O pată ciudată de apă: un „ochi de Sauron” în sufrageria mea?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

O pată ciudată de apă: un „ochi de Sauron” în sufrageria mea?




de Christophe » 23/02/18, 13:00

Am avut o pată de apă destul de ciudată (reziduuri de zăpadă) :) în sufrageria mea săptămâna aceasta. La naiba am un ochi de Sauron în sufrageria mea? : Cheesy:

Natura este frumoasă (când ești atentă la ea)! Dar cum să explic acest fenomen?

Cu siguranță, este vorba de tensiunea superficială și / sau o geometrie foarte particulară a picăturii de apă (volum precis, astfel încât să devină o cupolă "perfectă" / gravitație / vâscozitate a apei / frecare a solului ... ) dar poate explica asta tripla coroană? Podeaua este din laminat de tip MDF ...

Dacă nu găsim o explicație, vom suna la Vatican? : Mrgreen: : Mrgreen:

Diametrul total al bălții este de aproximativ 30mm ... Nu am măsurat înălțimea (în termen de 5mm aș spune)

Eye_tache.jpg


S-a uscat „așa cum este”, dar a fost ușor deteriorat:

Eye_tache_sec.jpg
1 x
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: O pată ciudată de apă: un „ochi de Sauron” în sufrageria mea?




de thibr » 23/02/18, 13:33

poate exista, de asemenea, o legătură cu relieful și ondulațiile atunci când picătura lovește solul?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: O pată ciudată de apă: un „ochi de Sauron” în sufrageria mea?




de Christophe » 23/02/18, 14:56

În acest caz, nu a picat o picătură de apă (ceea ce ar fi fost o picătură infernală, deoarece pata are un diametru de 30 mm : Cheesy: ) dar zăpadă pe care o lipisem de pantofi (de aici și murdăria din apă)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: O pată ciudată de apă: un „ochi de Sauron” în sufrageria mea?




de sen-no-sen » 23/02/18, 15:56

Frumos fenomen de autoorganizare!
Nu știu dacă este ochiul sauron dar intră în domeniul pareidoliei *.


*A pareidolia este un fel de iluzie optică care implică asocierea unui stimul vizual fără formă și ambiguu cu un element clar și identificabil, adesea o formă umană sau animală.
https://fr.wikipedia.org/wiki/Par%C3%A9idolie
1 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: O pată ciudată de apă: un „ochi de Sauron” în sufrageria mea?




de Christophe » 23/02/18, 16:23

Cu siguranță nu este ochiul lui Sauron, deoarece este un reptilian! Dar poate un văr! : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

Ok pentru a clasifica acest lucru în pareidolia dar acest lucru nu explică modul în care a fost format ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: O pată ciudată de apă: un „ochi de Sauron” în sufrageria mea?




de sen-no-sen » 23/02/18, 17:03

Christophe a scris:Cu siguranță nu este ochiul lui Sauron, deoarece este un reptilian! Dar poate un văr! : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

Ok pentru a clasifica acest lucru în pareidolia dar acest lucru nu explică modul în care a fost format ...


După cum ați observat corect, acest fenomen este cu siguranță legat de tensiunile predominante în ultimul paie.
Apa pare lichidă, dar este suficient să observi că o furnică bea (sau mănâncă?) O picătură pentru a înțelege că aceasta acționează la scară mică ca un fel de melasă.

Imagine

În cazul bălții dvs., vedem că irisul se formează în zona 2/3 începând din centru, adică în zona în care apa este cea mai groasă.
Raportul de tensiune dintre praf și corpul de apă ar trebui să favorizeze distribuția lor în baltă.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: O pată ciudată de apă: un „ochi de Sauron” în sufrageria mea?




de Christophe » 23/02/18, 22:32

sen-no-sen a scris:În cazul bălții dvs., vedem că irisul se formează în zona 2/3 începând din centru, adică în zona în care apa este cea mai groasă.
Raportul de tensiune dintre praf și corpul de apă ar trebui să favorizeze distribuția lor în baltă.


Ok, dar cum explici tripla coroană? Praful de dimensiuni diferite?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: O pată ciudată de apă: un „ochi de Sauron” în sufrageria mea?




de sen-no-sen » 23/02/18, 23:33

Christophe a scris:Ok, dar cum explici tripla coroană? Praful de dimensiuni diferite?


Probabil.
Distribuția prafului este distribuită în funcție de tensiunile de suprafață în diferitele zone ale bălții.
Din vedere, baltă de apă formează un fel de cupolă turtită, foarte probabil curbura acesteia a generat distribuția prafului.

Imagine
Picătură de lichid plasată pe o suprafață solidă formând un unghi de contact la echilibru θe.
Când γsv> γsl + γ, se spune că suprafața este de mare energie și lichidul tinde să se răspândească peste ea. În acest caz, vorbim despre o suprafață umedă sau hidrofilă. Unghiul de contact este mai mic de 90◦. În cazul în care θ = 0◦, umezirea este totală.


Imagine
Picătură aplatizată pe suprafața solidă, θ = 0◦, caz de umezire totală.
În schimb, dacă γsl> γsv + γ, lichidul tinde să formeze picături mici ale căror unghiuri de contact sunt mult mai mari și mai mari de 90◦. Umezirea în acest caz este parțială. Pentru a determina dacă o picătură se va răspândi sau nu pe un substrat, este necesar să se ia în considerare parametrul de împrăștiere S care reprezintă diferența de energie dintre un substrat uscat și umed. Acest parametru este definit de următoarea relație:
S = γsv - (γsl + γ)

Pentru a afla mai multe:http://physique.unice.fr/sem6/2014-2015/PagesWeb/PT/Rigidite/tension.html
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 228