Cum să începi un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de Did67 » 20/04/18, 15:34

Diabolorent a scris:
În același timp, sunt în spatele vitrinei mele de ceva timp, soarele bătând destul de puternic câteva zile (în prezent sunt în Valbonne).
Acest lucru nu va fi fost suficient pentru a-i „întări”?



Nu. Sticla filtrează razele UV!

Și trebuie să se obișnuiască cu vântul, care se usucă ...

În cele din urmă, este mai bine!

Dacă există vreodată arsuri solare, noile frunze vor fi imediat „utilizate” (sau „întărite”).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Diabolorent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 165
Înregistrare: 13/02/18, 16:37
Locul de amplasare: Digne les Bains
x 26

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de Diabolorent » 20/04/18, 15:59

OK

Da, trebuie spus că în plin sezon pastaga necesită mai multă apă decât piscina mea !!!
Este o grămadă de motocicliști sete care consumă mult Imagine

Bine NOI tuturor !!!
0 x
"Nu este un semn al bunei sănătăți mentale să fie bine adaptat la o societate bolnavă" Jiddu Krishnamurti.
Avatar de l'Utilisateur
Diabolorent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 165
Înregistrare: 13/02/18, 16:37
Locul de amplasare: Digne les Bains
x 26

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de Diabolorent » 23/04/18, 08:38

Did67 a scris:Și trebuie să se obișnuiască cu vântul, care se usucă ...
În cele din urmă, este mai bine!
Dacă există vreodată arsuri solare, noile frunze vor fi imediat „utilizate” (sau „întărite”).


Ceea ce înseamnă că trebuie să le scot din când în când? Este suficientă o expunere în fiecare zi de la ora 16:00 până la apusul soarelui pentru o bună adaptare?

În afară de asta, mică poveste pe WE (fără fotografii, ce povară!)

Așa că am plantat prima mea ladă, 3 picioare de roșii cherry, 3 de roșii rotunde, 3 de roșii alungite, 3 de roșii „je ne sais quoi” și 4 picioare de dovlecei. Alea Jacta East!
Oricum, dacă nu este nevoie, am alte cazuri în rezervă :)
Tot ce pot să spun este că pământul meu sub fân este sufletul minții :şoc: Cam rece, bineînțeles, dar cocoloasă (am făcut câteva găuri de mână !!), umedă și mai presus de toate plină de viermi de suprafață (2/3 viermi la fiecare gaură) și un miceliu deja vizibil pe alocuri! Miroase a sol bun, suplu și aerisit.
Există, de asemenea, o viață întreagă în fân: păianjeni, diferite insecte mici și chiar un fel de greier mic negru (bine cred) care s-a rotit când am dat deoparte fânul.

Alături, abia la 1m distanță, este o crustă dură și uscată pe care este greu de străpuns cu un instrument !!!

Alte animale cărora le place fânul :şoc:

IMG_1844.JPG


Sa aveti o saptamana buna tuturor!
0 x
"Nu este un semn al bunei sănătăți mentale să fie bine adaptat la o societate bolnavă" Jiddu Krishnamurti.
Avatar de l'Utilisateur
denis17
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 138
Înregistrare: 13/10/16, 13:15
Locul de amplasare: 17
x 37

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de denis17 » 23/04/18, 09:29

Nu știu dacă ajută, dar personal îmi fac toate răsadurile de ghiveci sub cadru în aer liber, rama este orientată spre sud, iar fotografia făcută la sfârșitul săptămânii trecute arată plantele de roșii la 3 săptămâni:

download / file.php? id = 7057 & t = 1

Dacă temperaturile sunt bune, las canatul deschis noaptea și ziua, altfel, îl închid noaptea.
Denis
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Diabolorent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 165
Înregistrare: 13/02/18, 16:37
Locul de amplasare: Digne les Bains
x 26

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de Diabolorent » 23/04/18, 10:37

Bună Denis.
Cadru frumos, idee bună pentru a fi făcut un front opac!

Am făcut un șasiu în aer liber, ridicol de mic lângă al tău, dar mi-am dat seama că nu voi face mare lucru cu el!
De fapt, îmi fac răsadurile acasă în Valbonne, în timp ce plantele sunt pentru Digne. De aceea l-am pus direct în pământ, altfel udarea este imposibil de făcut în fiecare zi, iar pentru răsaduri înseamnă să udăm o dată pe săptămână. :şoc: :)

Dar hei, se pare că sezonul bun pentru plantare este când liliacii înfloresc și acasă este : Cheesy:
Știu și am observat că pământul de sub fân este mult mai rece decât cel descoperit și că Did ne-a avertizat că trebuie să avem răbdare, dar oricum am și alte răsaduri care vor fi plantate când pământul s-a încălzit suficient.
Va servi drept test ... și cu siguranță o lecție Imagine
0 x
"Nu este un semn al bunei sănătăți mentale să fie bine adaptat la o societate bolnavă" Jiddu Krishnamurti.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de Did67 » 23/04/18, 11:10

Diabolorent a scris:
... chiar și un fel de mic greier negru (bine cred) care s-a învârtit când am împins fânul.



