Cumulus încălzit cu fotovoltaică?

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
PVresistif
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 169
Înregistrare: 26/02/18, 12:44
x 40

Re: Cumulus încălzit cu fotovoltaic?




de PVresistif » 08/05/18, 17:49

Pentru xboxman
Încălzirea fotovoltaică este o alegere proastă, deoarece încălzirea solară este gratuită și mult mai eficientă decât un panou fotovoltaic.
Se numește ferestre aranjate în partea de sud în principal, am făcut asta acasă și este cea mai bună alegere pe care am făcut-o.
Pentru PV este, prin urmare, ideal pentru apa fierbinte în autoproducție.
0 x
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Cumulus încălzit cu fotovoltaic?




de Bardal » 08/05/18, 19:33

PVresistif a scris:Pentru xboxman
Încălzirea fotovoltaică este o alegere proastă, deoarece încălzirea solară este gratuită și mult mai eficientă decât un panou fotovoltaic.
Se numește ferestre aranjate în partea de sud în principal, am făcut asta acasă și este cea mai bună alegere pe care am făcut-o.
Pentru PV este, prin urmare, ideal pentru apa fierbinte în autoproducție.


Raționamentul este valabil și pentru încălzirea apei calde menajere: un m2 de panou solar termic va furniza 600 sau 700 W în timp ce PV va furniza doar 120 sau 130. Iar energia termică este stocată mai ușor decât energia electrică. ..
0 x
xboxman4
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 120
Înregistrare: 09/07/08, 20:04
x 2

Re: Cumulus încălzit cu fotovoltaic?




de xboxman4 » 08/05/18, 23:00

PVresistif a scris:Pentru xboxman
Încălzirea fotovoltaică este o alegere proastă, deoarece încălzirea solară este gratuită și mult mai eficientă decât un panou fotovoltaic.
Se numește ferestre aranjate în partea de sud în principal, am făcut asta acasă și este cea mai bună alegere pe care am făcut-o.
Pentru PV este, prin urmare, ideal pentru apa fierbinte în autoproducție.


Acest lucru este valabil numai dacă avem o casă bine orientată, altfel este mai dificil.
0 x
xboxman4
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 120
Înregistrare: 09/07/08, 20:04
x 2

Re: Cumulus încălzit cu fotovoltaic?




de xboxman4 » 08/05/18, 23:12

bardal a scris:
PVresistif a scris:Pentru xboxman
Încălzirea fotovoltaică este o alegere proastă, deoarece încălzirea solară este gratuită și mult mai eficientă decât un panou fotovoltaic.
Se numește ferestre aranjate în partea de sud în principal, am făcut asta acasă și este cea mai bună alegere pe care am făcut-o.
Pentru PV este, prin urmare, ideal pentru apa fierbinte în autoproducție.


Raționamentul este valabil și pentru încălzirea apei calde menajere: un m2 de panou solar termic va furniza 600 sau 700 W în timp ce PV va furniza doar 120 sau 130. Iar energia termică este stocată mai ușor decât energia electrică. ..


Sunt de acord. Cu toate acestea, există și alți factori de luat în seamă: am o casă de oraș, cazan direct pe gaz fără balon. Casă prost orientată pentru panouri pe acoperiș (astfel încât la sol posibil). Instalați un circuit de apă complet nou + rezervor + spațiul ocupat ... Aceasta nu mai este o lucrare mică.
În timp ce electricitatea, nu aveți constrângerea de transport, nici vreo problemă de scurgere de lichid, coroziune, îngheț ... vă recuperați circuitul electric.
0 x
PVresistif
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 169
Înregistrare: 26/02/18, 12:44
x 40

Re: Cumulus încălzit cu fotovoltaic?




de PVresistif » 12/05/18, 11:15

pentru bardal
bineînțeles că energia termică este stocată mult mai bine decât energia electrică, dar asta fac cu PV-ul rezistiv, deoarece depozitez în rezervorul de apă caldă energia produsă de soare în timpul zilei; este simplu și ieftin, fără întreținere, fără electronice, fără risc de defecțiune. desigur, trebuie să aveți o a doua rețea de turn electric de încălzire a apei pentru zile fără soare
pe de alta parte un senzor termic, este mai scump sa investesti (da da, cred) si mai ales in exploatare iarna, ce bataie de cap daca esti intr-o zona in care ingheata, pentru Africa este foarte bine dar nu pentru Franța în afara Mediteranei .....
Alo
0 x
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Cumulus încălzit cu fotovoltaic?




de Bardal » 12/05/18, 12:23

Un panou termic costă în jur de 300 € / m2, deci pe kW instalat; cu o eficiență de 60% (ușor de obținut), va produce în jur de 800 kWh termici pe an; balonul va fi puțin mai scump decât un nor cumulus convențional. Adică, în total, în jur de 40 de kilograme pe capacitate de producție de 1 kWh pe an.

