Cum să începi un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Valoul
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 20
Înregistrare: 10/10/16, 15:40
x 2

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de Valoul » 17/06/17, 13:19

Ah da, am uitat.

Eu, care am fost întotdeauna sub vraja acestor grădini de legume ordonate, curate, îngrijite, îngrijite, obișnuite, am o plăcere pe care nu am bănuit-o pur și simplu că am vărsat frunzele și buruienile culese în grabă pe fân, pentru a planta acolo unde este o gaură, fără să-mi pun prea multe întrebări, și să mă bucur cu adevărat de vederea florilor plantate în mijlocul tuturor acestor legume, a micului meu colț de pajiște sălbatică semănat pentru ocazie. (dar trifoiul alb nu a luat așa cum mă așteptam).

Nu am o grămadă de compost, nu o pot gestiona, nu am suficiente deșeuri (între cobai, găini și compostarea de suprafață în grădina de legume, nu rămâne nimic, ramurile merg toate pe grămadă de lemn care servește drept refugiu).

Am instalat un stup și roiul său primăvara, pe scurt are loc metamorfozarea grădinii și, în bine, nu numai solul, ci și biodiversitatea din grădină (chiar dacă varza se află sub o plasă anti-insecte) .

Am cumpărat o parcelă de câțiva acri lângă grădina noastră, ideea este să o facem o grădină naturală pentru a mânca, cu în principal arbuști de fructe.

Și în toamnă, îmi voi dubla comanda de fân (de această dată voi încerca să găsesc un sul) pentru că, având în vedere succesul pe care l-am obținut, vom dubla suprafața grădinii de legume.

Vă mulțumesc din nou pentru această mare descoperire.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de Ahmed » 17/06/17, 14:53

Albinele sunt grozave, dar nu trebuie să uitați importanța bondarilor când vine vorba de polenizare. Unele flori nu sunt vizitate de albine și am rezervat o graniță întreagă de consolă pentru bondarii locali, o practică pe care o recomand cu drag.
NB: este de la sine înțeles că biodiversitatea nu se limitează la singurul aspect al polenizării: m-am mulțumit aici cu introducerea unui stup.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
crin 31
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 25/04/17, 21:58
Locul de amplasare: Sud-Vest
x 15

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de crin 31 » 17/06/17, 20:46

Valoul a scris:

Salate (inclusiv o creștere a semințelor), salată, mange-tout, anghinare, dovlecei

IMG_8244.JPG


iar fotografiile mele sunt din nou ascuțite :-D


Foarte frumos tur în grădină
De ce ai pus un palet la nivelul salatelor tale? Nu ți-e teamă că limacii vor intra acolo?
Nu contează că fotografiile tale sunt îndoite, sunt foarte frumoase : Lol:
0 x
Valoul
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 20
Înregistrare: 10/10/16, 15:40
x 2

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de Valoul » 20/06/17, 18:26

Foarte frumos tur în grădină
De ce ai pus un palet la nivelul salatelor tale? Nu ți-e teamă că limacii vor intra acolo?


nu, este doar o chestiune de a adăuga ușurare, cum ar fi tipul pentru snap-in sau paleta verticală pentru spaghetti squash (și, dimpotrivă, melcii adoră să se ascundă sub scândurile paletei, astfel încât efectul nu este ideal pentru controlul slugului (dar iau în considerare investiția alergătorilor indieni)

Vă mulțumesc pentru răspunsurile dumneavoastră

Ah da și pentru bondari, am observat că niște tufișuri din grădină (și unele flori pe pajiștile sălbatice) sunt vizitate doar de aceștia (și bondari, văd mult mai mult decât albinele mele care se hrănesc mult mai departe decât micul meu grădină)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de Did67 » 20/06/17, 19:46

Valoul a scris:
(dar trifoiul alb nu a luat așa cum mă așteptam).



Trifoiul alb este un târâtor care are nevoie de lumină. „Crește” bine în zone foarte deschise, pășunate, călcate în mod regulat ... Se estompează imediat ce competiția este organizată pentru a „urca” ... Trifoiul violet este mai vertical.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de Did67 » 20/06/17, 19:48

Valoul a scris:
Ah da și pentru bondari, am observat că niște tufișuri din grădină (și unele flori pe pajiștile sălbatice) sunt vizitate doar de aceștia (și bondari, văd mult mai mult decât albinele mele care se hrănesc mult mai departe decât micul meu grădină)


Și anume că bondarii sunt activi atunci când nu există soare, în timp ce albinele, care merg printr-o „codificare” bazată pe axa soarelui, dispar din flori imediat ce sunt gri sau seara ...

