Germinarea fânului

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
denis17
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 138
Înregistrare: 13/10/16, 13:15
Locul de amplasare: 17
x 37

Re: Germinarea fânului




de denis17 » 18/04/18, 09:11

Sau nu faceți nimic și așteptați să se epuizeze semințele : Roll:
Denis
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Germinarea fânului




de Did67 » 18/04/18, 12:25

Și lasă-mi un pătrat mic de 20 X 20 cm, lasă-mă să urce în urechi pentru a-mi face fotografii precise. Voi încerca să mă identific. Bănuiesc, fără nicio dovadă, ceva ryegrass (fânul ar fi putut proveni dintr-o pajiște temporară - iarbă care a fost semănată). Ryegrass este un văr îndepărtat al grâului și urechile sale au similitudini.

Restul, îți sugerez să-l estompezi = întoarce-te cu o furculiță. Profitați de fereastra de vreme bună și uscată. Esențialul ar trebui să se usuce ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Germinarea fânului




de Did67 » 18/04/18, 12:26

denis17 a scris:Sau nu faceți nimic și așteptați să se epuizeze semințele : Roll:
Denis


Din păcate, am impresia că rădăcinile vor merge la sol și plantele se vor dezvolta.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
, Carl
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 99
Înregistrare: 09/08/17, 08:03
Locul de amplasare: Bretania
x 18

Re: Germinarea fânului




de , Carl » 24/04/18, 19:47

Voi lăsa un m2 bun sub observație și voi restitui restul.
Vă mulțumesc pentru sfat!
0 x
Adeptă a lene și sensibilă la calitatea consumului familiei mele, vreau să fac o grădină de legume a leneșilor!
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Germinarea fânului




de Grelinette » 29/04/18, 17:01

Bonjour à tous,

Sunt surprins că ești surprins să vezi fânul germinând și, mai general, iarba care este folosită pentru a mulci pământul!

Desigur, toate plantele conțin semințe care germinează.

La rândul meu, având ecvidee pe care le hrănesc aproape cu fân (iar fânul este doar iarbă de luncă tăiată și uscată), iată ce văd în mod regulat:

- pe zonele de pe sol unde am pus fânul pentru a hrăni caii, există mulți muguri mici care ies din pământ după un timp chiar dacă caii au mâncat aparent tot fânul. Acest lucru îmi permite să mă asigur că lunca crește din nou în diferite locuri depunând fânul în diferite locuri ale parcului lor.

- sub paleții unde sunt depozitați baloturile de fân, mulți lăstari mici de fân ies din pământ: semințele de fân cad și apoi germinează.

- când greșesc resturile de fân în jurul depozitului de fân, resturile de fân amestecate cu solul germinează și ele, ceea ce îmi permite să depun acest amestec acolo unde vreau să cresc pajiște

- mai multă distracție ... îngrășăminte de balegă de cal!
Colectez în mod regulat gunoi de grajd pentru a le curăța stiloul și pe grămada de gunoi de grajd care se acumulează văd și lăstari mici care ies, mai mult decât și pe gunoiul de grajd pe care l-am lăsat pe pământ și care s-a uscat. Nu este neobișnuit să vezi o grămadă de gunoi de grajd acoperită complet cu o iarbă mică, foarte verde.

Există cel puțin 2 motive pentru aceasta: mai întâi, tranzitul în cal este foarte rapid și toate semințele care sunt conținute în fânul ingerat, chiar mestecat, nu sunt asimilate și ajung în balegă apoi germinează, apoi semințele mici sunt protejate de un plic destul de rezistent, care nu este modificat de sucul gastric; și acesta este și motivul pentru care este de preferat să aplatizăm sau să zdrobim anumite cereale înainte de a le hrăni la cabaline (orz, porumb, ovăz etc.).
Rețineți, în plus, că un fân bun hrănitor este fânul care conține o mulțime de semințe mici, chiar invizibile, și că, în plus, caii preferă acest tip de fân și este amuzant să văd că atunci când le aduc o rație de fân cu o roabă, primul lucru pe care îl fac caii este să răzuiască praful de fân de pe fundul roabei și le place!
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Germinarea fânului




de Ahmed » 29/04/18, 17:26

Cred că aceasta face parte din strategia evolutivă a ierburilor: să profitați * de navigare prin împrăștierea semințelor.

* Celălalt aspect este abilitatea de a lucra când tăierea ierbii este tăiată, precum și faptul că crește ușor înapoi, spre deosebire de ierburile concurente.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Germinarea fânului




de Did67 » 29/04/18, 21:16

grelinette a scris:Bonjour à tous,

Sunt surprins că ești surprins să vezi fânul germinând și, mai general, iarba care este folosită pentru a mulci pământul!

