Motor cu generator de azot lichid

Inovații, idei sau brevete pentru dezvoltare durabilă. Scăderea consumului de energie, reducerea poluării, îmbunătățirea randamentelor sau proceselor ... Mituri sau realitate despre invențiile din trecut sau viitor: invențiile lui Tesla, Newman, Perendev, Galey, Bearden, fuziunea la rece ...
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Motorul generatorului de azot lichid




de chatelot16 » 20/03/18, 18:44

Eric DUPONT a scris:după aceea trebuie să vă gândiți să puneți un lichid de spălat adecvat când este rece. Este evident. : Lol:

sursele pe care le știu fac apă pură, fără antigel ... antigelul nu curge dintr-o sursă

cu excepția unei vechi povești a sursei chiriei, când a existat un incendiu la fabrica de pernod din pontarlier, cu o cantitate mare de pernod vărsată în doubs ... câteva zile mai târziu, chiria mirosea a pernod ... c Așa se face am primit dovada că închirierea a fost o reapariție a dublurilor

alcoolul într-o primăvară nu este adesea ușor!
0 x
Eric DUPONT
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 751
Înregistrare: 13/10/07, 23:11
x 40

Re: Motorul generatorului de azot lichid




de Eric DUPONT » 21/03/18, 13:22

sicetaitsimple a scris:Duminică: "consumul pompei de apă este energia necesară pentru a sparge apa în picături fine și a o circula, adică 3 bari"

Astăzi: "diagramele nu explică modul în care este injectată apa. 3 bari este o suprapresiune și nu o presiune de injecție, dacă presiunea din cameră este de 100 bari, apa este injectată la 103 bari. "

In regula, atunci! Este magie!

ce este magia? mă întrebați consumul pompei de apă pe kg de azot lichid este de 25 de litri la 3 bari, adică nu prea mult
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9830
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2672

Re: Motorul generatorului de azot lichid




de sicetaitsimple » 21/03/18, 16:20

Eric DUPONT a scris:ce este magia? mă întrebați consumul pompei de apă pe kg de azot lichid este de 25 de litri la 3 bari, adică nu prea mult


Nu este nevoie să discutați mai departe fără a avea o diagramă de proces completă cu tot ceea ce lipsește ...

Dar cred că vă puteți liniști, nu este posibil ca mulți oameni să dorească să vă ocolească brevetul, deoarece ar trebui deja demonstrat că produc mai mult decât consumă în modul generator. Și nu vorbesc despre performanța generală a destocării stocării .....
1 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Motorul generatorului de azot lichid




de moinsdewatt » 21/03/18, 22:19

Niciun cititor al brevetului menționat nu îl va citi rapid concluzionând că avem de-a face cu un energum care creează o mașină superunitară fără să o spună și că cititorul va trece la altceva.
0 x
Eric DUPONT
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 751
Înregistrare: 13/10/07, 23:11
x 40

Re: Motorul generatorului de azot lichid




de Eric DUPONT » 22/03/18, 08:35

nu există pierderi, ca în cazul oricărui sistem de stocare a energiei. Să presupunem că avem 100 kWh de energie electrică, vom recupera 60 kWh de energie electrică numai după ce am transformat energia electrică în azot lichid și, dimpotrivă, azotul lichid în energie electrică. când vom produce azot lichid, voi elibera căldură echivalentă cu energia stocată.

avantajul acestui sistem față de o baterie cu litiu, de exemplu, este că stocarea azotului lichid este stocată într-un rezervor ieftin și, prin urmare, este posibilă stocarea unei cantități mari de energie. de fapt, nu energia este stocată întrucât, pentru a transforma azotul lichid în energie, va fi necesar să furnizați căldură disponibilă în atmosferă atunci când se efectuează operația. întrucât, de exemplu, pentru apa unui baraj este energie potențială.

