De ce panoul meu solar 100W nu reușește să-mi încarce două baterii solare 12 40Ah?

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Avatar de l'Utilisateur
SEIRMIC
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 10/12/17, 13:10
Locul de amplasare: Ouagadougou
A lua legatura cu:

Re: De ce-mi panou solar 100W nu se poate încărca meu două baterii solare mici 12 volți 40Ah?




de SEIRMIC » 19/12/17, 21:11

chatelot16 a scris:fotografiile tale resping prima mea preocupare: nu există umbră, decât dacă ne ascunzi o clădire mare chiar lângă indicator

numărați celulele ... ușor pentru panoul mare care are celule pătrate ... dar 100w este un panou mic care are celule mici realizate cu celule mari tăiate în bucăți, deci celule dreptunghiulare nu sunt ușor de identificat pe fotografie ... dar oricum, eticheta dvs. arată că tensiunea sa optimă este de 18v, prin urmare destul de utilizabilă pentru a încărca o baterie de 12v

ceea ce mă îngrijorează mult mai mult în legătură cu fotografiile tale sunt aceste urme, precum fisuri mari pe multe celule

și revin mereu la același lucru: MĂSURAȚI CURENTUL! doar măsurarea curentului vă va permite să avansați, să știți dacă panoul dvs. funcționează sau nu


dragă chatelot
nimic ca umbra
măsurarea este: 1,46 A
mulțumesc
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: De ce-mi panou solar 100W nu se poate încărca meu două baterii solare mici 12 volți 40Ah?




de chatelot16 » 19/12/17, 22:20

1,46 A x 12V = 17,5 W ... suntem departe de 100 W

deci, dacă ați făcut această măsurare la o oră de soare plin, există o mare problemă!

trebuie să vedeți dacă provine de la regulator, baterie, cablare sau panou

soluție: măsurați curentul de scurtcircuit al panoului: scurtcircuitul unui panou este inofensiv deoarece curentul său de scurtcircuit este doar puțin mai mare decât curentul nominal, deci sigur ... măsurați curentul de scurtcircuit panoul vă permite să verificați un panou fără a avea nicio îndoială cu privire la celelalte elemente ale instalației ... dacă curentul de scurtcircuit este atât de mic, va fi o dovadă că panoul este lipsit de valoare
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: De ce-mi panou solar 100W nu se poate încărca meu două baterii solare mici 12 volți 40Ah?




de izentrop » 19/12/17, 23:00

Bonsoir,
Panoul include 2 X 20 celule în serie, ceea ce explică 20 V fără sarcină.

Punctul mediu al diodelor nu este conectat, prevenind protecția în caz de umbră parțială. Ar trebui să fie conectat la punctul de mijloc din partea de sus a panoului, dar nu asta creează problema curentă.
Imagine

Problema este probabil că celulele rupte creează un accelerator curent.
Vedem că unele pauze au fost sigilate cu o margele de silicon, dar este inutil, deoarece conexiunea electrică este ruptă și unele dintre celule nu mai sunt conectate. Curentul este cel al celei mai slabe celule.
Cel puțin, celulele rupte ar trebui schimbate și nu este o sarcină mică.

Pe tub există o mulțime de videoclipuri care arată cum să lipiți celulele.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
SEIRMIC
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 10/12/17, 13:10
Locul de amplasare: Ouagadougou
A lua legatura cu:

Re: De ce-mi panou solar 100W nu se poate încărca meu două baterii solare mici 12 volți 40Ah?




de SEIRMIC » 20/12/17, 09:15

bonjour
Merci beaucoup
ar fi mai bine dacă îmi cumpăr un panou și îl arunc pe acesta pentru că aici, nu va fi ușor și reparatorii falsi mă vor înșela.
Vă mulțumesc din nou pentru tot, vă mulțumesc că ați făcut timp să-mi explicați, Izentrop vă mulțumesc Am învățat multe despre un panou solar datorită dumneavoastră, măsurătorile în volți și amperi, celulele de pe un panou ... .. Vă mulțumesc foarte mult pentru cunoștințe.


Foarte bună continuare pentru toți.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: De ce-mi panou solar 100W nu se poate încărca meu două baterii solare mici 12 volți 40Ah?




de Did67 » 20/12/17, 09:42

De asemenea, cred că totul este în favoarea unui panou prea deteriorat ... (aceasta a fost destul de repede ideea dominantă în această discuție)

Din moment ce știți acum să măsurați intensitățile, un sfat: dacă cumpărați unul, testați-l în fața magazinului înainte de a-l plăti !!! (uneori defectele nu sunt la fel de vizibile - poate fi o lipire proastă).
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: De ce-mi panou solar 100W nu se poate încărca meu două baterii solare mici 12 volți 40Ah?




de izentrop » 20/12/17, 11:29

bonjour,
Nu aruncați ... În țara dvs., un reparator îl poate repara mai puțin decât unul nou, cred.
Văd doar 7 din 40 de celule rupte în această fotografie. Imagine
și așa cum a spus Did67, înainte de a-l cumpăra sau de a-l lua înapoi după reparații, trebuie să verificați curentul de scurtcircuit. : Wink:

Păstrați cel mai eficient dintre regulatoarele dvs., un PWM sau mai bine un MPPT și, mai presus de toate, nu conectați bateriile fără și nu uitați să le prafați din când în când.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
SEIRMIC
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 10/12/17, 13:10
Locul de amplasare: Ouagadougou
A lua legatura cu:

Re: De ce-mi panou solar 100W nu se poate încărca meu două baterii solare mici 12 volți 40Ah?




de SEIRMIC » 22/05/18, 11:45

izentrop a scris:bonjour,
Nu aruncați ... În țara dvs., un reparator îl poate repara mai puțin decât unul nou, cred.
Văd doar 7 din 40 de celule rupte în această fotografie. (...)
Păstrați cel mai eficient dintre regulatoarele dvs., un PWM sau mai bine un MPPT și, mai presus de toate, nu conectați bateriile fără și nu uitați să le prafați din când în când.



bonjour

Vă mulțumesc foarte mult doar v-am citit după o lungă absență Vă mulțumesc, dar l-am schimbat Am un subiect nou pentru discuție Vă întreb punctul de vedere vă mulțumesc anticipat

solaire-photovoltaique/es-possible-de-connecter-photovoltaique-de-250w-24-volts-avec-deux-batteries-12v40ah-t15669.html
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 268