Thorium: viitorul energiei nucleare?

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13716
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Thorium: viitorul nuclear?




de izentrop » 18/02/18, 19:29

Ofer videoclipul explicativ al operației.
La 2:18: reprocesarea deșeurilor de fisiune.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16177
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Thorium: viitorul nuclear?




de Remundo » 18/02/18, 19:44

bardal a scris:Problemele nu sunt produsele de fisiune, chiar și cei cu o durată de viață foarte lungă (care, în principiu, nu sunt foarte radiotoxici); toate sunt gestionabile pe o scară „istorică” și foarte repede scad la un nivel de emisie mai mic decât cel al minereului ...

Aahhh Bardal, reasiguratorul de servicii ...

PF sunt depozitate în piscine timp de decenii și chiar de un secol când vine vorba de cele din MOX ... Și atunci trebuie să recondiționezi toată această umezeală radiantă pentru a-l îngropa sub pământ ... o adevărată plimbare de sănătate!
Ceea ce pune o problemă sunt transuranicele (în principal actinide minore); dar sunt produse numai în cantități mici în acest tip de reactor de toriu (de 1000 până la 10000 de ori mai puțin decât în ​​sectorul uraniului)

asta rămâne de dovedit! În caz contrar, da, transuranii sunt chiar mai răi decât FP-urile.
0 x
Imagine
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Thorium: viitorul nuclear?




de Bardal » 19/02/18, 04:42

Nu există o asigurare a serviciului, ci o simplă cunoaștere a legilor fizicii ....

Și nu mai rămâne nimic de dovedit în materie de toriu: numărul său atomic este prea mic pentru a produce transuranieni, atât.

Destul de curios acest mod de a căuta pretutindeni modalități de a te speria ... Ignoranța nu poate scuza totul ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16177
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Thorium: viitorul nuclear?




de Remundo » 19/02/18, 13:18

bardal a scris:ci o simplă cunoaștere a legilor fizicii ....

Ei bine, Bardal, le cunoști legile fizicii nucleare ??
Și nu mai este nimic de dovedit când vine vorba de toriu: numărul său atomic este prea mic pentru a produce transuranii, atât.

Ah, bine, reține?

Toriu 232 duce la uraniul 233 prin captarea neutronilor (simplific puțin)

Un U233 are același număr de protoni, adică 92, ca toți izotopii uraniului ...

Și alte capturi de neutroni duc la transuranii din U233.

de fapt, unele dintre U233 devin U234 și apoi U235, care (pentru o altă parte) prin captarea neutronilor dau transuranienilor.

un reactor de toriu 232 produce mai puține transuranii decât procesul U235-U238, dar da. Nu există nici o îndoială.
Destul de curios acest mod de a căuta pretutindeni modalități de a te speria ... Ignoranța nu poate scuza totul ...

mai bine pune-l jos!
0 x
Imagine
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Thorium: viitorul nuclear?




de Bardal » 19/02/18, 19:49

"Un reactor de toriu-232 produce mai puține transuranii decât procesul U235-U238, dar da. Fără îndoială." L

Putem spune întotdeauna asta, dar produce doar urme (de 1000 până la 10000 de ori mai puțin decât într-un PWR); pe de o parte, este mai presus de toate U238 care produce transuranici (în principal plutoniu), pe de altă parte, transmutația și reacțiile de fisiune nu sunt reacții chimice și funcționează într-un mod probabilistic, în funcție de timpul expunerea, pe de o parte, a energiei neutronilor, pe de altă parte.
Elementele fisibile dintr-un reactor cu sare topită pot rămâne acolo timp foarte îndelungat (30 de ani, în mod convențional) și sunt susceptibile să crape (în timp ce expunerea lor într-un reactor cu apă fierbinte nu depășește 18 luni) neutronii sunt emiși pe o gamă largă de niveluri de energie, făcând posibilă „arderea” elementelor care nu sunt foarte sensibile la neutronii termici din centralele electrice actuale.

Toate acestea înseamnă că, în cele din urmă, producția de actinide este redusă la porțiunea minimă; mai bine, acest tip de reactor este capabil să elimine deșeurile foarte radiotoxice produse de instalațiile noastre de apă clocotită, transformându-le în produse de sciziune infinit mai ușor de procesat (construirea unei case de blocuri capabile să reziste 300 de ani, știm să facem de mult timp) . Ceea ce ar fi evident o modalitate elegantă de a rezolva problema deșeurilor nucleare.

Fii sigur Remundo, există un singur proiect de acest tip în Franța, purtat de CNRS la Grenoble, fără prea mult sprijin financiar, trebuie spus (guvernele noastre triste nu au putut de 20 de ani să aibă cel mai mic politică energetică coerentă și faceți orice, ceea ce astăzi îl pune pe bietul nostru Hulot într-o jenă). Pe de altă parte, China, India, SUA, Japonia s-au repezit pe traseul săruri toriu-lichid, dându-și mijloacele. Prin urmare, vom putea cumpăra centrale electrice de la ele când va veni iarna ... care nu va dura mult ...
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13716
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Thorium: viitorul nuclear?




de izentrop » 19/02/18, 20:27

Canadiens sunt, de asemenea, în cursă, au înțeles problema https://www.vice.com/fr_ca/article/qkg8 ... a-la-chine , în timp ce acasă continuăm să construim turbine eoliene cu o mulțime de subvenții, fără legătură cu realitatea nevoilor.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Diabolorent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 165
Înregistrare: 13/02/18, 16:37
Locul de amplasare: Digne les Bains
x 26

Re: Thorium: viitorul nuclear?




de Diabolorent » 21/02/18, 20:45

Bună seara tuturor.

