Solar sau izolație? Compararea ecologică și economică

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
EricN418
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 27/09/13, 17:52




de EricN418 » 31/10/13, 13:43

Mi-am izolat mansarda cu vată de sticlă (clasicul la sol cu ​​2 straturi, unul perpendicular pe celălalt) pentru că nu am vrut să fac munca grea cauzată de izolarea din exterior. , dar sarkingul arată bine așa că spun eu insumi ca atunci cand vine momentul sa refaca acoperisul, de ce sa nu profitati de el pentru a izola din exterior si a amenaja mansarda, care se pierde pentru moment (am citit lucruri despre o instalare a vatei de sticla sub acoperis de la înăuntru cu căpriori și pane, dar părea complicat de făcut singur).

Cât despre pereți, sunt toată urechile. Nu am nicio obiecție față de drumuri sau protecția patrimoniului și suprafața interioară este mai mult decât suficientă pentru a putea suferi o ușoară pierdere pentru izolare. Stiu ca din exterior este mai scump dar mai eficient in principiu.

Pentru podea as dori sa izolez pe podea apoi sa asez parchet deasupra. Dar la fel ca să punem, pe Google, există un izolator mai bun decât toate celelalte pe pagină care vorbește despre izolatori.

Deci mai degrabă cea mai eficientă și cea mai eficientă în comparație cu cea luată dacă se poate ca să îmi fac o idee. De preferință sigur pentru sănătate, da.

Vă mulțumim pentru aceste răspunsuri.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
stef5555
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 151
Înregistrare: 15/01/07, 15:20




de stef5555 » 08/08/15, 00:36

cea mai buna lambda ca izolatie si ecologica, nu sunt materialele existente precum vata de sticla, spuma poliuretanica, etc din moment ce cea mai buna izolatie de pana acum nu este un material si daca nu zic prostii are o lamba de 0.007 este. ........aspirator!!!
deocamdata este rezervata constructiilor mari precum un coridor mare, sala de sport etc unde este o suprafata mare dreapta dar dezavantajul este ca este extrem de scump. Rușine
0 x
mișcarea perpetuă …………………….
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 08/08/15, 11:17

Nu cunosc izolație pe bază de vid??? (cu excepția aplicațiilor foarte specifice din industrie sau spațiu)

Daca vorbesti de un decalaj, este adevarat cu conditia ca acesta sa nu depaseasca grosimi (pe verticala) de 4 cm!

Vezi diagramele foarte interesante ale acestui subiect: https://www.econologie.com/forums/isoler-des ... t8971.html

Pe orizontala nu am grosimea optima dar cred ca este mult mai mica de 4 cm...pentru ca convectia pe verticala va fi mult mai mare decat pe orizontala...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 08/08/15, 11:38

A fost ideea de Dedeleco pentru a construi case „termos”, cu pereți dubli subțiri sub vid, dar acest lucru este nerealist având în vedere presiunea atmosferică enormă, este mai simplu să captezi aerul în cel mai puțin dens material posibil. .
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
PVresistif
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 163
Înregistrare: 26/02/18, 12:44
x 36

Re: Solar sau izolație? Comparație ecologică și economică




de PVresistif » 04/03/18, 11:31

energia nucleară din Franța - 80% - are câteva dezavantaje majore:
- centralele electrice sunt putin "periculoase" asa ca nu le putem pune aproape de orase (si mai ales PARIS desigur...)
- deoarece nu le putem pune aproape de orașe nu putem crea rețele de căldură (pe km) pentru încălzirea caselor
- deci respingem caldura (de 1,5 ori energia produsa in electricitate) in rau sau in atmosfera (se incalzeste putin bineinteles dar se pare ca asta e o incalzire buna!) - o centrala de 900 MW are 1400 MW de căldură respinsă (suficient pentru a încălzi aproximativ 150 de case)
- deoarece producem doar energie electrica, aceasta trebuie consumata prin incalzire electrica....
- deoarece trebuie să consumăm energie electrică disponibilă, nu trebuie să izolam prea mult altfel ar trebui să închidem centralele electrice.....

iată-o, mica problemă franceză, cea mai nuclearizată și cea mai „taxată” țară...........
0 x
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: Solar sau izolație? Comparație ecologică și economică




de lilian07 » 07/03/18, 11:52

Luasem in calcul un studiu serios dar care dateaza din 2008 pentru a raspunde la intrebari pentru un proiect ambitios ce vizeaza realizarea unei case autonome renovate folosind doar soarele.

Simulările digitale mi-au permis să validez acest principiu de izolare asociat ideii mele în timpul funcționării dinamice a acesteia, dar mi-au permis și să promovez alegeri conceptuale, permițându-mi să reduc costurile asociate.



Determinând cu precizie influența și importanța alegerilor tehnice, am putut arăta influența celor mai importanți parametri ai sistemului astfel constituit în ansamblu.

Precizez că cel mai bun sistem economic și adesea cel mai bun sistem tehnic și ecologic...

cost.jpg
cost.jpg (89.31 KB) Vizualizat de 8317 ori


Primul factor este, desigur, izolarea:



Cea mai ieftină energie este cea care nu este folosită, această afirmație simplă arată importanța izolației, înainte de a cheltui energie trebuie pur și simplu să nu o irosești.



Necesarul de încălzire al clădirii în timpul iernii este determinat numai de pierderile termice care trec prin anvelopă. Când încălzim iarna este pentru a echilibra pierderile din clădire și apoi menținem doar o temperatură stabilită în echilibru cu pierderile.



O performanță de 50 kWh/m²/an în renovare este tehnic posibilă și profitabilă într-o renovare? a fost obiectivul meu să țin cont de încălzirea solară.



Pentru a fi eficientă, energia solară „termică” sau „electrică”, dacă este combinată cu o pompă de căldură, necesită adesea adaptarea rețelei, în special a emițătorilor de căldură.





În concluzie, vedem că, în starea actuală a prețurilor (mult mai mari decât în ​​2008) și a know-how-ului, operațiunile de renovare sunt deja profitabile în majoritatea cazurilor.



Odată cu creșterea prețurilor la energie, cu siguranță vei face o investiție financiară bună renovându-ți casa.

Și, aproape paradoxal, tocmai cei mai defavorizați sunt cei care ar putea fi cel mai direct afectați de această prevedere. Pentru că renovarea poate reda puterea de cumpărare utilizatorilor, mult mai mult decât creșterea pensiilor.
1 x
josephinefaure
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 02/09/20, 12:40

Re: Solar sau izolație? Comparație ecologică și economică




de josephinefaure » 02/09/20, 12:56

Mi-e greu să-mi imaginez cum putem separa solarul de izolație? Dacă trecem prin energie solară, neapărat casa a fost complet revizuită din punct de vedere al izolației termice, nu?
0 x
LeaL
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 23/05/23, 14:37

Re: Solar sau izolație? Comparație ecologică și economică




de LeaL » 23/05/23, 14:45

Personal am gasit cateva informatii interesante in acest articol: https://atamoz.fr/immobilier-isolation- ... exterieur/
Sper ca si tu.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 307