Un panou fotovoltaic cu aceeași putere de vârf va costa în jur de 2000 € și va produce aproximativ 1200 kWh / an; sau aproximativ 1,6 EUR pe capacitate de producție de 1 kWh pe an. Este de 4 ori mai scump.

Problema înghețului poate fi rezolvată cu 1 recipient cu antigel pentru câțiva euro ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360

Re: Cumulus încălzit cu fotovoltaic?




de Forhorse » 13/05/18, 22:56

PVresistif a scris: , fără întreținere, fără electronice, fără risc de defecțiune.


Nu cred. Pe ce se bazează revendicările tale?
Câte încălzitoare de apă fotovoltaice în funcție de sistemul dvs. sunt instalate? De cand ? Deci, ce este MTBF?

S-a calculat la un alt subiect că prețul instalației este foarte aproape (un sistem fotovoltaic nu este semnificativ mai ieftin decât un sistem termic convențional) și întrucât panourile fotovoltaice au o eficiență mai mică decât un sistem convențional termice (cu atât mai mult atunci când nu există electronice care să funcționeze la PV MPP ...) cu o putere egală instalată, panourile PV ocupă o suprafață mult mai mare.

Puteți să vă credeți și să vă apărați ideea, dar nici nu ar trebui să spuneți nimic ... și să prezentați figuri concrete cu o instalare reală a puterii și performanței instalate comparabile cu ceea ce doriți să concurați (pentru că producerea câtorva litri de apă călduță față de consumul de apă caldă al unei familii nu permite o judecată obiectivă a viabilității sistemului)
1 x
PVresistif
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 169
Înregistrare: 26/02/18, 12:44
x 40

Re: Cumulus încălzit cu fotovoltaic?




de PVresistif » 29/08/18, 18:43

Încălzirea apei calde menajere cu PV este fără nicio întreținere în afară de detartrarea rezistenței (care nu depinde de tipul de încălzire)
legea OHM este esențială: un rezistor, acest încălzitor de apă conectat la PV are 2 m de sârmă din oțel inoxidabil 8/10 ° sau 8 grame de oțel inoxidabil (mai puțin de un euro) și întreținere zero?
Dacă ne gândim să investim în PV pentru autoconsum, există o singură concluzie: eliminați toate componentele electronice: 100% rezistiv, întreținere zero, riscuri zero și asigurarea de a face o rentabilitate a banilor dvs. după 2 ani de funcționare; instalarea mea funcționează de 9 luni, mă gândesc să modific înclinația pentru a optimiza recuperarea, dar partea de funcționare, nu o rezistență sub 30V este tot mai simplu de implementat și mai puțin costisitoare. este încălzire electrică fără costuri electrice ..............
0 x
PVresistif
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 169
Înregistrare: 26/02/18, 12:44
x 40

Re: Cumulus încălzit cu fotovoltaic?




de PVresistif » 25/01/19, 21:49

Vezi site-ul dedicat PV pe rezistențe, dar și eficienței unui încălzitor de apă:
http://osenon.free.fr
http și nu https! ! ! !
0 x
PVresistif
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 169
Înregistrare: 26/02/18, 12:44
x 40

Re: Cumulus încălzit cu fotovoltaic?




de PVresistif » 12/02/19, 11:37

vezi acest mare site nou cu explicații detaliate ...........
Acumularea de noapte, zero electronice, zero întreținere, silențios timp de 25 de ani
După 25 de ani înlocuiesc panoul Silicium cu un panou perovskyte care are o performanță mult mai mare și care este mult mai ieftin ..... Super, decât roz pentru viitor ......
Bucurați-vă de lectură
http://osenon.free.fr/4%20PV%20resistif ... sistif.htm
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 199