Un generator ciclonic de supracitație H2O / CO2

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Un generator de supercavitație ciclonică H2O / CO2




de sen-no-sen » 30/01/18, 13:06

Niciunul dintre oamenii de știință menționați mai sus nu a pus la îndoială,Aproape sau departe, teoria evoluției.
Rațiunea de a fi a științei este de a căuta explicații pentru realitate, care implică în mod necesar ipoteze și teorii.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Un generator de supercavitație ciclonică H2O / CO2




de izentrop » 30/01/18, 13:56

sen-no-sen a scris:Niciunul dintre oamenii de știință menționați mai sus nu a pus la îndoială,Aproape sau departe, teoria evoluției.
Nu, în afară de a-l deconstrui pentru a-i aduce un determinism care nu există pentru marea majoritate a oamenilor de știință
Jean Staune, născut în 19631, este fondatorul Universității Interdisciplinare din Paris. Este un eseist, cercetător independent independent creștin2. Metafizic evolutiv (există o putere și o transcendență care ghidează sau predetermină evoluția speciilor), el susține că evoluția nu este unică darwiniană (nu există o putere transcendentă, ci șansa sau determinismul). Este deschis în filozofie ca în știința antimaterialistă. Opiniile sale filosofice și rezultatele cercetărilor sale sunt adesea echivalate cu un design inteligent (și, prin intermediul acestuia, cu o formă de creaționism). Deși respinge aceste acuzații, este criticat ca fiind creaționist sau neo-creaționist. https://fr.wikipedia.org/wiki/Jean_Staune
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Un generator de supercavitație ciclonică H2O / CO2




de sen-no-sen » 30/01/18, 20:46

izentrop a scris:Nu, în afară de a-l deconstrui pentru a-i aduce un determinism care nu există pentru marea majoritate a oamenilor de știință [citat


Mai degrabă vrei să spui o formă de finalism?
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Un generator de supercavitație ciclonică H2O / CO2




de izentrop » 30/01/18, 22:44

Da, trebuie să fie așa! opusul întâmplării : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Un generator de supercavitație ciclonică H2O / CO2




de sen-no-sen » 31/01/18, 00:05

izentrop a scris:Da, trebuie să fie așa! opusul întâmplării : Cheesy:


V-am răspuns aici pentru a evita subiectul off:
https://www.econologie.com/forums/sciences-et-technologies/l-evolution-des-especes-biologiques-et-le-hasard-t11282-2160.html
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
Sylvester spiritus
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 85
Înregistrare: 23/09/17, 15:03
x 35

Re: Un generator de supercavitație ciclonică H2O / CO2




de Sylvester spiritus » 18/07/18, 23:12

Bonsoir,
Deoarece există un pic de pasaj pe acest fir, trec o legătură către un experiment pentru cei interesați de turbulențe și în special de fenomenele vortex ale apei.

După ce am observat comportamentul păstrăvului sălbatic în plin curent, este clar că V. Schauberger avea dreptate când a spus că păstrăvul a folosit această creștere a curentului turbionar central.
Depinde de fiecare să își facă propria opinie.
2 x
„Necunoscătorii cred că știu totul, savantul crede că nu știe nimic ...” Lao Tseu
Avatar de l'Utilisateur
Sylvester spiritus
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 85
Înregistrare: 23/09/17, 15:03
x 35

Re: Un generator de supercavitație ciclonică H2O / CO2




de Sylvester spiritus » 27/07/18, 15:15

bonjour,

După cum am spus într-o postare veche, referitoare la suport, știm încă puțin despre singularitățile care pot apărea în turbulențe.
Experiența anterioară amintește în mod ciudat fluxul unui gaz într-un tub vortex (descoperit întâmplător în 1930), așa cum putem vedea pe cele 2 diagrame din acest link:
http://www.universal-vortex.com/Proprie ... fault.aspx

În anii 1920, V. Schauberger a câștigat faima pentru înțelegerea importanței gradienților termici scăzuți (care influențează densitatea apei prin legături de hidrogen) în fluxul vortex al apei. .
Acesta este doar vârful aisbergului ... dar discursul său, de altfel neștiințific, a mers și împotriva viziunii comune.

Din fericire, lucrurile evoluează în zilele noastre, deoarece știința a făcut progrese (bule implodante = microreactoare naturale, ATP sintază și oxidoreductază a mitocondriilor care creează apă și energie, ...)
Cei care cred că societatea noastră actuală are o viziune reductivă asupra lumii din jurul nostru pot citi o traducere fidelă a operei sale de Alick BARTHOLOMEY: „Geniul lui Viktor SCHAUBERGER”:
http://docshare04.docshare.tips/files/2 ... 637125.pdf
Discursul, oarecum esoteric uneori, este cu siguranță un obstacol în calea înțelegerii adecvate a gândirii sale de bază și nu în prima lectură înțelegem prea mult.

De asemenea, dau câteva indicii despre observații care i-au permis realizările sale ulterioare:
P.197: fotosinteza: eliberarea de O2 în atmosferă în timpul zilei și eliberarea de H2 în sol noaptea (datorită Mg, Ca și H2CO3) care creează apă.
P.208: metabolismul copacului: ocupă ceea ce este vizibil și ceea ce este invizibil și ne putem face o idee despre seva brută și circulația sevei dezvoltată odată cu alternanța zi / noapte: este un pic ca un „tub vortex reversibil”.
P.236: Focul rece: descrie, într-un mod romantic, această experiență care l-a marcat profund și, din motive întemeiate: un foc al Sfântului Elmo care are loc noaptea într-o atmosferă specială cu prezența acidului carbonic și de radicali din bicarbonati.


Am o ultimă experiență de parcurs care îmi justifică activitatea, dar nu știu încă cum să o prezint.
Între timp, vă rugăm să nu trageți ambulanța 8)

A+
0 x
„Necunoscătorii cred că știu totul, savantul crede că nu știe nimic ...” Lao Tseu
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79115
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Un generator de supercavitație ciclonică H2O / CO2




de Christophe » 27/07/18, 19:30

Acest document recent găsit despre cavitația apei pare destul de serios, deși uneori destul de incomplet ... și poate fi „prea bun pentru a fi adevărat” ... Citiți mai departe:
LeClair.pdf
(6.36 Mio) S-au descărcat ori 415


Pentru cei mai motivați, puteți urmări:



0 x
Avatar de l'Utilisateur
Sylvester spiritus
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 85
Înregistrare: 23/09/17, 15:03
x 35

Re: Un generator de supercavitație ciclonică H2O / CO2




de Sylvester spiritus » 28/07/18, 14:39

Christophe a scris:Acest document recent găsit despre cavitația apei pare destul de serios, deși uneori destul de incomplet ... și poate fi „prea bun pentru a fi adevărat” ... Citește oricum: LeClair .pdf

Nu am vrut să vorbesc despre asta pentru că este încă „vânătoarea de vrăjitoare” din această zonă. : Roll:
dar pe măsură ce crești iepurele ...

Și aici revine tuturor să interpreteze aceste observații: :şoc:
https://fr.wikibooks.org/wiki/Une_histo ... C3%A9poque

week-end bun
0 x
„Necunoscătorii cred că știu totul, savantul crede că nu știe nimic ...” Lao Tseu
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79115
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Un generator de supercavitație ciclonică H2O / CO2




de Christophe » 28/07/18, 22:19

Uh, a trecut ceva timp, de când aici am crescut iepurele: sciences-et-technologies / kervran-et-les-transmutations-d-elements-animales-t4728.html

Nici măcar frică! : Cheesy:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 237