Potager du Sloth: cartea

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de chatelot16 » 19/05/18, 20:36

m-ar face să râd dacă nu ar fi atât de trist!

67 l-am cunoscut de când a scris despre econologie și știm la ce merită! nu-i cerem o diplomă! ... și totuși cu siguranță s-a saturat de o diplomă ... dar calitatea lui nu sunt diplomele sale ... este că atunci când explică ceva explicația lui stă fără a fi nevoie de diplomă!

Did67 continuă așa! iar cei care te denigrează merg dracu '
2 x
Avatar de l'Utilisateur
guibnd
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 270
Înregistrare: 24/07/17, 14:58
Locul de amplasare: normandy - eure
x 68

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de guibnd » 19/05/18, 23:26

Am trecut de vârstă pentru a ne justifica! ...
Trollul mi se pare jalnic!
Nu ar putea fi un fermier disperat; cine s-ar îngrijora de creșterea prețului fânului ca reacție la succesul cărții tale?
0 x
Trâuri cu argilă fertilă din argilă, plină de apă în timpul iernii, rece în primăvară, rătăcită și crăpată în timpul verii,
dar asta a fost înainte de Didite ...
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Adrien (ex-nico239) » 21/05/18, 01:37

Did67 a scris:
nico239 a scris:... toate ideile bune ar putea veni doar de la absolvenți (dintre care eu sunt unul) este o prostie.



Haide. Ca să nu uit, am pus aici una dintre multele versiuni ale glumei enarque și ciobanului [„enarque” care poate fi ușor înlocuit cu „absolvent”]



Un cioban își pășunea turma în adâncurile unei zone rurale când, dintr-un nor de praf, a apărut un Range Rover strălucitor venind în direcția lui.

Șoferul, un tânăr în costum Armani, pantofi Gucci, ochelari de soare Ray Ban și cravată Hermès, se apleacă pe fereastră și îl întreabă pe cioban:
- Dacă îți pot spune exact câte oi sunt în turma ta, îmi vei da una?

Ciobanul se uită la tânăr, apoi turma sa pășune pașnic și răspunde pur și simplu:
- Cu siguranță.

Omul își parchează mașina, își deschide laptopul, îl conectează la telefonul mobil, navighează pe internet la pagina NASA, comunică cu un sistem de navigație prin satelit, scanează zona, deschide o bază de date și aproximativ treizeci Fișiere Excel cu formule complexe; în cele din urmă, scoate un raport detaliat de zece pagini din imprimanta sa miniaturizată și se adresează păstorului spunând:
- Ai exact 1 de oi în turmă.
- Așa este, a spus ciobanul. Și așa cum am fost de acord, ia unul.

Îl privește pe tânăr făcând alegerea și trimitând captura în spatele vehiculului său, apoi adaugă:
- Dacă ghicesc exact ce faci pentru a trăi, îmi vei da înapoi oile mele?
- De ce nu ? răspunse celălalt.
- Sunteți enarque și faceți audituri, a spus ciobanul.
- Ai absolut dreptate, cum ai ghicit?
- Este ușor. Apari aici când nu ți-a cerut nimeni, vrei să fii plătit pentru răspunsul la o întrebare la care știu răspunsul și, evident, nu știi absolut nimic despre meseria mea. Acum dă-mi înapoi câinele meu!




Imagine


[edit / Did67 / adăugarea unei etichete de citare]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 21/05/18, 22:28

Troll troll ...

Clasificarea din această seară din nou este definitivă. Cartea este foarte bine stabilită ca bestseller în categoria grădinărit, stabil acum. Ultimele comentarii sunt foarte foarte pozitive. În această seară, conferință în nordul Alsaciei: o cameră plină, oamenii au urmat din curte, într-un singur dosar, uitându-se printr-o ușă! Trebuie să fac o sesiune de recuperare în două săptămâni pentru cei care nu au putut vedea nimic !!!

Chiar cred că există un singur prost care să se îndoiască de aptitudinile mele! Sa fie un prost fericit !!!

