Acest om care favorizează viața, biodiversitatea și natura ...

dezbateri și companii filosofice.
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Acest om care favorizează economia în locul vieții, biodiversității și naturii ...




de eclectron » 22/10/16, 20:00

Ahmed a scris:Nu destabilizează deloc nimic și libertatea sa este foarte limitată

nu înțelegi ce vreau să spun prin libertate. Am spus libertate de propriile sale gânduri. gânduri care sunt în parte rodul formatării societății.
un astfel de om este periculos pentru societate, deoarece nu se lasă luat fără plasă, vede ceea ce este tacit și de acord pentru ceilalți și este liber să acționeze și să gândească dincolo de tabuurile și limitele societății .
Strălucind asupra celor din jur, el contaminează societatea, care va face tot posibilul pentru a-l respinge sau pentru a-l obliga să cadă în linie.

Ahmed a scris:Și, de asemenea:
Cu siguranță, tehnologia, o pietricică, de exemplu, poate ajunge înainte de gândul că este posibil să o folosiți pentru a sparge o piuliță, de exemplu.

Ahmed a scris:Presupun că v-ați exprimat prost, pentru că o pietricică nu este o tehnică, ci doar utilizarea ei.

O dracu! Și asta schimbă totul ... : Roll: : Lol:
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Acest om care favorizează economia în locul vieții, biodiversității și naturii ...




de Ahmed » 22/10/16, 20:17

Cred că am înțeles ce vrei să spui prin libertate și i-am răspuns. Pe de altă parte, propoziția pe piatră rămâne obscură și asta schimbă totul ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Acest om care favorizează economia în locul vieții, biodiversității și naturii ...




de eclectron » 22/10/16, 22:26

Ahmed a scris:Cred că am înțeles ce vrei să spui prin libertate și i-am răspuns. Pe de altă parte, propoziția pe piatră rămâne obscură și asta schimbă totul ...

scoate-ți ochelarii de soare și vei înțelege mai bine. 8) : Lol:
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Acest om care favorizează economia în locul vieții, biodiversității și naturii ...




de Christophe » 15/02/18, 12:29

Biodiversitatea VS Schimbările climatice din punct de vedere media ... biodiversitatea are o abatere standard foarte mică ... prin urmare, o bună consistență a tratamentului ... spre deosebire de încălzirea globală ...

Casa noastră este în flăcări și căutăm în altă parte: subtratarea mass-media a crizei biodiversității?

Actuala criză a biodiversității nu afectează publicul larg. Un studiu franco-canadian publicat în Frontiers in Ecology and Evolution a măsurat diferența în tratarea în presă a două probleme majore de mediu: pierderea biodiversității și schimbările climatice. Acoperirea mediatică a schimbărilor climatice este de până la opt ori mai mare decât cea a pierderii biodiversității, în ciuda unei mici diferențe în producția de literatură științifică și finanțarea cercetării.

Citește mai mult: http://www.cnrs.fr/inee/communication/breves/b337.html


media_climate_biodiversity.jpg
medias_climat_biodiversité.jpg (26.11 KiB) Vizualizat de 3597 ori
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Acest om care favorizează economia în locul vieții, biodiversității și naturii ...




de Ahmed » 15/02/18, 14:22

Toată diferența dintre mediu și ecologie este exprimată prin acest decalaj în tratamentul mediatic: mediul este mai semnificativ, deoarece este definit ca ceea ce înconjoară omul, un subiect central și aproape independent de acesta din urmă. (totul este în „cvasi”!), cu excepția imediatei sale vecinătăți; ecologia reprezintă toate interacțiunile dintre ființele vii și mediul înconjurător, așa că în aceasta, omul constituie doar o mică parte a întregului ... În mod clar mai puțin plin de farmec ca fenomen ...
Un alt motiv reiese din elemente contabile simple: afișarea curbelor de concentrație de CO² este ceva lizibil, în timp ce procesul de alterare a biodiversității este, să spunem, „discret” și este mai puțin ușor de înțeles. Acesta este întregul decalaj dintre cantitativ și calitativ: dezvoltarea tehnică ne-a făcut miop pe acest ultim criteriu.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Acest om care favorizează economia în locul vieții, biodiversității și naturii ...




de Ahmed » 05/07/18, 12:53

O carte pentru vară ... 8) "Omule, acest animal eșuat"de Pierre Jouvetin. Această carte a unui cercetător ecolog și etolog are dreptate în acest subiect. Aș adăuga că este ușor de accesat și, prin urmare, nu este rezervat persoanelor din interior ...
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Diabolorent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 165
Înregistrare: 13/02/18, 16:37
Locul de amplasare: Digne les Bains
x 26

Re: Acest om care favorizează economia în locul vieții, biodiversității și naturii ...




de Diabolorent » 05/07/18, 15:13

Ahmed spune: ... „evoluțiile tehnice ne-au făcut miop pe acest ultim criteriu”.
Sau orb ... sau indiferent (care este mai rău!) ... sau ignorant (care este și mai rău !!) ...

Îmi amintește de gluma în „umor” care spune (la ceva apropiat):
„Care credeți că este cea mai mare problemă (a ecologiei în acest caz), ignoranța sau indiferența?”
Celălalt răspunde: „Nu știu și nu-mi pasă!”

Banii sunt la originea tuturor acestor lucruri, sunt singura lăcomie care absoarbe toate necesitățile vitale și orbeste idiotii care suntem!

Nu ne mai întrebăm „de ce voi avea nevoie?” dar „ceea ce vreau, acolo, acum, imediat”. Căutăm fericirea în zadarnic dacă nu o trăim în realitate.

