François Roddier, termodinamică și societate

dezbateri și companii filosofice.
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: François Roddier, termodinamica și societatea




de sen-no-sen » 29/01/18, 20:52

Ahmed a scris:Interpretarea acestui tabel nu este atât de simplă: privește veniturile și activele agregate, ceea ce nu aruncă o lumină asupra disparităților de salarii și avere. Deoarece este o relație între aceste două valori, fiecare variație a uneia sau alteia afectează relația: din acest punct de vedere, nu o găsesc neapărat cea mai relevantă.


Nu am studiat încă problema în profunzime *, totuși noțiunea de ciclu economic este deosebit de iluminantă și ar putea explica în mare măsură diferitele perioade din epoca contemporană și consecințele lor ideologice.



* În prezent citesc „Capitala în secolul XXI de Thomas Pickett"și cele 950 de pagini ale sale! : Lol:
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: François Roddier, termodinamica și societatea




de Ahmed » 30/01/18, 18:33

M-ar surprinde dacă veți găsi „iluminare” în această lucrare cu un titlu pretențios și un conținut copios, dar bazat pe ipoteze discutabile ...
Ideea ciclului este interesantă, dar ceea ce este mai interesant este mecanismul și explicația sa.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: François Roddier, termodinamica și societatea




de sen-no-sen » 30/01/18, 21:15

Ahmed a scris:Ideea ciclului este interesantă, dar ceea ce este mai interesant este mecanismul și explicația sa.


Da și teza centrală elaborată de F. Roddier (conform muncii lui Ulanowicz ) este cel al gradului de conexiune al unei societăți.
Din acest punct de vedere, putem vedea că societatea actuală este ultraconectată, dar calitatea rezultată a rapoartelor este foarte scăzută.
Acest lucru este logic, deoarece multiplicitatea conexiunilor vine în mod necesar în detrimentul intensităților lor.
Rezultatul este o societate îndreptată spre individualism, unde relațiile sunt superficiale, dar toate dependente unele de altele, o consecință a saturației economice.
Astfel, un eveniment suficient de important riscă să provoace o serie de efecte, acestea din urmă putând la rândul lor să amplifice și să slăbească întregul. Acest lucru se întâmplă de obicei în timpul unui blocaj de trafic pe autostradă * sau ... al unei crize financiare.


* Pe o autostradă, gradul de conectare poate fi simbolizat prin distanțe de siguranță reduse între vehicule, cu cât acestea sunt mai mici, cu atât impactul unui eveniment (de exemplu, o contracție) este transmis mai multor altora, provocând un efect de inerție. reverberează foarte departe.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: François Roddier, termodinamica și societatea




de sen-no-sen » 18/03/18, 13:27

12 aprilie 2018 la 18:45, la École des Mines de Paris, 60 Bd. Saint Michel, Asociatia Dinamoză organizează un eveniment anual pe tema „Termodinamică, globalizare și suveranitate: ce Europă pentru care tranziție ecologică și economică într-o Franță și într-o lume în criză sistemică? „La care va participa economistul Jacques Sapir. Eu însumi voi face o prezentare pe acest subiect: „Termodinamică și deglobalizare”. Înregistrare pe site-ul asociației Dynamose. Prezentarea va fi înregistrată și postată pe Youtube.

http://www.francois-roddier.fr/
Rețineți prezența François Roddier, Jean-Marc Jancovici și Jacques Sapir.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: François Roddier, termodinamica și societatea




de sen-no-sen » 11/05/18, 16:12

121 - Spectacolul Carnot al unei companii.
6 mai 2018 General François Roddier

Cititorul avid al acestui blog ar trebui acum să fie convins că o societate umană este o structură disipativă: se autoorganizează pentru a disipa energia. Al doilea principiu al termodinamicii necesită descrierea ciclurilor numite cicluri Carnot între o sursă fierbinte de temperatură absolută T1 și o sursă rece de temperatură absolută T2. În cazul unui motor cu abur, Carnot a demonstrat că producția sa este limitată. Valoarea sa maximă este dată de expresia (T1-T2) / T1. Cu cât diferența de temperatură este mai mare, cu atât randamentul Carnot este mai mare.

Dar o societate umană? Am identificat ciclurile sale cu ciclurile economice și ciclurile istorice ale lui Turchin și Nefedov (nota 90). Dar temperatura lui? Prin analogie cu fluidele, am definit temperatura unei economii ca energia disipată pe unitate monetară. În mod similar, temperatura unei societăți poate fi definită ca energia pe care o disipează pe fiecare informație stocată. În cele ce urmează, vom presupune că costul energiei este fix. Așa se întâmplă dacă indexăm moneda în funcție de energia disponibilă, ceea ce ar trebui făcut pentru o monedă internațională precum euro. Putem apoi să măsurăm energia în euro (costul acesteia) și să examinăm rolul informațiilor, altele decât informațiile monetare.

