probleme cu germinarea].
0 x
Und3r
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 11/10/17, 01:42
x 7

Re: Grădina fraților leneși!




de Und3r » 09/04/18, 12:25

Did67 a scris:
Und3r a scris:Mulțumesc Denis pentru răspunsul tău, am cumpărat semințele de vinete anul acesta, aș avea bilele dacă acestea sunt „expirate”, dar în îndoială voi proceda așa pentru a fi sigur de germinarea semintelor :)


Ca curiozitate, niste "kokopelli" ????

[Am două sau trei mărturii coroborate de la oameni care mi-au spus că au avut probleme cu germinarea].


Nu provin semințele https://www.semaille.com/fr/ semințe „țărănești”
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina fraților leneși!




de Did67 » 09/04/18, 13:02

Teoretic, un cultivator de semințe verifică rata germinării și păstrează probele pentru verificări regulate ...

Dar cred că „semințele de fermă” scapă de regulile stricte ale „semințelor certificate” (agricole) sau „semințelor standard CE” (legumelor) ...

În schimb, succesul semințelor a cumpărat 0,90 € la Lidl germinate, 98% (sau ceva de genul asta) ... Și celelalte între 0 și 98% ... Nu știu ce valoare au informațiile , dar 80% din semințele de fermă nu ar fi niciodată certificate deoarece nu sunt suficient de pure, produse fără respectarea distanțelor necesare sau având rate de germinare prea mici ...

Aceasta este toată ambiguitatea termenului „fermier”. A fost un subiect de dispută de mult timp cu soția mea, întorcându-se de pe piață cu un „pui liber”, când i-am explicat că este cea mai intensivă fermă din zonă, care a produs cel mai industrial pui ... Dar de când „fermierul” nu a fost încadrat legal, vânzându-l scump pe piață, nu era nimic ilegal. Tocmai cumpărase un drag suvenir din copilărie ... „A văzut” ferma cu găinile alergând ... Cazul a fost soluționat într-o zi când pe una dintre aceste găini, am găsit o bagaj cu un cod sanitare ... din sud-vest (primul cod este departamentul!) ... s-a spus masă.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 423