O grădină de bucătărie leneșă din Sarthe

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
xav72
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 07/02/18, 20:20
x 2

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de xav72 » 07/02/18, 20:32

Salut prieten Sarthois și salut O mare Didier! :)

Voi urmări îndeaproape această postare, pentru că am ca proiect o anumită formă de autonomie alimentară, cu cel mai mic efort, desigur.

ar fi frumos să schimbăm informații despre ceea ce este posibil să plantăm ca o varietate de fructe și legume în țara noastră (exemplu de pepene verde de zahăr care pare să fie adaptat la climatul nostru, turmeric etc. etc. .)

Și vă mulțumesc din nou tuturor celor care participă la această metodă alternativă și care depun mărturie!

Trăiască viața, trăiește fânul :)
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Stef72 » 13/02/18, 13:06

bine, merge! cu un prieten tocmai am terminat de amenajat o seră de răsaduri la el. Vom folosi legume și paturi de semințe în interior, ceea ce ar trebui să ajute considerabil la producția de plante pentru grădina mea leneșă.

În caz contrar, zăpada s-a topit, am profitat de ocazie pentru a termina afișarea fânului în această dimineață (iar sub fulgi!)

gradina_february2018_1.jpg


Am profitat de ocazie pentru a-mi extinde spațiul de creștere, cu aceste 3 scânduri între pomi fructiferi. Ne apropiem de agroforesterie!
gradina_february2018_2.jpg


Tot ce trebuie să faceți este să vă uitați la organizarea plăcilor și să tăiați curând brazda cu tăietorul ...

buna ziua tuturor
0 x
Avatar de l'Utilisateur
denis17
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 138
Înregistrare: 13/10/16, 13:15
Locul de amplasare: 17
x 37

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de denis17 » 13/02/18, 15:16

Acest lucru va face o suprafață complementară frumoasă.
O zi buna.
Denis
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Stef72 » 16/03/18, 13:16

Buna ziua tuturor,

în această dimineață, un tur expres în grădină pentru a instala o primă brazdă de morcovi ... memento al metodei:
1) fân răspândit în noiembrie
2) brazda tăiată cu tăietorul (fâșia tăiată se eliberează neglijent pe lateral, asta nu este frumos, dar apăsat de timp îl las așa)
3) Gheara cu 3 dinti pentru zgariere si indepartare resturi mari, posibile radacini mari (va reamintesc ca au fost stuf acolo anul trecut!)
4) prima umplere cu greblă
5) răsad (nu prea dens)
6) Am sfărâmat apoi niște sol de ghiveci doar pentru a acoperi semințele
7) umplutura de greblă
8) udare abundentă ... și voila!

pe această scândură intenționez să înconjur această brazdă de morcovi cu ceapă înfipte în fân. Un fel de asociere a culturilor ...
brazdă_carote_2018.jpg

canelura după pasul 6
furrow_carottes2_2018.jpg


Bună ziua pentru tine!
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Stef72 » 19/03/18, 19:45

astăzi plantând o mulțime de ceapă, pentru a proteja laturile acestei ultime scânduri cu brazda.
Am luat bulbi de centurioni și, de asemenea, ceapă roșie ...

fara fotografii, pentru ca oricum, cu fanul vom vedea doar cand vor incepe sa iasa!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Stef72 » 27/03/18, 09:26

salut tuturor!

ieri inca o zi frumoasa in gradina!

iată o placă pe care am instalat-o: două brazde cu puieți de morcov roșu. Sper să profit de ploi pentru următoarele zile pentru a păstra umiditatea în timpul germinării. Tot spațiul de fân din jur a fost protejat cu ceapă galbenă în ideea de a face o asociație.
Nu știu dacă va funcționa, dar voi fi încercat!
march2018_onioncarrot.jpg


De asemenea, am observat că atunci când mi-am plantat bulbilii în fân, există viermi care „înoată” pe suprafața fânului, ca în fotografia de mai jos: din cauza vibrațiilor ??
mars2018_versdeterre.jpg


în cele din urmă o privire de ansamblu asupra grădinii. La nivel global, salcii marsault își fac „pisicile” și sunt deja vizitate de albine, prunii sunt în floare, urmează piersicii. Pentru moment, vița de vie nu se mișcă, cireșii, pere nu vor dura mult ...

mars2018_overview.jpg


O zi bună
2 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Ahmed » 27/03/18, 10:18

Da, vibrațiile solului provoacă creșterea viermilor care fug de ceea ce cred că sunt alunițe: este un truc bine cunoscut de pescari.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Did67 » 27/03/18, 15:42

Există șanse mari să fie „epige”! Anecicii fug adânc în galeria lor. Le am tot timpul.

Nu l-am observat, dar mi s-a spus că unele mere știu trucul și „călcă” pe loc pentru a le scoate afară. Și ceilalți idioți, se sinucid!
1 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Ahmed » 27/03/18, 15:54

Nu se sinucid, deoarece acționează în convingerea că se salvează. Nu știu dacă acest lucru este adevărat pentru mierle, dar corbii folosesc această tactică: operând în benzi, paradoxal maximizează (doar paradoxul aparent) cantitatea de pradă capturată.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Did67 » 27/03/18, 19:43

S-ar putea să confund cu corbi. Dintr-o dată mă îndoiește îndoiala și rămân acolo ca o scroafă în îndoială ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : LudoThePotagiste și oaspeții 257