În prezentarea mea la școala minieră (diapozitivul 11), am arătat că o rețea neuronală, cum ar fi o societate umană, primește energie din sursa sa fierbinte și informații din sursa sa rece. Aceasta înseamnă că temperatura sursei fierbinți poate fi exprimată în euro de energie furnizată de biți de informații stocate. Cea a sursei reci se măsoară în euro cheltuiți pe fiecare informație primită. În ambele cazuri, se măsoară în Euro / bit.

Pentru un anumit flux de energie (măsurat în euro pe an), cu cât sursa fierbinte necesită informații stocate, cu atât temperatura este mai mare. Acest lucru favorizează sursele de energie „low tech” [1]. Dezvoltarea și întreținerea unei centrale nucleare necesită multă tehnicitate (mulți biți de informații pe Euro de energie furnizată), ceea ce reduce „temperatura acestei surse fierbinți” (mai puțin Euro de energie pe bit). De informații). Din acest punct de vedere, turbinele eoliene sunt mai bine plasate, deoarece sunt mai puțin complexe. Acestea produc mai mulți euro de energie per bit de informații stocate. Prin urmare, „temperatura” lor este mai mare.

La fel, cu cât mai multe informații oferă sursa rece la un cost redus, cu atât temperatura este mai scăzută. În acest caz, problema este cea a costului educației. Cu cât costul educației este mai mic, cu atât temperatura sursei reci este mai mică (câțiva euro / bit). În rezumat, randamentul Carnot al unei companii poate fi scris:

r = (cost de întreținere - cost de dezvoltare) / cost de întreținere

sau, dacă ne limităm la personal:

r = (salarii - costul educației) / salarii

Această revenire tinde spre zero atunci când salariul unui tânăr angajat abia îi permite să-și restituie studiile.

În cartea sa „Colapsul societăților complexe” [2], antropologul american Joseph Tainter arată că, cu cât o societate devine mai complexă, cu atât tinde să se prăbușească. Acum înțelegem mai bine de ce. Complexitatea surselor sale de energie scade „temperatura” sursei sale fierbinți (prea mulți biți de informații pe Euro de energie furnizată) în timp ce complexitatea educației sale își mărește costul și, prin urmare, „temperatura” sursei sale. multă Euro pe bucată de informație predată). Astfel, cu cât o societate devine mai complexă, cu atât randamentul său Carnot scade.

Opera lui Joseph Tainter arată că aceasta este cauza esențială a prăbușirii societăților. Ne invită să reconstruim o societate mai puțin complexă, cu un sistem de învățământ mai eficient și mai puțin costisitor.

[1] Philippe Bihouix. Epoca tehnologiei scăzute, Seuil, 2010.
[2] Joseph Tainter. Colapsul societăților complexe, Cambridge U. Press, 1990.


http://www.francois-roddier.fr/
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: François Roddier, termodinamica și societatea




de sen-no-sen » 11/05/18, 16:14

122 - Costul progresului științific și tehnic.
9 mai 2018 General François Roddier

În secțiunea 2.5 a cărții mele „Termodinamica evoluției” (partea de jos a paginii 36), am scris că societățile umane „se autoorganizează formând un creier global capabil să memoreze tot mai multe informații. Aceste informații le permit să disipeze din ce în ce mai multă energie. Acesta este ceea ce numim progres științific și tehnic ”.

În prezentarea mea recentă la Școala Minelor, am spus că o rețea neuronală primește informații din sursa sa rece: acesta este cazul creierului global care formează societatea noastră. În postarea mea anterioară am arătat că temperatura acestei surse reci poate fi exprimată în euro cheltuiți pe biți de informații stocate. Acest lucru ridică problema costului cercetării științifice. Cu cât acest cost este mai mare, cu atât este mai mare temperatura sursei noastre de informații și eficiența Carnot a companiei noastre este mai mică. Postarea mea anterioară sugerează că societățile umane se prăbușesc atunci când randamentul lor în Carnot este prea mic. Acest lucru îmi oferă posibilitatea de a evoca aici câteva caracteristici ale carierei mele personale științifice.

