Faceți un Extruder de pelete

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11

Faceți un Extruder de pelete




de Am citro » 09/10/06, 14:22

Citind postarea „faceți o presă de ulei”.

Mi-a facut sa vreau sa impartasesc cu tine o idee care a fost in capul meu de ceva timp:

Faceți-vă propriile Pelete.

Cei 2 frați frumoși ai mei au șeminee și sunt echipați cu presă de brichete pentru a face „bușteni” cu ziare vechi.
Dispozitivul (outiror) este rezumat și nepractic.
După câteva gândiri, mi-am spus că cea mai bună soluție ar fi să folosiți o presă „axială” precum cea pe care o descrieți pentru a-și face HVB sau mai bine, pentru a-și face peletele cu o presă extruder.
Cunosc principiul (seringă pentru târguri de târguri), dar nu toate subtilitățile de fabricație.
Prin urmare, solicit comentariile și observațiile dumneavoastră. :?

[Add Modo Targol] Subiectul menționat la începutul mesajului poate fi găsit aici[/ modif Modo Targol]
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 09/10/06, 15:04

Trebuie să aveți fluxul de peleți sacrilici 1 pentru ca acest lucru să fie profitabil ... există mașini gata făcute care nu sunt atât de scumpe ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 09/10/06, 18:50

Cele câteva sobe de peleți pe care le-am văzut necesită un mic ventilator. Fără electricitate, fără foc ... Nu este mai bine să folosiți sobe de lemn sau rumeguș care se încălzesc fără energie electrică?
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 09/10/06, 20:50

Cuicui a scris:Cele câteva sobe de peleți pe care le-am văzut necesită un mic ventilator. Fără electricitate, fără foc ... Nu este mai bine să folosiți sobe de lemn sau rumeguș care se încălzesc fără energie electrică?

: Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil:

Există cu adevărat rău de toate aceste dispozitive care ar trebui să fie concurenți ai încălzirii electrice și nu funcționează de la primul EDF tăiat.
Cazanul meu pentru gaz este același: nu lumină de noapte, aprindere automată. Rezultă, mai mult încălzire și apă caldă de apă de îndată ce există mai mult curent!
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 09/10/06, 21:00

Calm, consola electrică este redusă (50 la 100 W) în comparație cu puterea termică (6000 12 000 W) ...

Și atunci mai bine este o reglementare judicioasă care să permită eficiență> 80% și o siguranță sau o sobă veche care funcționează la viteză maximă toată noaptea cu o eficiență de 40%?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 09/10/06, 21:39

Christophe a scris:Calm, consola electrică este redusă (50 la 100 W) în comparație cu puterea termică (6000 12 000 W) ...
Și atunci mai bine este o reglementare judicioasă care să permită eficiență> 80% și o siguranță sau o sobă veche care funcționează la viteză maximă toată noaptea cu o eficiență de 40%?

Cu siguranță, dar ce să facem în cazul unei căderi de tensiune?
Putem încerca să îmbunătățim performanța sobelor, nu-i așa, André?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 09/10/06, 21:45

Christophe a scris:Calm, consola electrică este redusă (50 la 100 W) în comparație cu puterea termică (6000 12 000 W) ...

Și atunci mai bine este o reglementare judicioasă care să permită eficiență> 80% și o siguranță sau o sobă veche care funcționează la viteză maximă toată noaptea cu o eficiență de 40%?


+1

Trebuie să aveți fluxul de peleți sacrilici 1 pentru ca acest lucru să fie profitabil ... există mașini gata făcute care nu sunt atât de scumpe ...


Aveți adrese?
0 x
paotop
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 139
Înregistrare: 15/11/05, 11:35
Locul de amplasare: sud-vest




de paotop » 14/10/06, 13:34

nu este vorba doar de comprimarea chipsurilor, ci trebuie să le deshidratezi :!:

dacă nu în Ste Sabine (între dordogne și lot și garonne) există o cutie care produce toate tipurile de pelete.

pentru iepuri, cai, purcei etc.
0 x
paotop
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 139
Înregistrare: 15/11/05, 11:35
Locul de amplasare: sud-vest




de paotop » 14/10/06, 13:38

..... pelete de iertare : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 14/10/06, 23:26

paotop a scris:nu este vorba doar de comprimarea chipsurilor, ci trebuie să le deshidratezi :!:

Cred că deshidratarea se face în același timp cu compresia (apa de filare care este imcompresibilă), NU? :?:
Altfel, în Ste Sabine (între Dordogne și Lot et Garonne) există o cutie care produce toate tipurile de pelete.

Pentru iepuri, cai, pelete etc.

Interesant, nu este GRASASA în Ste Sabine-născut? Îmi puteți spune mai mult? :P
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 131