De care nu ne încredem și pe care am văzut-o cu ochii mei, în fața mea, decapitând o varză care tocmai se ridicase !!!

Dacă găsiți plante, ale căror tulpini sunt tăiate deasupra solului, în timp ce așa-numitele frunze „cotiledonare” (cele care sunt diferite de frunzele reale care vor veni - în varză, cele două frunze mici care formează un fel de cruce , sau în roșie sau morcov, cele două mici frunze alungite) au „dispărut”, suspectați greierii! [Nu am știut asta și am dat vina greșit pe melci - dar nu au existat „urme”!]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de Did67 » 23/04/18, 11:16

Diabolorent a scris:... Did ne-a avertizat că trebuie să avem răbdare, dar oricum am alte puieți care vor fi plantați atunci când pământul s-a încălzit suficient.
Va servi drept test ... și cu siguranță o lecție


Există două lucruri care se unesc:

a) riscul de îngheț, care este crescut: solul se încălzește mai puțin în timpul zilei (fânul este ușor; razele soarelui sunt reflectate); încălzește mai puțin straturile inferioare ale atmosferei, unde se află plantele mici; prin urmare, riscul ca un îngheț mic să aibă efecte negative este crescut ...

b) solul rămâne rece mai mult timp; mecanismul esențial, cel prin care cele mai multe legume sunt aprovizionate cu nitrații de care au nevoie, nitrificarea, numai munca bacteriilor, nu funcționează bine: legumele „vegetează”, chiar dacă jeleurile nu le trag! La fel cum o friptură tocată poate fi depozitată în frigider, materia organică care trebuie descompusă poate fi depozitată în sol rece ...

Cu toate acestea, anul acesta, având în vedere vremea de săptămâna trecută, jalonul de 14 ° (un indicator - care nu trebuie dus la virgulă) a fost deja trecut pentru mine ... Deci începe să funcționeze!

Notă: bulbii (ceapă, usturoi, șalotă, ...) nu funcționează așa și sunt destul de verzi chiar și atunci când pământul este rece. Ele cresc atunci când solul nu are 10 grade. Nu doar administrația franceză face multe excepții de la orice regulă, și cei vii o fac !!!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Diabolorent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 165
Înregistrare: 13/02/18, 16:37
Locul de amplasare: Digne les Bains
x 26

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de Diabolorent » 23/04/18, 11:33

Ha subțire !! P ***** n de greieri !!! O să le împușc pe toate !!! : Lol: : Lol:

DA, este adevărat că, având în vedere vremea pe care o avem în acest moment, există șansa ca unele dintre plantele mele să supraviețuiască! În acest caz, vor fi Războinici : Mrgreen:

În ceea ce privește plantele mele de ceapă, usturoi și șalotă, acestea se descurcă bine a priori:
IMG_1855.JPG

IMG_1857.JPG


Și anul acesta nu voi rămâne fără mentă pentru Mojitos:

IMG_1859.JPG


Am 4 plante ca aceasta cu regenerare de până la 2/3 metri !!!

IMG_1860.JPG


Vedeți în fața proliferării regresului.
0 x
"Nu este un semn al bunei sănătăți mentale să fie bine adaptat la o societate bolnavă" Jiddu Krishnamurti.
fgingat
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 29/03/19, 07:55

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de fgingat » 29/03/19, 08:09

Bonjour à tous :)

Am devorat cartea omonimă aseară (ok, am jucat cangurul la primul capitol pe 2/3 pagini, dar voi reveni la ea),

dintr-o dată, mi se pare coerent (de aceea sunt cam cartezian : Mrgreen: ), Voi transforma o grădină veche de legume care a fost transformată într-o pajiște tunsă timp de 10 ani în această toamnă, voi face fotografii înainte și după.

Pe scurt, mesajul nu prea constructiv, dar m-am alăturat grupului :D
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Cum se începe un „Lazy Potager” mai simplu decât permacultura: pași și sfaturi




de Moindreffor » 29/03/19, 08:13

fgingat a scris:Bonjour à tous :)

Am devorat cartea omonimă aseară (ok, am jucat cangurul la primul capitol pe 2/3 pagini, dar voi reveni la ea),

dintr-o dată, mi se pare coerent (de aceea sunt cam cartezian : Mrgreen: ), Voi transforma o grădină veche de legume care a fost transformată într-o pajiște tunsă timp de 10 ani în această toamnă, voi face fotografii înainte și după.

Pe scurt, mesajul nu prea constructiv, dar m-am alăturat grupului :D

bine ai venit, vei vedea, nu este prea complicat să lenevi în jur : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 400