Mi-am început cariera științifică sub conducerea lui Jacques Blamont, unul dintre părinții cercetării spațiale din Franța. În timp ce cercetătorii din laboratorul său și-au montat experimentele pe baloane sau rachete, am preferat să studiez soarele de la sol. Mi-am înființat propriul experiment în spatele obiectivului cu diametrul de 25 cm care se potrivea micului siderostat la Observatorul din Marsilia din centrul orașului. Patru ani mai târziu, am avut rezultate publicabile, în timp ce baloanele tovarășilor mei au izbucnit în zbor sau rachetele lor s-au prăbușit la pământ. A fost o eroică eroică, când costul complexității era deja plătit scump.

După ce am creat laboratorul de astrofizică la Universitatea din Nisa, unde am dezvoltat helioseismologia, am plecat în Statele Unite pentru a dezvolta optică adaptativă. Acest lucru face posibilă compensarea efectelor optice ale turbulențelor atmosferice și competiția, cel puțin parțială, cu observarea în spațiu. Acesta a fost momentul în care a fost lansat telescopul spațial Hubble. Ne-am dat apoi seama că nu funcționează. S-a comis o eroare producând ceea ce se numește o aberație sferică. De asemenea, a fost dezaliniat. Optica corectivă trebuia construită și instalată pe orbită. Echipa mea a fost printre cei care au stabilit corecțiile care trebuie făcute.

Optica adaptivă ne-a permis să vedem în infraroșu ceea ce a văzut telescopul Hubble în vizibil. Uneori am avut prima primăvară a unei descoperiri, apoi confirmată de Hubble, precum inelul din jurul stelei GG Tau a cărui imagine este în partea de sus a acestui blog. Cel mai adesea am detectat doar în infraroșu ceea ce telescopul spațial vedea deja în vizibil. Acesta este cazul, de exemplu, cu inelul lui Neptun și satelitul său Proteus. În unele cazuri, observația cu infraroșu ne-a oferit un avantaj decisiv: imaginile noastre cu infraroșu ale norilor lui Neptun au fost afișate pe coridoarele NSF, care astfel concurau cu NASA.

Aici nu se pune problema negării contribuțiilor cercetării spațiale. Ele nu se compară cu ceea ce am putut face pe teren. Dar dacă împărțiți acea intrare, măsurată în biți de informații publicate, la costul punerii ei pe orbită și apoi la repararea unui telescop în spațiu, atunci cercetarea spațială ar putea părea tristă. Dacă vă gândiți acum la cei 800 de milioane de oameni care încă suferă de foame în lume, cum și-au îmbunătățit soarta? Oamenii de știință nu au o anumită responsabilitate?

Am descris aici doar domeniul de cercetare pe care știu că l-am participat. Este ușor să ne imaginăm că același lucru este valabil și pentru cercetarea nucleară. Nu vorbesc doar despre cercetarea fisiunii, ci și despre cercetarea fuziunii efectuată în sudul Franței, țara noastră fiind specializată în acest domeniu. Ați încercat vreodată să le măsurați costul în bucăți de informații utile pe euro de bani cheltuiți?

Sylvestre Huet a prezentat prezentările făcute la școala minieră (bilet 120), în timp ce își batea joc de publicul larg care crede că fabricile nucleare produc gaze cu efect de seră. Acest lucru arată într-adevăr starea educației în Franța: numărul de euro cheltuiți pe un pic de informații asimilate confirmă faptul că societatea noastră are într-adevăr o problemă de sursă rece. Dar nu asta a vrut să spună Huet. Pentru el societatea noastră are o problemă cu sursa fierbinte, sursa noastră de energie, iar energia nucleară este soluția. Doar, iată-l: publicul nu vrea.

Așa cum fiecare dintre noi are un inconștient, creierul general al societății noastre are un inconștient colectiv. Psihiatrul Carl Gustav Jung a demonstrat foarte bine acest lucru. Când vorbim despre energia nucleară, acest inconștient colectiv îl asociază imediat cu cuvinte precum Hiroshima, Nagasaki, Cernobâl sau Fukushima și nu le vrea. Cu alte cuvinte, pune în discuție progresul științific și tehnic. Acest inconștient ne spune că problemele noastre sociale sunt legate de progresul științific și tehnic și se îndoiește că putem rezolva aceste probleme printr-un progres și mai mare. Experiența mea personală de finanțare a cercetării științifice și tehnice îmi spune că acest subconștient are dreptate.