Un exemplu: studii alarmante care arată pe de o parte că copiii de astăzi sunt din ce în ce mai miopi, mai proști, mai grași (chiar obezi), bolnavi (imunitatea în scădere), necugetați ... și alta, o amprentă din ce în ce mai marcată a tehnologiei în case, la școală, care în fiecare zi favorizează încă o dată închiderea, propaganda egoismului (revin la ego), „normalizarea” prostia, cursa până la fund ... și totuși, părinții (poate aceiași care se plâng de prostia copiilor lor) care abundă în sensul unei tehnologii tot mai mari (deoarece aceasta este norma) , prin mimică (am putut citi oile Panurge), sau ca mijloc de a-și arăta „succesul” : Roll:
„Am copii tâmpiți, dar ai văzut ultimul meu„ iPhandrosung 10.9, e naibii! ”

Șarpele își mușcă coada!

Dar, mai presus de toate, nimeni nu poate pune frâna, deoarece șefii statului, așa cum putem vedea, sunt la cizmul marilor puteri ale acestei lumi care ne infuzează cu otrăvurile (alimentare, medicale, audio-vizuale și altele) pe care le avem să ingerăm în liniște în fața ecranelor noastre, oglinzi ale supunerii noastre față de această oligarhie globalistă, o supunere liniștitoare pentru unii, așa cum poate și religia. Sindromul Stockholm?

Un bătrân indian pentru nepotul său: „Fiecare dintre noi are doi lupi care se luptă. Primul reprezintă seninătatea, dragostea și bunătatea. Al doilea reprezintă frica, lăcomia și ura. "
- Care dintre cei doi lupi câștigă? întreabă apoi copilul.
„Cel pe care îl hrănim” răspunde bunicul.

Ce am hrănit în cele din urmă? ....
1 x
"Nu este un semn al bunei sănătăți mentale să fie bine adaptat la o societate bolnavă" Jiddu Krishnamurti.
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Acest om care favorizează economia în locul vieții, biodiversității și naturii ...




de Janic » 05/07/18, 16:15

bine, frumoasă reflecție! dar ai văzut ultimul meu "iPhandrosung 10.9, il crirrreeee!" : Cheesy:
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Acest om care favorizează economia în locul vieții, biodiversității și naturii ...




de Ahmed » 05/07/18, 16:39

Banii sunt la originea tuturor acestor lucruri, sunt singura lăcomie care absoarbe toate necesitățile vitale și orbeste idiotii care suntem!

Ca abstractizare, doar acumularea de bani (reprezentarea universală a oricărei mărfuri) poate fi imaginată ca infinită. Au existat, în trecut și / sau în alte referințe culturale, cazuri simbolice similare: grămada de gunoi de grajd din curtea unei societăți rurale europene sau dimensiunea efectivului * în rândul anumitor crescători africani (I specifică în aceste două cazuri, că este cantitatea nefuncțională care este investită în simbolic) ... Cu toate acestea, latura materială (și greoaie!) a limitat foarte mult întinderea posibilă! În cazul banilor, această latură a fost inițial mai concentrată, dar, în plus, nu a încetat să mai piardă această mică materialitate pentru această abstractizare care reprezintă esența ei.

* În aceste exemple, este amuzant să observăm că „turmă” provine din latină polloi cine a dat economii în franceză!
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Acest om care favorizează economia în locul vieții, biodiversității și naturii ...




de sen-no-sen » 05/07/18, 17:04

Diabolorent a scris:Ahmed spune: ... „evoluțiile tehnice ne-au făcut miop pe acest ultim criteriu”.
Sau orb ... sau indiferent (care este mai rău!) ... sau ignorant (care este și mai rău !!) ...


Tehnologia este idei (pe care le numim melor ou techno-meme) care ne colonizează creierul.
În măsura în care tehnologia permite oamenilor să-și maximizeze șansele de supraviețuire (acces la apă potabilă, încălzire, igienă, medicamente etc.), a devenit foarte repede ideologia dominantă (tehnologism).
Toate interacțiunile tehnologice formează un fel de super-creier care acționează după propria logică: totalizând toate dimensiunile: spațială, temporală, socială, conceptuală etc.

Dacă la început tehnologia a permis domnia ființei umane, devine din ce în ce mai clar că de acum înainte slujitorul vrea să devină stăpân, lucru care se observă printr-o supunere a populațiilor la economie, precum și printr-o distrugere a forme de viață care nu sunt necesare pentru realizarea tehnologică finală (ecocid).
Pentru a susține ceea ce menționați despre sărăcirea intelectuală am putea cita ca exemplu apariția reality-tv-ului la sfârșitul anilor '90 (program Big Brother(sic!) în Olanda).
Principiul spectacolului a fost simplu, arătând persoanelor izolate și monitorizând 24 de ore pe zi, conform unei povești de bază: bani sexuali și superficialitate, tot ce aveți nevoie pentru a spori publicul.
Prin urmare, principiul a fost ușor de înțeles, sărăcind intelectual spectatorul prin scăderea capacităților sale critice recurgând la determinisme banale (fundul!) În timp ce a introdus insidios ideea acceptării supravegherii permanente ... 2 ani mai târziu, atacurile din 11/09 ar lansa cu siguranță odiseea nu a spațiului, ci a terorismului și acceptarea totală a supravegherii electronice ...
Deci conspirație sau proces de "tehnologizare"? Mă înclin pentru al doilea caz ... mai rațional, dar mai complex de înțeles.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Remundo și oaspeții 235