Nou pe forum Am descoperit acest subiect.

Nu am citit toate postările, aș putea fi la fel de sincer, dar am înregistrat și am urmărit o emisiune (cred că menționați în fir) pe acest subiect.

De atunci nu am fost urmărit, dar înțeleg că anumite țări sunt interesate îndeaproape de această producție de energie care este cu siguranță viitorul, dar și trecutul. dacă a fost înlocuită de puterea nucleară așa cum o cunoaștem astăzi, este din interese războinice și sper din toată inima (dar mă îndoiesc de atâta natură umană sau mai bine zis de factorii de decizie ai săi) omul va alege această energie abundentă (avem toriu în rezervă cu care nu știm ce să facem), sigură și abundentă. Dar nu aud prea multe despre asta în Franța și asta mă întristează.

Voi citi cu atenție postările dvs. pentru a vedea unde este doar pentru a-mi crește puțin stima față de rasa umană. :şoc: : Mrgreen:
0 x
"Nu este un semn al bunei sănătăți mentale să fie bine adaptat la o societate bolnavă" Jiddu Krishnamurti.
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Thorium: viitorul nuclear?




de sen-no-sen » 23/03/18, 12:28

Nuclear: reactorul viitorului Astrid în suspans


Conform informațiilor noastre, CEA a propus reducerea dimensiunii demonstratorului de reactor cu neutroni rapid, din cauza lipsei de bani. Guvernul trebuie să decidă până la sfârșitul anului.

În timp ce orizontul începe să se însenineze pe reactoarele EPR aflate în construcție - sunt în curs de testare reactoarele - este așa-numita problemă nucleară de „a patra generație” care se află pe masă. Inițiat în 2010, proiectul demonstrator al reactorului cu neutroni rapid Astrid intenționează să abordeze problema deșeurilor: prin arderea uraniului și plutoniului sărăcit (Franța produce 10 tone pe an) rezultată din arderea flotei actuale a EDF. , promite să „completeze” ciclul combustibilului și să remedieze problema aprovizionării cu materii prime.

Conform informațiilor noastre, Comisia pentru Energie Atomică (CEA), proprietarul proiectului, a propus totuși guvernului să revizuiască descendent ambițiile inițiale. În loc să construiască un demonstrator de 600 megawați (MW) (a cărui punere în funcțiune era programată pentru 2039), acum are în vedere un proiect de putere redusă: între 100 și 200 MW. O revizuire legată direct de marja sa financiară și de cele ale partenerilor săi (EDF, Framatome, Orano etc.). „Nu există apetit pentru un proiect de 600 MW”, notează o sursă familiarizată cu problema.
Mulți bani pe masă

Din 2010, statul a pus mulți bani pe masă. Programul Investiții pentru viitor (PIA) a oferit programului 627 milioane de euro până în 2019, din care 450 de milioane au fost deja utilizate. La aceasta trebuie adăugate contribuțiile partenerilor și salariile inginerilor CEA, plătite prin subvenția anuală acordată acestuia. „Am avut deja de cheltuit între 600 și 700 de milioane de euro”, a spus un bun cunoscător al dosarului.


La proiect lucrează între 500 și 600 de persoane, jumătate dintre acestea la CEA, iar restul la cei cincisprezece parteneri (EDF, Framatome, Orano, Cnim, ...), precum și, pentru câteva zeci dintre ei, japonezi , asociat proiectului din 2014. Pachetul global de cheltuieli ar trebui să se ridice între 850 și 900 de milioane la sfârșitul anului 2019.

Și dacă industria nucleară apără principiul „virtuos” al reactoarelor rapide cu neutroni, principalii parteneri ai CEA nu mai par foarte susținător. Întrebat despre reactoarele cu neutroni rapidi, directorul general Orano (fostul Areva), Philippe Knoche, a indicat că, cu diferitele proiecte aflate în studiu în întreaga lume, „ar putea exista progrese tehnologice”.
„Recalibrarea timpului”

În ceea ce privește EDF, „subiectul său în acest moment este mai presus de toate extinderea flotei și reînnoirea acestuia cu EPR-uri”, își amintește un expert. CEA se bazează acum pe un parteneriat consolidat - până la cote egale - cu Japonia, care și-a abandonat proiectul de crescător Monju, dar colaborează deja la proiectul Astrid. Unii de la CEA spun, de asemenea, că sunt deschiși la un parteneriat cu China, care avansează rapid în tehnologie.

Guvernul va trebui să voteze anul acesta. „Reconfigurarea proiectului care ar putea rezulta dintr-un parteneriat extins și o căutare de contribuții mai puternice din partea partenerilor CEA, sau o recalibrare temporală a programului său de implementare, sunt elemente care vor trebui să fie stabilite în 2018 dacă impulsul acestui proiect ar fi menținut ”, a indicat statul în această toamnă în raportul său privind monitorizarea investițiilor pentru viitor.
Veronique Le Billon



https://www.lesechos.fr/industrie-services/energie-environnement/0301218315000-nucleaire-le-reacteur-du-futur-astrid-en-suspens-2149214.php
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13716
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Thorium: viitorul nuclear?




de izentrop » 23/03/18, 14:21

Cel mai bun ar fi să transferați puțin credit proiectului MSFR, care este mai sigur și mai ieftin, dar hei! factorii de decizie au criterii care nu sunt cele mai raționale din punct de vedere tehnic. https://fissionliquide.fr/tag/msfr/
0 x
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Thorium: viitorul nuclear?




de Bardal » 23/03/18, 20:18

Foarte frumos document pe care ni-l dai aici, izentrop .... Da, foarte frumos.
0 x

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 320