Joseph Tainter o confirmă: societățile umane se prăbușesc prin excesul de pricepere tehnică. Civilizația Insulei Paștelui a supraviețuit eradicării tuturor copacilor săi, dar s-a destrămat pentru ridicarea de statui la fel de impresionante pe cât de inutile. Civilizația noastră va supraviețui atât sfârșitului petrolului, cât și încălzirii globale; dar ea se va prăbuși pentru că și-a dorit luna, o stea moartă, care nu îi este de nici un folos. Civilizațiile se prăbușesc atunci când costul pe care îl plătesc pentru informațiile științifice și tehnice devine prea mare. Randamentul lor Carnot scade apoi prea mic. Civilizații mai performante le înlocuiesc.


http://www.francois-roddier.fr/
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: François Roddier, termodinamica și societatea




de Ahmed » 13/05/18, 11:51

Fluxurile economice sunt maxime atunci când producția (sursa fierbinte) și consumul (sursa rece) au o diferență mare de potențial. Acest lucru presupune că fluxul invers de mărfuri (producție => consum), adică cel care reprezintă cantitatea de muncă de producție (deci bani) și se îndreaptă spre distrugerea mărfurilor, este de asemenea foarte mare. Prin urmare, acest lucru presupune o situație de ocupare deplină, productivitate ridicată și dezvoltare tehnologică rapidă care să ducă la apariția de noi produse.
Se va înțelege că această etapă de dezvoltare poate fi doar trecătoare, deoarece mai mulți dintre factorii anteriori evoluează într-o manieră contradictorie. Astfel, capacitatea de distrugere a indivizilor scade treptat sub influența a doi factori: bunurile echipamentelor tind să sature această capacitate (au o anumită durată * și „lucrurile noi” tind să scadă), pe de altă parte, creșterea continuă a productivității împinge din sistem mulți producători care, în calitate de consumatori, devin mai puțin eficienți, pe măsură ce fluxul de rentabilitate încetinește.
Prin urmare, vedem că sistemul poate tinde spre zero doar din punctul său optim și datorită succesului său.
Nu este nevoie să invocăm limitările fizice obișnuite: acesta este un fenomen pur intrinsec unui sistem. Iată ce încercasem să explic pe scurt aici.
De asemenea, înțelegem de ce un sistem care „reușește” își încurajează agenții să persevereze în aceeași direcție, chiar dacă acțiunea devine contraproductivă și este inutil să ne așteptăm la aceleași consecințe ca cele observate anterior. Iluzia duce apoi să creadă că motivul pentru care eforturile nu sunt încununate de succes nu rezultă dintr-o orientare proastă, ci dintr-un efort insuficient în această direcție.
Percepem triumful acestei orbiri în teoria „scurgerii” invocată de macronismul dominant ...

* Există un decalaj în creștere între productivitatea muncii productive și cea a muncii consumatoare.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: François Roddier, termodinamica și societatea




de sen-no-sen » 13/05/18, 13:01

Da, ceea ce confirmă faptul că cauzele unei prăbușiri sau prăbușiri economice nu sunt neapărat legate de factori care ar putea fi descriși drept „apocaliptici”.
Simplul fapt de a avea o societate conectată la nivel înalt conduce la prăbușirea sistemică.

Prin urmare, se remarcă faptul că sistemul poate tinde spre zero doar din punctul său optim și din cauza succesului său.


Sistemele, indiferent de natura lor, fluctuează în jurul unui punct de echilibru.
Deci, cu cât un model tinde să se îndepărteze mai mult echilibrul mai multe sunt acumularea de contradicții care o împinge spre o direcție opusă printr-o tranziție de fază care induce în schimb toate modificările posibile: ecologice, economice, sociale sau sociale.

Nu este nevoie să invocăm limitările fizice obișnuite: acesta este un fenomen pur intrinsec unui sistem. Iată ce încercasem să explic pe scurt aici.

Într-adevăr, în orice caz rare sunt cazurile în care sistemele se prăbușesc odată cu sfârșitul resurselor, fenomenul apare cu mult înainte.
Îngrijorarea este că este dificil să obții această idee în capul unui politician, mai ales atunci când este un cornucopian *.


* Îți imprim voluntar acest termen! 8)
Dernière édition alin sen-no-sen 13 / 05 / 18, 13: 29, editate 1 ori.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: François Roddier, termodinamica și societatea




de Ahmed » 13/05/18, 13:17

Cu greu înțeleg ultima ta frază: există un politician necornucopian?
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: François Roddier, termodinamica și societatea




de sen-no-sen » 13/05/18, 13:24

Ahmed a scris:Cu greu înțeleg ultima ta frază: există un politician necornucopian?


Există o mulțime de politicieni care, de fapt, nu obțin nimic și sunt pur și simplu din amicism.
Ca exemplu, nu cred asta Nadine morano ou François Hollande fie „cornucopian” în termen strict, cred doar că sunt „incompetențiști” : Lol: .
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 179