Venit de bază sau venit universal: funcționare, dezbatere

dezbateri și companii filosofice.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Venit de bază sau venit universal: funcționare, dezbatere




de Ahmed » 26/01/18, 12:25

Cred că termenul „rahat” a fost destul de cuprinzător (sic), dar am preferat să clarific.
(Ați observat că sunt de acord cu dvs. în cel puțin un punct? : Lol: : Lol: )
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Venit de bază sau venit universal: funcționare, dezbatere




de Christophe » 26/01/18, 12:33

Da, am observat această înțelegere care mă surprinde chiar puțin : Cheesy:

Cine se freacă pe celălalt?

Sau mergem spre același asimptot mental?

: Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Venit de bază sau venit universal: funcționare, dezbatere




de Christophe » 26/01/18, 12:34

Ahmed a scris:O singură remarcă: ideea de a ajuta cei mai defavorizați (inclusiv imigranții) este mult mai șocantă decât existența unor disparități foarte mari, care, în plus, crește în cadrul societății franceze ... Surprinzător, nu-i așa?


Absolut, dar toate acestea sunt incluse „în marele plan” ...
0 x
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 588
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 313

Re: Venit de bază sau venit universal: funcționare, dezbatere




de Peter » 26/01/18, 15:51

Remundo a scris:Nu trebuie să cumpărăm rahat. Personal cumpăr mâncare, am mașini foarte economice și câteva instrumente (DIY + grădină). mi se potriveste bine. Toată lumea îmi plătește capul, pentru că am un telefon vechi, ponosit, și îmi place.

Oricum RU sau nu, compania de con-sot-mateurs este bine pusă la punct și chiar ne putem întreba dacă nu ar fi stimulat prin garanția de a avea bani prea puțini în fiecare lună fără a face nimic. Când nu faci nimic, ai mai mult timp să mergi la magazine ... și să smulgi gura vecinului pentru a scoate borcanul lui Nutella la vânzare ...

Da, suntem în era „economiei bulshit”. Scopul este de a vinde lucruri inutile folosind înșelăciunea, hype și dorința de a fi mai bun decât vecinul.
În ceea ce privește timpul liber, este invers, tendința este de a menține oamenii ocupați pentru a le vinde servicii.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16170
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5261

Re: Venit de bază sau venit universal: funcționare, dezbatere




de Remundo » 26/01/18, 19:36

Christophe a scris:
Remundo a scris:dar bineînțeles, o familie cu 3 mufe pentru 5000 € / lună cu 2 părinți „eliberați psihologic”. Ascultă, asta mă inspiră, o să vorbesc cu soția mea despre asta !! Începeți să vă pregătiți portofelele pentru a ne plăti eh! : Mrgreen:


Cred că sunteți complet în evidență atunci când vine vorba de finanțarea Regatului Unit ...

Știți cât de mult doarme capital în bănci și asta degeaba? Ei nu creează aproape nicio activitate economică și nici o fericire umană (cu excepția, poate, o satisfacție ego-socială pentru proprietarul lor ...)

Acest capital fie aparține proprietarilor săi, fie este un semnal de creare de bani.

Nu ai fi comunist
Vă provoacă impozitul Tobin? Vă provoacă scutirea de TVA pentru anumite taxe bancare? Cunoașteți prețul social curent în Franța pe cap de locuitor? Cred că este deja localizat nu departe de 1000 € pe cap de țeavă! Marea Britanie este doar o simplificare drastică!

Acestea sunt subiecte vaste; Nu sunt convins că un RU simplifică cu adevărat lucrurile, deoarece uniformitatea sa nu se adaptează la finețea diferitelor „cazuri sociale” (dacă pot spune așa!)
pentru un profesor, consider că vorbirea ta este „centrată pe ego”, cât de mult ești plătit pe oră de muncă comparativ cu alți francezi?
Iată comentariul meu despre oficiali! Scuze Raymond, dar te-ai pierdut, cred că acolo ...

