De unde îți cumperi semințele?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
fabio.gel
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 282
Înregistrare: 06/03/08, 13:33
Locul de amplasare: 14 - Calvados
x 6

De unde îți cumperi semințele?




de fabio.gel » 28/01/18, 09:57

Hei

După ce am testat mai mulți furnizori de semințe (biocoop, carouf, casto, garden center ...), mi-am dat seama că unele pachete cumpărate nu dădeau prea mult sau chiar ridicol. Anul acesta înainte de însămânțare, mă întorc la tine să știi

De unde îți cumperi semințele?

Vă mulțumim pentru răspunsuri.

Fabio
0 x
Fac tot ce pot pentru a nu lăsa o copie copiilor mei ...
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: De unde îți cumperi sămânța?




de Did67 » 28/01/18, 10:23

Voi surprinde: „oriunde”.

Este rar ca semințele comerciale să nu „funcționeze”. Au termene limită, cu marje mari (atunci când aveți saci acasă a căror dată a trecut, puteți în general să semănați - pentru a vă califica pentru saci deschiși; în principiu, în comerț, nu nu găsesc niciunul).

Așa că am pliculețe de 0,39 € din Norma sau Lidl ... Dar și soiuri mai specifice din Sainte-Marthe, Magellan, Germinance sau Fabre.

Și din ce în ce mai mult, al meu (pentru toate soiurile non-hibride).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
denis17
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 138
Înregistrare: 13/10/16, 13:15
Locul de amplasare: 17
x 37

Re: De unde îți cumperi sămânța?




de denis17 » 29/01/18, 11:29

Cam la fel și pentru mine.
Anul trecut, o comandă mare de la magellan, o mică colecție de semințe de la prieteni, iar restul de la brico marché.
Deoarece mai am semințe de anul trecut, anul acesta, am făcut un supliment la ferma Sfântului Marthe, pentru restul, mă voi întoarce la brico.
Și, pentru înregistrare, îmi fac singur răsadurile.
Denis
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: De unde îți cumperi sămânța?




de sicetaitsimple » 29/01/18, 12:02

Până anul trecut am făcut foarte puțini răsaduri în terine sau ghivece și am semănat în grădină fie legume care nu se transplantează (ridichi, morcovi, ...), fie „semințe mari” (fasole, mici mazăre), plus câteva așternuturi de salată de rădăcină goală. În general (cu excepția morcovilor!) Nicio problemă.

În 2017 m-am lansat în ghivece și terine, cu rezultate uneori contrastante, dar în opinia mea calitatea semințelor nu a fost pusă în discuție, mai degrabă calitatea grădinarului! Analizând unele defecțiuni, temperatura minimă a germinării a fost adesea implicată, nu este întotdeauna foarte clar pe pungi.

Cel mai mare vine de la Leclerc (marca Eclor) pur și simplu pentru că acolo mă duc de obicei să îmi fac cumpărăturile și prețurile sunt foarte accesibile în comparație cu un centru de grădină, cu unele excepții, cum ar fi „Cressonette du Maroc” pe care îl ador dar care nu poate fi găsit cu ușurință în magazinele care provin de la Ferme St Marthe și apoi, ca toți ceilalți, mă gândesc la sacii cumpărați ici și colo la întâmplare când trec în fața unui centru de grădină.

Dar sunt de acord cu opiniile anterioare, dacă rahatul nu ar trebui să se gândească mai întâi la calitatea sămânței!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: De unde îți cumperi sămânța?




de Did67 » 29/01/18, 12:19

sicetaitsimple a scris:
temperatura minimă de germinare a fost adesea implicată, nu este întotdeauna foarte clar pe pungi.



Găsim, de fapt, indicații foarte variabile pentru aceeași specie. Când o găsim.

Este, de asemenea, o chestiune de judecată: temperatura la care unele semințe germinează foarte lent nu este aceeași cu cea la care 90% din semințe germinează în câteva zile! „Minimal” este un pic ambiguu.

Cred că, în general, tendința este de a semăna prea devreme și prea adânc ...

Când mergem spre vara și soluri mai uscate, o altă tendință: să nu „plumbăm” suficient (creșterea umidității prin capilaritate) - mi se întâmplă deseori să merg pe brazdă! [obsesia cu „patul de sămânță” despre care trebuie spus că este liber; pentru a fi vindecat de aceste dovezi false, observați cu atenție o „minge de rădăcină stoarsă”, obișnuită astăzi pentru plantele din grădină: este „beton”!]
1 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: De unde îți cumperi sămânța?




de sicetaitsimple » 29/01/18, 12:38

Did67 a scris:
sicetaitsimple a scris:
temperatura minimă de germinare a fost adesea implicată, nu este întotdeauna foarte clar pe pungi.



Găsim, de fapt, indicații foarte variabile pentru aceeași specie. Când o găsim.



Când am spus „nu întotdeauna foarte clar”, a fost o subevaluare!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fabio.gel
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 282
Înregistrare: 06/03/08, 13:33
Locul de amplasare: 14 - Calvados
x 6

Re: De unde îți cumperi sămânța?




de fabio.gel » 29/01/18, 19:01

Vă mulțumim pentru răspunsurile dvs.
Ya mai ka
0 x
Fac tot ce pot pentru a nu lăsa o copie copiilor mei ...
Photnat 61
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 13/11/16, 19:02
Locul de amplasare: Perch Ornais

Re: De unde îți cumperi sămânța?




de Photnat 61 » 29/01/18, 22:04

Bonsoir,

Colectez din ce în ce mai multe semințe proprii, altfel, îmi primesc proviziile de la: La Bonne Graine, semințe Bocquet, Kokopelli, Ferme Sainte Marthe și Lidl. De asemenea, particip în mod regulat la diferitele swap-uri regionale de semințe.
Lucien
0 x
Avatar de l'Utilisateur
green68
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 95
Înregistrare: 14/08/16, 13:19
Locul de amplasare: babeau-bouldoux
x 11

Re: De unde îți cumperi sămânța?




de green68 » 23/02/18, 21:04

Bonsoir,

În principal la Lidl pentru comoditate, dacă nu chiar cele pe care mi le-au dat vecinii mei în grădina de bucătărie și, desigur, propriile semințe.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: De unde îți cumperi sămânța?




de Stef72 » 24/02/18, 09:34

la rândul meu, îmi iau semințele de la prieteni și mă completez cu germinația deoarece sunt din regiunea mea, așa că îmi spun că condițiile sunt mai aproape de grădina mea decât dacă le-aș comanda, de exemplu, în sudul Franței.

Încerc să fac cât mai mult posibil cu semințe ne-hibride, deoarece îmi place să mă las să plec după semințe și să schimb cu prietenii;)
1 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 124