Captură de ecran 05-21-18 la 10.25 Evaluare Amazon.PNG
Captură de ecran 05 la 21 Evaluare Amazon.PNG (18 KiB) Vizualizat de 10.25 ori
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Adrien (ex-nico239) » 21/05/18, 23:24

Imagine

Aveți feedback cu privire la ceea ce oamenii iau de la prelegerile dvs. (ideile principale) și la ce le atrage atenția cel mai mult?

Sau scrisori de la cititori?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 22/05/18, 16:06

Ah, am uitat să pun acest post, acum patru zile, de la dragul nostru ucigaș de pseudo-agronomi:


Captură de ecran 05 la 22 PM Dustin.PNG
Captură de ecran 05 la 22 PM Dustin.PNG (18 KiB) Vizualizat de 04.04 ori



El nu cere o secundă întrebarea de a ști de ce s-ar deranja să-i răspundă aiurea! Ce ar fi să recunoaștem în el o importanță pe care nu o are în nici un fel ...
1 x
fl78960
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 81
Înregistrare: 16/02/18, 13:19
x 24

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de fl78960 » 22/05/18, 18:10

Trebuie să recunosc, fiind în mod natural destul de nerăbdător, nu am avut niciodată răbdarea să urmăresc videoclipurile lui Didier dincolo de primul minut, chiar dacă cercetările mele din interior-grădină-legume m-au condus în mod regulat pe această cale.

Într-o zi, pierdut în librăria mea preferată, dau peste carte (despre care nici nu bănuiam existența), fără îndoială despre autor, dar verific totuși că vorbim despre același lucru, începutul citirea confirmă că exact asta căutam: un rezumat destul de complet și, mai presus de toate, foarte bine structurat, asupra vieții solului ... cumpărat și citit foarte repede, un deliciu!

Citirea cărții mi-a forțat puțin mâna și am urmărit (până la sfârșit!) O mulțime de videoclipuri: odată ce ai intrat în matriță, te obișnuiești cu ritmul și îi apreciezi valoarea justă a exercițiului de extindere.

Nu am cedat „modei” și nu am cumpărat (încă) niciun pic de paie. Dar în lumina lecturilor cărții și a discuțiilor despre forum, Îmi contin micile experimente leneșe, corectând cum și când comportamentul grădinii mele de legume (foarte mici).

Pe scurt, în două cuvinte: Mulțumesc Didier!
2 x
fl78960
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 81
Înregistrare: 16/02/18, 13:19
x 24

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de fl78960 » 22/05/18, 18:59

fl78960 a scris:
Nu am cumpărat nici măcar un fir de paie.


Fân! Evident, ar trebui să citească „fân” :-)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 22/05/18, 19:49

fl78960 a scris:Trebuie să recunosc, fiind în mod natural destul de nerăbdător, nu am avut niciodată răbdarea să urmăresc videoclipurile lui Didier dincolo de primul minut, chiar dacă cercetările mele din interior-grădină-legume m-au condus în mod regulat pe această cale.


Modul umor activat:

„Ah, iată băieții care îmi pierd timpul mediu de vizionare !!!”
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 22/05/18, 19:55

fl78960 a scris:
Într-o zi, pierdut în librăria mea preferată, dau peste carte (despre care nici nu bănuiam existența), fără îndoială despre autor, dar verific totuși că vorbim despre același lucru, începutul citirea confirmă că exact asta căutam: un rezumat destul de complet și, mai presus de toate, foarte bine structurat, asupra vieții solului ... cumpărat și citit foarte repede, un deliciu!



Este o librărie bună atunci, dacă o pun la vedere!

Aceasta este toată diferența dintre un videoclip improvizat (refuz orice formă de „scriere” anterioară a ceea ce voi spune - este foarte rar ca o secvență să fie din nou împușcată, de obicei în urma unei mari pulverizări. sau o lacună de memorie) și o carte, construită, luată din nou, modificată ... Până la final, am tăiat, am îndepărtat, m-am mutat, pentru a realiza ceva care dorea să povestească simultan puțin despre istorie (pentru că grădina mea de legume face parte din mine) și pentru a susține ideea că lucrarea este dăunătoare. Plecând de la o constrângere, am descoperit că era mult mai bine să nu depunem eforturi inutile. Și, în cele din urmă, neștiind dacă va exista o carte 2, am închis o parte practică, astfel încât oamenii să o poată încerca imediat.
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 277