Mașina viitorului

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Mașina viitorului




de Christophe » 26/04/18, 13:13

Vă prezint „Vision Next 100”, mașina viitorului de la BMW:



Greu de spus dacă este un prototip funcțional sau doar imagini sintetice ... Încă mă înclin pentru a doua ipoteză ...

Și nu știu dacă caroseria cu geometrie variabilă este atât de bună la nivelul Cx ... în orice caz culoarea este ... rahat !! : Mrgreen:
1 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Mașina viitorului




de chatelot16 » 29/04/18, 17:03

nu cx este costul pentru utilizarea unei mașini!

în ciuda prețului energiei, prețul de cumpărare al mașinii, prețul reparațiilor și prețul asigurărilor crește odată cu prețul reparațiilor.

suntem ruinați de actuala mașină prea complicată

nu ar trebui să ne bazăm pe bmw pentru a face mașina economică a viitorului ... putem conta pe bmw pentru a face mașini care sunt întotdeauna prea scumpe, doar bune pentru cei care au bani de pierdut

este din ce în ce mai dificil să găsești mașini uzate de ultimă generație durabile ... chiar și cele de ultimă generație devin calamități prea complicate ... a sosit timpul când este nevoie de un producător complet diferit de mașini noi
1 x
Eric DUPONT
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 751
Înregistrare: 13/10/07, 23:11
x 40

Re: Mașina viitorului




de Eric DUPONT » 29/04/18, 20:45

cu un motor cu azot lichid pentru a salva planeta.
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Mașina viitorului




de moinsdewatt » 30/04/18, 13:19

Eric DUPONT a scris:cu un motor cu azot lichid pentru a salva planeta.


Tulburarea dvs. obsesiv-compulsivă va trebui tratată.
0 x
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Mașina viitorului




de Bardal » 30/04/18, 14:09

Nu este un TOC, este o monomanie delirantă, pe fondul schizoidiei cronice; dar asta nu ne mai avansează ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36

Re: Mașina viitorului




de 1360 » 30/04/18, 16:37

chatelot16 a scris:este din ce în ce mai dificil să găsești mașini durabile de ultimă generație de ultimă generație ...


Uneori nu știu, dar în nou există Dacia care îndeplinește aceste criterii. Mașini de încredere, fără bătaie de prisos și la prețuri mici, este perfect, nu?
0 x
Dacă doriți prea mult să intrați în mucegai, ajungem să arătăm ca o plăcintă.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Mașina viitorului




de Christophe » 30/04/18, 19:13

Am îndoieli cu privire la fiabilitatea Dacia ... rămâne un Renault "redus" ... prin urmare, costurile sunt planificate la toate nivelurile, inclusiv cel al fiabilității (în special a șasiului, deoarece motoarele sunt, cred, identice la cele ale „adevăratului” Renault ...) ... Și știm cum gândesc toată lumea: prețul reparației / cotația argus ... și cum argusul Daciei este neapărat mai mic ... mă urmați?

Un test simplu pe piața de mâna a doua pare să-mi dea dreptate ...

https://www.autoscout24.fr/resultats?mm ... ard&desc=0

2 Rezultate pentru Dacia
Dacia
de la 200.000 km
Franţa


Și dacă luăm un Renault real (nu oribil în comparație cu cifrele pentru vânzările noi oricum ...):

https://www.autoscout24.fr/resultats?mm ... ard&desc=0

459 Rezultate pentru Renault
Renault
de la 200.000 km
Franţa


Avem rezultate similare (400-500) pentru ceilalți producători importanți ... inclusiv pentru germani (cu excepția faptului că vând mult mai multe femei franceze decât germane în Franța ... deci matematic piața de mâna a doua> 200 km, cu o fiabilitate egală , ar trebui să fie proporțională cu vânzările noi) numai Mercedes simte cele 000 de oferte ...

ps: sau este că proprietarii Daciei sunt atât de fericiți încât o păstrează până la final? : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Mașina viitorului




de thibr » 30/04/18, 19:57

...
ps: sau este că proprietarii Daciei sunt atât de fericiți încât o păstrează până la final?


chiar dacă fiabilitatea nu este perfectă, nu este planificat să le vindem : Mrgreen:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Mașina viitorului




de Ahmed » 30/04/18, 19:58

Ipoteza voastră plină de umor este destul de plauzibilă: entuziaștii Dacia caută funcționalități simple și, prin urmare, sunt mai puțin susceptibili să schimbe vehiculele demodate sau să aibă un gust pentru schimbare.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Mașina viitorului




de chatelot16 » 30/04/18, 20:07

există într-adevăr 2 tipuri de clienți opuși ... cel care cumpără un tip bmw de vârf și care îl revinde rapid pentru a cumpăra următorul model ... și cel care cumpără o mașină utilitară și o păstrează ca pe cât posibil: mai degrabă dacia decât bmw!

care este diferența dintre hemoroizi și bmw? nicio diferență, sunt tâmpitele care o au
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 249