Desigur, toate plantele conțin semințe care germinează.



Cu excepția faptului că ... într-un strat gros, nu germinează (bine, în 95% din cazuri, deoarece aici avem un caz în care germinează - și știu de un alt caz).

Puteți „răsfoi” toate fotografiile pe care le-am postat online de 3 sau 4 ani sau puteți urmări videoclipurile, veți vedea că fânul meu este ... curat! Cu excepția câtorva plante perene care îl străpung (ranuncule, iarbă de pe canapea, bindweed, ciulin ...). Și mulți alții și-au postat fotografiile!

Mai mult, în cartea mea recunosc că nu am o explicație total satisfăcătoare și coerentă.

Dar vorbim despre straturi gros (aproximativ douăzeci de cm) și permanent...

Altfel, într-adevăr, este chiar baza lucrurilor vii, germinează!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Germinarea fânului




de Did67 » 29/04/18, 21:22

Ahmed a scris:
* Celălalt aspect este abilitatea de a lucra când tăierea ierbii este tăiată, precum și faptul că crește ușor înapoi, spre deosebire de ierburile concurente.


Acesta este mai presus de toate avantajul „comparativ” al ierburilor, ceea ce explică dezvoltarea lor în paralel cu „pășunătorii”: motocultorul este prea scurt; cu cât pășunesc mai mult la pășunat (tulpinile verticale) și cu atât iarba se întinde mai mult ... Acolo unde alte plante au probleme de îndată ce le este tăiată "inima" ... Într-o pajiște pășunată, iarba se întinde ... (chiar dacă leguminoasele joacă o altă carte, cea a fixării simbiotice a azotului și că bulbii - narcisele sau narcisele sălbatice joacă pe cel al bulbului - încep foarte devreme - în ciclu înainte de celelalte și „dispar”) ...

Putem vedea în această complementaritate dintre ierburi și pășunători un fel de „simbioză”.

Principiul este preluat de „păstrătorii verzi” ai unui teren de golf, cu excepția faptului că pășunii lor sunt cositoare elicoidale!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Germinarea fânului




de Did67 » 02/05/18, 12:46

Pentru cei care „sunt surprinși”, aceste fotografii făcute alaltăieri, în grădina mea de legume [și asta se întâmplă de o jumătate de duzină de ani!] ... Trebuie să credeți că există „înțelepciuni vechi” care uneori la graniță cu prostia, „mi s-a spus întotdeauna că ...” care ar trebui tradus prin „am fi făcut mai bine să tăcem ...” [sau „.... să gândim înainte de a vorbi” ...]

[Acest lucru nu vizează grelinette, îl specific, ci ideea în general bine ancorată a acestor „locuri comune” și a altor „credințe populare” care sunt doar erori de raționament - în cartea mea, „dezmembrăm” unele dintre ele- unu].

DSC_0091.JPG


DSC_0092.JPG


DSC_0093.JPG


DSC_0094.JPG


DSC_0095.JPG


DSC_0096.JPG


DSC_0098.JPG


DSC_0110.JPG


DSC_0112.JPG



Toate aceste paturi de flori au în comun faptul că sunt foste pajiști naturale (de secole) transformate în „paturi de flori” între anul trecut și acum 4 ani. NICIODATĂ nu au fost lucrate („nici măcar grelinetul”, ca să folosesc expresia mea obișnuită) ... Nu au fost culese, nu au răsturnat, nu au fost sapate ...

Vedem sporadic că câteva plante perene rezistă: bindweed, buttercup bulbos, etc ... Și, de asemenea, ceapa și șalota (pe care le transplant direct prin fân) - acolo, mi se potrivește ...

Porumb fără reapăderea ierbii (ierburi). Și totuși, ieșirea de iarnă a fost umedă și lungă (până la sosirea vremii bune actuale).

Cu o singură condiție, pe care o repet în continuare: să pun un strat gros (20 cm).

Dar recunosc că există excepții, pe care aș dori să le clarific. Cel despre care vorbim aici este al doilea care mi-a atras atenția (nu este mult, în comparație cu sutele de oameni care încearcă fenocultura - poate mii?). Bănuiesc că ryegrass, dar fără dovezi.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
green68
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 95
Înregistrare: 14/08/16, 13:19
Locul de amplasare: babeau-bouldoux
x 11

Re: Germinarea fânului




de green68 » 02/05/18, 17:32

Fotografie din această zi, cărările sunt înierbate, în timp ce benzile de cultivare nu :D
2018-05-02 15.20.12.jpg
grădină de legume înainte de periaj

Trupe au fost acoperite în toamna anului trecut
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 300