Alte clopote sună despre Kokopelli

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Alte sunete de clopot despre Kokopelli




de Adrien (ex-nico239) » 03/09/17, 17:51

Frumos alunecare a limbii în pledoaria fiului omului mare: „lucrezi la medicină”

Cazul este interesant dar este recurent: cuvânt contra cuvânt....

Atâta timp cât un jurnalist cinstit nu vine să facă o imersiune cu camera ascunsă sau o mărturie precum cea a lui Florence Aubenas pe cheiurile Ouistream din sector va fi greu.

Mai mult, să nu pierdem din vedere că dacă puterea îi înnebunește pe unii, alții au și o problemă serioasă cu regulile, chiar dacă sunt foarte înțelegători, sociale... etc. pentru anumiți angajați: nu va fi niciodată suficient și La fel cum șeful poate încerca să te hărțuiască în timp ce încearcă mereu să te încolțeze, angajatul poate, de asemenea, să tragă în orice se mișcă fără discernământ.

Anecdota: suntem misto, cautam un mester independent care sa ne monteze parchet in 3 camere.
Găsim unul frumos, acceptăm citatul lui.
Deoarece proiectul va dura o săptămână scurtă, îl vom adăposti și îl vom hrăni.
Și la sfârșitul vizitei mi-a spus (eram singur) că o să-i spun soției mele să vină...

Și în timp ce sunt surprins spunându-i că se va plictisi toată ziua fără să facă nimic
El replică, arătând spre televizorul din camera noastră de zi și spre canapeaua noastră: „oh, nu, acolo este televizorul”, adică se va face ca acasă în casa ta...

Am rămas fără cuvinte : Lol: : Lol: : Lol:

Această anecdotă mai dezvăluie că, în timp ce unii șefi cred că dețin angajații lor, unii angajați cred și că sunt acasă la serviciu.
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Alte sunete de clopot despre Kokopelli




de olivier75 » 04/09/17, 11:28

bonjour,
M-am interesat de cazul Kokopelli prin începerea grădinii de legume pe la 2008/2009, cu cearta Bauaux Kokopelli, mediatizare supra-media de care a beneficiat foarte mult asociația, operând în cuvinte cheie, frica de tip rău, ea vizează masa ignoranților în timp ce o stăpânește perfect pe cea a jurnaliștilor. Folosind din plin utilizarea sa ca ultimul dintre rezistențe, dăunează mult companiilor și distribuitorilor de semințe adevărate, care nu pot sau nu vor să lupte cu cuvinte cheie, nu Baumaux care și-a înmulțit și cifra de afaceri, printre altele. cu comenzile mele bienale, dar la ferma Sainte Marthe și alți întreținători și distribuitori mai mici care au vina comercială de a fi sinceri și se trezesc lipsiți de comenzi suprataxate care beneficiază Kokopelli.
Cât despre calomnie, afirm aici și în scris că discursul lui Kokopelli este atât de simplificat și exagerat încât devine o minciună pură, și încurajează pe oricine dorește să ajute la menținerea soiurilor vechi să comande în altă parte, nu lipsesc site-urile.
Olivier.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Alte sunete de clopot despre Kokopelli




de Adrien (ex-nico239) » 04/09/17, 12:22

Ei bine, cel puțin nu-l trimiți să spui : Mrgreen:
0 x
xochipelli
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 08/02/18, 15:42

Re: Alte sunete de clopot despre Kokopelli




de xochipelli » 08/02/18, 15:49

De fapt, l-am rugat pe Romain să se expună și să iasă din anonimatul său confortabil. Comentariile mele sunt postate pe pagina Agoravox.

Când citim Biblia, ne dăm seama că este o carte fantezie dar care a generat un genocid enorm pe planetă. Așadar, când analizăm problema în profunzime, mergem pe blogul Kokopelli și citim mărturiile angajaților și ale multor alte persoane.

http://blog.kokopelli-semences.fr/2017/ ... chez-gaia/

Și ne spunem, ce se întâmplă? Dacă Kokopelli era colonia penală, cum se face că Walter, Philippe, Annie și Frédérique etc... s-au pus la muncă în fiecare zi în Alès, în zona Leclerc, pe șoseaua de centură, timp de 17 ANI. Unul dintre ei, disponibilizat de mutarea noastră, se întoarce la serviciu la Kokopelli după 4 ani de absență. Asta nu este loialitate?

Dacă Kokopelli era închisoarea, cum ne putem explica că avem din ce în ce mai mulți producători de semințe ecologice care lucrează și pentru Germinance, Agrosemens și Graines del Païs. În 2018: Jean-Michel, François, Karine, Gabriel, Cédric, Nadia, Ivan, Julien. Pentru a le numi.

Mesajul meu pentru Romain:

Romain Perma,

Așa că prezentați-vă. Ești fermier și devii jurnalist pentru a defăima Kokopelli. Pentru că ai citit o carte! Și Bill Mollison ți-a apărut în drum spre Compost/ea „Cap spre Kokopelli, iată inamicul permaculturii”!

În slujba cărei biserici romane sau neromane defăimești? Unde se află Fertilitatea dvs.?

Pentru cei cărora le pasă de lupte adevărate și nu de articole scrise de idioții utili din Matrix, vă invit să citiți adevărate articole de aroganță: Dansați vaccinarea către Grand Hommelette Finale

http://www.loscantosdexochi.com/home/da ... tte-finale

precum și alte 9 articole plasate recent pe blogul meu http://xochipelli.fr/

Acesta este jurnalism de investigație. Nu o apăsare aleatoare a tastei pe o tastatură anonimă.

Expune-te Romain, ai curajul defaimarilor tale!!