Dar eu cel puțin lucrez ca mulți alții și chiar aduc munca la domiciliu care îmi dublează timpul de prezență în fața studenților ... în plus, am avut diplomele printre cele mai înalte care există în Franța în domeniile mele de expertiză ... și credeți-mă că tot îmi dau mult în fața unor lucruri amuzante.

Deci, fără îndoială, sunt pierdut, dar aștept batalionele de oameni „nepierdiți pentru un bănuț” care își așteaptă Marea Britanie pe fondul creșterii lirice progresive ... faceți la fel!
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Venit de bază sau venit universal: funcționare, dezbatere




de Christophe » 23/03/20, 16:10

Am citit corect? Prinde-mă!

0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16170
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5261

Re: Venit de bază sau venit universal: funcționare, dezbatere




de Remundo » 23/03/20, 17:04

SAPIR vorbise despre asta, ah trebuie să găsesc videoclipul pentru tine, se numește „bani din elicopter”

pe scurt, BCE de miliarde de euro zgârietură cu computerele sale, distribuim în contra și se presupune că sprijină economia. Preocuparea este că fabricile sunt în străinătate în cea mai mare parte, deci pierderea de schimb valutar + devalorizare + creșterea datoriilor ...



o altă analiză

2 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Venit de bază sau venit universal: funcționare, dezbatere




de Grelinette » 24/03/20, 14:33

Ahmed a scris:... ideea de a-i ajuta pe cei mai defavorizați (inclusiv imigranții) este mult mai șocantă decât existența unor disparități foarte mari, ceea ce este mai mult, crește în cadrul societății franceze ... Surprinzător, nu-i așa?

* Producția este un sector în declin comparativ cu sectorul terțiar ...

Evident, ajutorul celor mai defavorizați este șocant, deoarece este numeros (dar minim), direct și foarte mediatizat, în timp ce diferențele foarte puternice, atunci când vorbim despre salarii și venituri foarte mari, sunt foarte vagi, foarte dificil de evaluat sau chiar " legal „ascuns.

Cine poate oferi suma exactă a veniturilor CEO, cum ar fi Carlos Ghosn, Xavier Niel, Bernard Arnaud sau politicieni, mai ales atunci când aceștia din urmă combină salariile, indemnizațiile și alte cheltuieli incidentale care trec prin aranjamente tehnice și complexe care diluează urme? ...
Pe de altă parte, pentru un smicard, nu există nicio prestație în natură, nicio opțiune de stoc, participare sau cont în străinătate, ... și este declarat cel mai puțin ban plătit în salariu, indemnizație, ajutor de șomaj sau ajutor social. , depuse și verificate încrucișat de către administrațiile de control.

Dar nu trebuie să ne lăsăm să spunem că a vorbi des despre subiectul ajutorului celor mai defavorizați este un fel de „conspirație” care face posibilă desemnarea celor responsabili pentru deficitele naționale și privirea în altă parte, departe, foarte departe, de veniturile foarte mari. , ar putea fi o strategie a liderilor noștri politici, financiari și de altă natură ... Ha bin da, l-am lăsat să o spună ... Gata, am prins virusul conspirației!
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Venit de bază sau venit universal: funcționare, dezbatere




de Grelinette » 24/03/20, 15:07

De când vorbim despre această Marea Britanie! ...
după cum îmi arată adesea calul de lucru:

Morcovul cetățeanului.jpg
Cetățeanul carrot.jpg (125.01 KB) Consultat de 2433 de ori
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Venit de bază sau venit universal: funcționare, dezbatere




de Ahmed » 24/03/20, 18:01

GrelinetteTu scrie:
... în timp ce disparitățile foarte puternice, atunci când vorbim despre salarii și venituri foarte mari, sunt foarte vagi, foarte greu de evaluat, chiar ascunse „legal”.

Un alt motiv al acestei agitări mai mici se datorează întregii ideologii meritocratice pe care clasele conducătoare au reușit să le pună la punct.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Ahmed și oaspeții 255