în spațiu, acest sistem nu ar funcționa sau altfel ar fi necesar să se angajeze sursa fierbinte care ar putea fi căldura eliberată în timpul comprimării.

până în prezent, nu există niciun sistem care să poată stoca o cantitate atât de mare de energie într-un volum atât de mic la un cost atât de mic. Comparativ, o baterie cu litiu va costa cel puțin 100 de euro pe kwh, o baterie de metru cub va stoca 150 kwh, dar va costa deci cel puțin 15000 de euro, la 50000 de euro, în timp ce un rezervor cu pereți dubli din oțel inoxidabil va costa probabil de 10 până la 20 de ori mai puțin .
1 x
Eric DUPONT
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 751
Înregistrare: 13/10/07, 23:11
x 40

Re: Motorul generatorului de azot lichid




de Eric DUPONT » 23/03/18, 09:28

în comparație cu o mașină electrică, azotul lichid dintr-o mașină nu trebuie să fie produs la realimentare. deci, chiar dacă performanța este puțin mai puțin bună, energia va fi mai ieftină. în timp ce pentru mașina electrică, dacă toată lumea dorește să realimenteze în același timp pe supraalimentatoare, în timpul plecărilor din weekend poate fi cu energie stocată anterior de azot lichid.

Mi-e greu să văd cum bateria cu litiu devine mai ieftină decât un simplu rezervor cu pereți dubli. Bateria cu litiu nu va scădea niciodată sub 100 de euro pe kWh, deoarece 1 kWh reprezintă 6 sau 7 kilograme de materii prime care în 2018 costă 50 de euro.

Cobaltul a luat 100% în 2 ani pentru a ajunge de la 30 la 60 de euro pe kilogram, este nevoie de 0,230 kilograme pentru 1 kwh, litiul își continuă creșterea, cu 15 euro pe kilogram de carbonat de litiu, de asemenea, s-a dublat practic în 2 ani, aveți nevoie de 1,5 kilograme, nu suntem mai puțin de 10 euro pe kilogram, chiar dacă piața mașinilor electrice nu ajunge nici măcar la 1%
0 x
Eric DUPONT
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 751
Înregistrare: 13/10/07, 23:11
x 40

Re: Motorul generatorului de azot lichid




de Eric DUPONT » 24/03/18, 10:19

în energia eoliană sau fotovoltaică, costul pe KWh se apropie de 4 cenți. cu azot lichid și un randament de 60%, o capacitate de stocare de 20 de zile, putem face autoconsum și avem un cost energetic până când pare să fie în jur de 7 cenți pe kwh 100% regenerabil.

numai azotul lichid va face posibilă trecerea la energie 100% regenerabilă și a face fără energii fosile și nucleare mai scumpe.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Motorul generatorului de azot lichid




de thibr » 24/03/18, 10:45

0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9830
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2672

Re: Motorul generatorului de azot lichid




de sicetaitsimple » 24/03/18, 12:38

Eric DUPONT a scris:în energia eoliană sau fotovoltaică, costul pe KWh se apropie de 4 cenți. cu azot lichid și un randament de 60%, o capacitate de stocare de 20 de zile, putem face autoconsum și avem un cost energetic până când pare să fie în jur de 7 cenți pe kwh 100% regenerabil.


Costul a 4 cenți pentru sistemele destinate autoconsumului (și, prin urmare, destul de mic) mi se pare încă îndepărtat, cel puțin în regiunile noastre, dar este mai presus de toate randamentul de 60% care mi se pare mai mult decât îndepărtat ...

Și mi se pare că uitați costul sistemului dvs. în calcul? Este gratuit, nu necesită întreținere și durează pentru totdeauna?
0 x
Eric DUPONT
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 751
Înregistrare: 13/10/07, 23:11
x 40

Re: Motorul generatorului de azot lichid




de Eric DUPONT » 24/03/18, 12:48

de fapt, nu cred că sistemul meu este potrivit pentru puteri mici de ordinul a 3 până la 5 kw, ci mai degrabă pentru putere minimă de la 100 la 250 kw. Nu există niciun motiv pentru a ajunge la 60% eficiență pentru azotul lichid, unde ajungem la 40% pentru hidrogen.

prin urmare, azotul lichid este autoconsum pentru un district, un sat, o fabrică, un supermarket. Dar, în același timp, costul kwh pentru individ este de două ori mai mare decât pentru aceste puteri. Și dacă conduceți pe azot lichid, aveți nevoie de cel puțin un tracker de 10 sau 15 kw cu costuri mai mici.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Inovații, invenții, brevete și idei pentru dezvoltare durabilă”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 201