Cazan termosifon cuptor cu bucla de reciclare

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Buclă de reciclare a cuptorului termosifon




de Ahmed » 26/02/18, 23:13

Cred că există unele neînțelegeri din partea dvs. atunci când scrieți:
Pe de altă parte, într-o instalație cu termosifon, apa fierbinte crește, apoi coboară din nou pentru a fi răcită.

În realitate, apa fierbinte tinde să crească, deoarece densitatea sa este mai mică si dupa după ce s-a răcit în schimbătoarele de căldură (radiatoare), densitatea acestuia crește, ceea ce tinde să-l scadă.

Mai departe:
Nu inteleg. Cum să mențineți temperatura suficient de ridicată?

Datorită utilizării supapelor termostatice, este posibil să disipăm doar căldura necesară în camerele de zi, în ciuda temperaturii ridicate a apei în circuit, temperatură menținută de un foc suficient de mare desigur mai ușor cu un cazan automat controlat de o sondă ...), pentru a evita punctul de rouă.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Lil
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 26/08/15, 00:48
x 1

Re: Buclă de reciclare a cuptorului termosifon




de Lil » 27/02/18, 15:08

Ahmed a scris:În realitate, apa fierbinte tinde să crească, deoarece densitatea sa este mai mică si dupa după ce s-a răcit în schimbătoarele de căldură (radiatoare), densitatea acestuia crește, ceea ce tinde să-l scadă.

Da, cred că suntem de acord, doar că presupun că apa fierbinte începe de fapt să se răcească în momentul în care iese din cazan. Deci, o ieșire verticală suficient de mare la ieșirea cazanului face posibilă începerea circulației. Și atunci putem începe să coborâm înapoi. Aceasta este ceea ce vedem pe diagrama producătorului postată mai sus, tuburile încetează să crească și chiar încep să coboare înainte de a ajunge la radiatoare.

Mai departe:
Nu inteleg. Cum să mențineți temperatura suficient de ridicată?

Datorită utilizării supapelor termostatice, este posibil să disipăm doar căldura necesară în camerele de zi, în ciuda temperaturii ridicate a apei în circuit, temperatură menținută de un foc suficient de mare desigur mai ușor cu un cazan automat controlat de o sondă ...), pentru a evita punctul de rouă.


Da, cred că înțeleg. Îl iau ca un sfat de utilizare pentru a salva viața cazanului: asigurați-vă că focul este suficient de puternic pentru a încălzi caloriferele și pentru a menține o temperatură de retur suficient de ridicată.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Buclă de reciclare a cuptorului termosifon




de Ahmed » 27/02/18, 18:33

Primul tău punct nu mi se pare foarte clar ...
Faptul că radiatoarele sunt situate puțin mai jos decât partea superioară a circuitului nu se schimbă prea mult la principiul termosifonului: atâta timp cât coloana de apă se răcește în partea bună (ca să spunem așa!) circuit (adică opusul coloanei de apă mai fierbinți în creștere), densitatea sa mai mare va contribui la circulația întregului. Deci, apa care iese din bucla scurtă a diagramei dvs. nu poate juca rolul pe care doriți să-l ...

Ai înțeles perfect la ce mă refeream la al doilea punct! 8)
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Lil
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 26/08/15, 00:48
x 1

Re: Buclă de reciclare a cuptorului termosifon




de Lil » 27/02/18, 21:01

Am început instalarea. S-ar putea să-mi ia câteva zile. Te voi tine la curent.

mulțumesc 8)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 155