Eu sunt Xochi. Și nu sunt în pace.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
brinbrin62
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 31
Înregistrare: 13/02/18, 17:08
Locul de amplasare: Boulogne / Mer
x 7

Re: Alte sunete de clopot despre Kokopelli




de brinbrin62 » 13/02/18, 17:23

Bonjour à tous,

Nu am urmărit controversele cu privire la Kokopelli pe care le împărtășiți în acest thread.

Oferisem doar catalogul 2016. Trebuie să vă spun că am fost foarte neplăcut surprins încă de la primele pagini ale cărții. Scuzele pentru canabis si ciupercile halucinogene, chiar??? Si drept justificare...samanism???

Și toate aceste prostii despre Gaia sau Pachamama sau orice altceva. Această predicare din noua era nu are sens pentru vechiul catolic devenit ateu (dar totuși la fel de reactiv) ca mine. Tinerii care se îmbolnăvesc sunt foarte puțin interesați de grădinărit, iar cei care sunt interesați de grădinărit au alte lucruri de făcut decât să se drogheze. Cei care fac grădină pentru a-și cultiva drogurile sunt supuși acuzațiilor penale.

Ei bine, deodată, am revândut cartea și am recomandat catalogul Baumaux. Este gratuit și ocupă mai puțin spațiu. Am cerut și catalogul Ferme de St Marthe. Cu ambele, am semințe organice pe care nu le pot reproduce.

Acum, nu cunosc asociația din interior. Ca orice grup uman, poate avea defectele sale. După cum spunea Brassens, „Doi dintre noi suntem un cuplu, trei dintre noi suntem o grămadă de idioți”.

Pace, dragoste și echilibru NPK pentru voi toți.
1 x
NPK pace, dragoste și echilibru în grădinile voastre.
Avatar de l'Utilisateur
guibnd
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 270
Înregistrare: 24/07/17, 14:58
Locul de amplasare: normandy - eure
x 68

Re: Alte sunete de clopot despre Kokopelli




de guibnd » 14/02/18, 14:16

ca și Brinbrin, nu prea eram conștient de aceste povești dintre koko și bomo

în urmă cu câțiva ani, la un festival de plante, era un stand de koko, m-am aventurat și nu mi-a plăcut atmosfera pe care o dădea acest stand (cărțile, oamenii care au condus standul m-au scos la mâna doar prin aspectul lor și câteva cuvinte schimbate cu unul dintre ei, nu am înțeles nimic în discursul lui probabil prea ezoteric pentru mine) e greu de explicat ca sentiment, eu am cumpărat totuși o pungă de semințe de dovleac, am primit dovleci destul de blanzi cu aceste semințe.

la fiecare 3 sau 4 ani, comand seminte de la bomo pentru soiuri pe care nu le gasesc altundeva, nu am fost niciodata dezamagita de soiurile testate fidele descrierii si ritmului de germinare.
0 x
Trâuri cu argilă fertilă din argilă, plină de apă în timpul iernii, rece în primăvară, rătăcită și crăpată în timpul verii,
dar asta a fost înainte de Didite ...
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9831
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2672

Re: Alte sunete de clopot despre Kokopelli




de sicetaitsimple » 14/02/18, 15:59

brinbrin62 a scris:Oferisem doar catalogul 2016. Trebuie să vă spun că am fost foarte neplăcut surprins încă de la primele pagini ale cărții. Scuzele pentru canabis si ciupercile halucinogene, chiar??? Si drept justificare...samanism???

Și toate aceste prostii despre Gaia sau Pachamama sau orice altceva. Această predicare din noua era nu are sens pentru vechiul catolic devenit ateu (dar totuși la fel de reactiv) ca mine. Tinerii care se îmbolnăvesc sunt foarte puțin interesați de grădinărit, iar cei care sunt interesați de grădinărit au alte lucruri de făcut decât să se drogheze. Cei care fac grădină pentru a-și cultiva drogurile sunt supuși acuzațiilor penale.

Ei bine, deodată, am revândut cartea și am recomandat catalogul Baumaux. Este gratuit și ocupă mai puțin spațiu. Am cerut și catalogul Ferme de St Marthe. Cu ambele, am semințe organice pe care nu le pot reproduce.



Am avut cam aceeași reacție ca și tine. Am comandat cartea (nu este chiar un catalog daca vorbim despre acelasi lucru).

Ei bine, frunzele bine și nu l-am revândut, când vrei un nou soi nu e inutil (mai ales dacă îți plac ardeii, e ceva de făcut acolo, dar ardeiul din Normandia nu e chiar cel mai bun!).

Însă „câncirea” cu articole deosebit de dureroase în conținutul lor general m-a enervat profund, să fiu politicos.

Pe scurt, am și catalogul Baumaux și asta va fi suficient pe viitor dacă va trebui să comand semințe și St Marthe începem să le găsim în anumite centre de grădină.

PS: sincer sa fiu, trebuie sa fi fost 5 pachete cu seminte oferite cadou cu cartea si la cele pe care le-am folosit au germinat corect.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13714
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: Alte sunete de clopot despre Kokopelli




de izentrop » 08/12/19, 23:43

Climatici sceptici, anti-vaccinuri, pro pseudo-medicamente, vânzări ilegale https://grainesdemane.fr/kokopelli-une- ... osceptique.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Alte sunete de clopot despre Kokopelli




de Adrien (ex-nico239) » 09/12/19, 01:38

Dacă nu mă înșel, tot ce este citat nu este foarte recent, nu?
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13714
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: Alte sunete de clopot despre Kokopelli




de izentrop » 10/12/19, 00:48

0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 375