Este posibil să conectați 250w - 24 volți fotovoltaici cu două baterii de 12V40Ah?

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Avatar de l'Utilisateur
SEIRMIC
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 10/12/17, 13:10
Locul de amplasare: Ouagadougou
A lua legatura cu:

Este posibil să conectați 250w - 24 volți fotovoltaici cu două baterii de 12V40Ah?




de SEIRMIC » 22/05/18, 11:39

Salutare tuturor!

În decembrie 2017 am fost în acest sens forum și mi-am expus problema pe panoul meu solar de 100W care eșua. Am avut sfaturi mulțumesc tuturor mulțumesc, l-am schimbat.

După ce am cumpărat un nou panou solar de 250W, 24 volți, vreau să-l folosesc cu cele două baterii ale mele de 12v40ah fiecare.
Ps; Folosesc un regulator digital care acceptă 24v și 12v.

Este recomandabil să folosesc doar cele două baterii mici ale mele? Încărcarea este atât de rapidă încât înainte de 9am bateriile sunt deja încărcate și regulatorul încetează încărcarea prin intermitent.

Vor avea o durată lungă de viață cele două baterii ale mele? deoarece conexiunile mele sunt toate de 12 volți și, de asemenea, un alt sector de 220v. Cu toate acestea, sunt rareori acasă în timpul zilei, deoarece vin acasă doar seara pentru utilizare, deoarece locuiesc singur.


Vă rog să mă ajutați să folosesc mai bine panoul meu de 250w - 24 volți pe sectorul meu de 12 volți.


D'Avance Merci
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79289
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11025

Re: Este posibil să conectați 250w - 24 volți fotovoltaici cu două baterii de 12V40Ah?




de Christophe » 22/05/18, 11:53

Dacă regulatorul îi protejează în sarcină (și în descărcare) atunci durata lor de viață va fi „optimă” ...

Pentru a optimiza durata de viață a unei baterii cu plumb, este mai bine să o mențineți bine încărcată (13,5 până la 14V în mod ideal) decât să nu fie suficientă.

Care este tensiunea de întrerupere la suprasarcină?

Ce vrei să faci cu acest montaj?
1 x
Avatar de l'Utilisateur
SEIRMIC
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 10/12/17, 13:10
Locul de amplasare: Ouagadougou
A lua legatura cu:

Re: Este posibil să conectați 250w - 24 volți fotovoltaici cu două baterii de 12V40Ah?




de SEIRMIC » 22/05/18, 12:34

Christophe a scris:Dacă regulatorul îi protejează în sarcină (și în descărcare) atunci durata lor de viață va fi „optimă” ...

Pentru a optimiza durata de viață a unei baterii cu plumb, este mai bine să o mențineți bine încărcată (13,5 până la 14V în mod ideal) decât să nu fie suficientă.

Care este tensiunea de întrerupere la suprasarcină?

Ce vrei să faci cu acest montaj?



Buna ziua, Va multumesc pentru raspuns, este linistitor! Tensiunea de întrerupere a suprasarcinii este de 13,7 sau 13,9.

Vreau doar să mă uit la televizorul de 12 volți sau 220 v sau la radio, trei lămpi de 12 volți și două ventilatoare de 220 volți. Pe termen lung, adăugați un frigider / congelator mic pe ansamblul de XNUMX volt

Ps; În timpul zilei nu am nicio problemă dacă sunt acasă, dar seara imediat ce soarele începe să dispară observ o descărcare dacă televizorul, decodorul și radioul plus ventilatorul sunt aprinse, regulatorul a indicat ieri că bateriile goale și semnalate prin clipirea pe partea bateriei era în jurul orei 16:45 când am observat acest lucru, am oprit totul și brusc bacteriile au crescut la 11, vezi 12 volți.


Trebuie să schimb bateriile (o am deja de 8 luni), dar panourile de 250w-24volt au fost conectate cu bateriile lor de la sfârșitul lunii decembrie 2017.




merci
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 123