Fundațiile unei bune culturi de plante

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
, Carl
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 99
Înregistrare: 09/08/17, 08:03
Locul de amplasare: Bretania
x 18

Re: FUNDAȚIILE UNEI CULTURI BUNE A PLANTEI




de , Carl » 17/03/18, 22:17

Evoluția producției și a consumului la nivel global va depinde în primul rând de percepția pe care o au asiaticii și africanii despre aceasta.
Vom fi doar o parte destul de mică din populația lumii care va fi dat un exemplu prost...

Din păcate, am făcut din consumul de carne un semn exterior de evoluție și bogăție. Chiar și pentru culturile care erau foarte departe de el, chiar și din cauza religiei lor (India).
1 x
Adeptă a lene și sensibilă la calitatea consumului familiei mele, vreau să fac o grădină de legume a leneșilor!
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: FUNDAȚIILE UNEI CULTURI BUNE A PLANTEI




de Did67 » 18/03/18, 11:03

Ahmed a scris: În fenocultură se mecanizează extern o poziție importantă și anume recoltarea și transportul fânului.


De aceea am scris „reduce” și nu șterge.

Dacă ați arat sau frezat și alimentat utilajele, ați observat, ca și mine, că energia de „lucrare a pământului” este mult mai mare decât cea necesară pentru a face fânul și a-l transporta (dacă rămânem pe modele rezonabile de producția de fân, desigur). La aceasta se adaugă și faptul că lucrarea solului se repetă (arat, prășit, plivitul, măcinat etc.), în timp ce fânul se face o singură dată.

Tocmai de aceea caut scheme in care pe santier sa se produca portiuni tot mai mari de biomasa, care sa imi permita si reducerea consumului de fan pe unitatea de „gradina de piata”.
2 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 429