O grădină de bucătărie leneșă din Sarthe

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Did67 » 27/03/18, 19:44

Ahmed a scris:Ei nu se sinucid, deoarece acționează astfel crezând că se salvează ...



Desigur, este sinucidere fără cunoașterea liberului arbitru! Ar trece neobservate în stratul de fân dacă nu s-ar mișca !!!

[editați PS: Pentru un animal cu sânge rece, nu este inteligent!]
1 x
YoMan72
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 01/05/18, 11:52
x 3

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de YoMan72 » 01/05/18, 14:23

bonjour,

Sunt și în Sarthe (în Le Mans) și urmează să încep o mică grădină de legume în grădina mea. Mă bazez pe tine ;-) pentru a mă ajuta să mă ghidez în cele câteva întrebări pe care le voi avea pentru înființarea grădinii de legume în regiunea noastră comună. Sper să nu abuzăm prea mult și vă mulțumesc anticipat pentru ajutorul pe care mi-l veți aduce.

Dar înainte de a începe, voi avea nevoie de informații dacă le veți împărtăși cu mine:
. Unde ai reușit să găsești fân în Sarthe? Am văzut reclame în colțul drept: pot merge acolo cu încredere?
. Cât de mult fân pe 20m²? Am crezut că am citit aproximativ 3 kg / m². Deoarece complotul meu este mic și având în vedere mijloacele mele de transport (portbagaj), trebuie să mă îndrept spre baloturi mici de fân (chiar dacă asta înseamnă să merg înainte și înapoi ... Am văzut câteva pe Changé, nu prea departe de mine acasă): fie 5 pachete de 12 kg, fie 4 de 15 kg? este suficient acest lucru pentru sezonul în care va trebui să reaprovizionez în timpul anului: Câți kg să rețin pe an înainte de realimentare? Mi-e greu să-mi spun că 5 ghete mici sunt suficiente pentru a avea o grosime de 20cm. Dar îmi imaginez că toate acestea sunt mai mult „depinde”! :-)
. Răspândirea unei cizme mici este mai complicată / dificilă decât o minge rotundă?

Vă mulțumim din nou pentru posibilele răspunsuri.
0 x
xav72
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 07/02/18, 20:20
x 2

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de xav72 » 01/05/18, 18:58

„ca o scroafă în îndoială” : Cheesy: : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Stef72 » 01/05/18, 20:45

Buna ziua YoMan72,

Am început așa pentru prima mea grădină, cu cizme mici pătrate care trebuie să cântărească maxim 15 sau 20 de kilograme.
Am completat o remorcă mică, am adus înapoi 8 cizme care mi-au permis să fac mai mult de 20 de metri pătrați.
Mi se pare o soluție de încărcare, mai ales că manipularea și stocarea sunt facilitate cu acest format.

Nu ezitați să spuneți că este pentru grădină, că nu trebuie să fie o calitate „furajeră”, poate că veți putea găsi altele mai ieftine. Leboncoin a funcționat bine pentru mine, vezi ce este convenabil și apropiat de tine!
0 x
YoMan72
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 01/05/18, 11:52
x 3

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de YoMan72 » 09/05/18, 22:31

Bonsoir,
Tocmai am găsit fân azi (lângă Loupelande). Am avut o plimbare bună, am dat peste un domn foarte drăguț și mașina era la pachet! :-)
Pe de altă parte, cizmele sunt „ușoare”: simțim că nu au fost ambalate, așa că o să văd mâine odată întins ce va da. Am 11 în total, dar sper că nu trebuie să mă întorc pentru a dubla miza. Dar am îndoieli pentru că nu-mi dau seama ce face 2,5 până la 3 kg de fân pe m² ... Voi vedea ...

Aparte: Îmi creez propriul fir cu Sarthe în titlu sau postez din când în când aici pentru a centraliza „informațiile despre Sarthe”?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Did67 » 10/05/18, 08:53

Personal, dar asta nu e treaba mea, mi se pare interesantă ideea de „grupuri regionale” ... Dacă într-o zi reușim să structurăm „fenocultura”, organizăm „zile”, schimburi, asta va fi o bază!

Dar aceasta este doar părerea mea!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Stef72 » 13/05/18, 19:54

Bună tuturor,

mică monitorizare de la mijlocul lunii mai, când nu am prea mult timp pentru a dedica grădinii, dar oricum am pus 2 trei lucruri:

pe măsură ce crește peste tot, am tăiat doar marginile scândurilor, în altă parte e jungla!
may2018_garden_general.jpg


căpșunile din brf par să le placă:
mai2018_garden_strawberries.jpg


usturoi, de asemenea, în fân, plantat în noiembrie:
may2018_garden_garlic.jpg


Sper să fac fasole și să urce fasole mov ca anul trecut:
mai2018_garden_bean_climbers.jpg


Încerc anul acesta varza de Bruxelles, ies din sera de răsad pe care o avem cu un prieten:
mai2018_garden_cabbage_bruxelle.jpg


și am încercat o semănare cu fasole de unt în loc de semănatul de morcovi care nu a funcționat ...
may2018_garden_sewing_beanbutter.jpg


există, de asemenea, un bun exemplu de acoperire de fân eșuată, deoarece este prea subțire, în primul an în fenocultură, deci modul "hard-core":
mai2018_jardin_failure.jpg


noapte bună !
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Adrien (ex-nico239) » 13/05/18, 21:55

Buna treaba.

O intrebare

Am semănat o mulțime de fasole în Spania (în orice caz, asta a spus în pachet), dar a fost indicată ca ... „decorativă” ...

Așa că le-am plantat fără să ne gândim la poalele gardului ...

Până la urmă este decorativ sau mâncat?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Stef72 » 14/05/18, 08:38

buna intrebare,
Anul trecut am păstrat doar semințele, în mod normal pot fi consumate, dar nu au gustat încă, va fi pentru anul acesta!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Stef72 » 08/08/18, 11:42

Bună fenoculturii,

în curând o actualizare pe acest subiect: am fost foarte ocupat cu un proiect personal și deodată nu am făcut aproape nimic în grădina de legume în acest sezon ... dar nimic nu se pierde, am recoltat încă 2, 3 sfaturi și pomii fructiferi sunt oricum în loc ...

ne vedem curând!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 332