Deci, uneori, depinde de momentul în care căutați!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Diabolorent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 165
Înregistrare: 13/02/18, 16:37
Locul de amplasare: Digne les Bains
x 26

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de Diabolorent » 20/04/18, 11:35

Bonjour à tous!

Phew, în sfârșit am terminat de citit acest fir și mă îndrăgesc din ce în ce mai mult.

„Leneșii” vin de pretutindeni, din diferite motive, cu terenuri și expuneri diferite, probleme specifice fiecăruia, întrebări în pachete de doisprezece și asta e minunat!

Sunt cu toții emoționat și încă plin de îndoieli (va crește?!) Dar în același timp (și paradoxal) am încredere deplină în această „metodă”, nici măcar nu aș putea explica de ce! Că, ascultând natura, mi-l va înapoia. Sunt foarte conștient de faptul că pot / vor exista sughițuri, dar nimic nu ajută: sunt cât se poate de încântat!

Pentru mine, este un moment minunat! Voi, începem să plantăm niște răsaduri (dovlecei, roșii și mesclun) care încep să se simtă înghesuite în vasele lor mici! Ceea ce mă aduce la o întrebare:
Nu știu dacă acesta este momentul ideal (sunt în 04 și se mai pot produce înghețuri nocturne) de aceea am decis să le pun într-un tunel deschis pentru o vreme.
Ce crezi?

Plantele înghesuite:

IMG_1837.JPG


Vă mulțumesc tuturor!
1 x
"Nu este un semn al bunei sănătăți mentale să fie bine adaptat la o societate bolnavă" Jiddu Krishnamurti.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de Did67 » 20/04/18, 12:33

1) Poate fi riscant.

2) Dar a fi în viață este, prin definiție, riscant. Moartea nu se mai mișcă! O grădină de legume vii este riscantă!

3) În primul rând, gândiți-vă la „întărirea” plantelor dvs.: puneți-le afară, semiumbrate ... În caz contrar, riscă să sufere o arsură solară gravă [aceasta nu este o glumă]. Când ridicăm plantele într-un cadru, cu câteva zile înainte de transplant, scoatem ferestrele, pentru a le expune razelor UV, vânturilor ...

3) Pentru toate plantele „nu prea mari”, în caz de îngheț, ieși seara și acoperi. Am făcut-o cu fân anul trecut după șocul din 21 aprilie. Merge foarte bine! Desigur, a doua zi dimineață, trebuie îndepărtat și eventual pus înapoi ... Puteți face și cupole cu materiale plastice cu bule, cutii de carton etc.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Diabolorent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 165
Înregistrare: 13/02/18, 16:37
Locul de amplasare: Digne les Bains
x 26

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de Diabolorent » 20/04/18, 14:27

O.K !!!
Nu văzusem acest aspect acolo!
În același timp, sunt în spatele vitrinei mele de ceva timp, soarele bătând destul de puternic câteva zile (în prezent sunt în Valbonne).
Acest lucru nu va fi fost suficient pentru a-i „întări”?

Problema este că nu pot ieși să le acoper seara (distanța Valbonne / Digne nu-mi permite :) ) de aceea mă gândisem la tuneluri deschise: pentru a preveni înghețul în timp ce obișnuiam plantele cu diferența de T °.

În același timp, ne-ai refăcut atât de mult (și pe bună dreptate) ca să ne facem propriile experiențe, hei acolo, du-te, experimentez : Cheesy: : Cheesy:

Îți mulțumim pentru răspunsul tău rapid, cu programul tău ocupat găsești încă timpul să răspunzi la întrebările noastre ... pălării și respect Imagine

Edit: 7 zâmbete doar pentru bere !!! ... și nimic pentru peuchère pastaga !!! Imagine Respinge onoarea ta !!! Ce faci pentru egalitatea nord / sud? : Lol: : Lol:
0 x
"Nu este un semn al bunei sănătăți mentale să fie bine adaptat la o societate bolnavă" Jiddu Krishnamurti.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de Did67 » 20/04/18, 15:33

Recent, am reușit să pun undeva - dar nu știu unde - că, din moment ce reducem udarea, apa, o putem rezerva pentru pastis!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 321