Analize economice privind trecerea de la 90 km / h la 80 km / h în Franța ...

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Limitarea la 70 km / h pe șoseaua de centură




de Christophe » 23/05/18, 20:15

sen-no-sen a scris:Este oarecum nefericit că coborâm viteza de la 90 la 80 km / h decât pe RN și că nu atingem viteza pe autostradă.
Într-adevăr, scăderea vitezei de la 130 la 110km / h ar economisi în medie 20% combustibil.
Deci decizie nepopulară sau numai economică?


Detaliu sau sursă de calcul pentru 20%?

Pentru că cred că este greșit ...

a) o mașină modernă (deci motorizată) consumă aproape la fel la 110 ca la 130 km / h ... Într-adevăr; cu cât este necesară mai multă putere de la un motor termic, cu atât este mai mare eficiența acestuia.

Acest lucru compensează creșterea de cai putere necesară pentru a depăși rezistența între 130 și 110.

Teoretic, puterea necesară pentru a depăși glisarea ar fi crescută cu raportul de viteză la cub, sau 1,18 ^ 3 = + 64% ... hei da! Cu toate acestea, nicio mașină modernă nu consumă + 64% de la 110 la 130 km / h, deci există o compensare bună prin creșterea eficienței motorului. La final, creșterea este de 5 până la 10% cel mult ... deloc sau chiar negativă (e o creștere negativă, este o scădere eh ...)

De îndată ce depășești o anumită putere a motorului, diferența nu se mai observă ... (Cred că acesta este cazul, suspect, de îndată ce un motor depășește 140-160 CP ... și există mai multe și mai multe. ..)

b) Din același motiv pentru îmbunătățirea eficienței motorului, va avea aceeași mașină modernă consumă mai mult la 80 km / h decât la 90 km / h și chiar mai mult la 70 km / h... Am spus mai multe și vorbesc cu viteză constantă! Încercați să conduceți cu 30 km / h cu o mașină de peste 100 CP pentru a vedea cât consumați la 100 km ... computerul de bord vă va spune rapid ...

Pentru ecuația de putere, o veți găsi în acest raport https://www.econologie.com/transports-urbains/

Power_avancement.gif
Power_avancement.gif (61.33 KiB) Vizualizat de 3005 ori


Vă rugăm să rețineți, acest raționament nu este valabil pentru hibrizi sau vehicule electrice. (randamentul motorului electric este aproape constant)

Prin urmare, scopul acestor măsuri de reducere a vitezei este destul de economic, aveți dreptate, dar, Contrar discursului oficial, nu pentru portofelul utilizatorilor ... și nu vorbesc despre minutele care vor ploua ...

De asemenea, scăderea de la 90 la 80 km / h va pierde 2 zile de muncă echivalentă pe an pentru fiecare lucrător care folosește exclusiv RN pentru a merge la serviciu, raționamentul este detaliat aici: nou transport / analiza economico-on-the-way-la-90-km-ha-80-km-h-en-France-t15672.html

ps: amuzant, în acest moment în Belgia, există o dezbatere pentru a trece viteza autostrăzilor de la 120 la 130 km / h ... : Cheesy: Și nu este o glumă belgiană!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Analize economice privind trecerea de la 90 km / h la 80 km / h în Franța ...




de Christophe » 23/05/18, 20:24

Ahmed a scris:Conversia timpului pierdut în echivalent în bani este irelevantă: posibilul timp suplimentar de călătorie ar duce pur și simplu la obligația de a părăsi munca mai devreme și de a se întoarce mai târziu acasă, așa cum se întâmplă în orașele mari .


M-am așteptat la acest argument contrar: da obligația de a pleca mai devreme și de a reveni mai târziu, deci oboseala din cauza muncii suplimentare ... și mai puțin „timp liber” ... Pentru milioane de oameni, acest lucru poate juca un rol semnificativ!

Evident, acest lucru este în cazul traficului de fluide. Deci este aceasta o măsură pentru binele francezilor?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Limitarea la 70 km / h pe șoseaua de centură




de sen-no-sen » 23/05/18, 20:40

Christophe a scris:De unde obțineți suma de 150 €?

Cred că un panou instalat costă mai degrabă între 500 și 1000 € ... fundația în pământ inclusă ... în cazul unui panou urban care trebuie instalat, este cu siguranță mult mai mult (probabil între 2 și 3000 €. ..). Este cunoscut faptul că supraîncărcarea pe piața publică este aproape sistematică (paraziții societății trebuie să trăiască ... și aici vorbesc despre adevărații paraziți! Cele durabile ...) ...


Din câte am auzit, un semn este între 150 și 200 de euro, inclusiv instalarea, de confirmat.
În general, nu se pune problema replantării altor postări.

Detaliu sau sursă de calcul pentru 20%?

Pentru că cred că este greșit ...


Așa ne învață codul autostrăzii ...
Nu puteți avea același consum de combustibil la 130 ca 110 km / h din motive aerodinamice, sau poate pe un Lamborghini Aventador și multe altele!

Imagine
Golf III TDI 90 CV pe teren plat.



În rest, nu susțin că această măsură are un scop economic direct.
Este de fapt o modalitate destul de timidă de a reduce numărul de decese rutiere fără să o lovească sau doare: adică reducerea drastică a numărului de vehicule aflate în circulație.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Analize economice privind trecerea de la 90 km / h la 80 km / h în Franța ...




de Christophe » 23/05/18, 20:55

dirk pitt a scris:raționamentul este destul de capilat.


Ah da, recunosc, dar ești obișnuit cu mine, nu? : Mrgreen:

dirk pitt a scris:timpul suplimentar petrecut în transport nu este deloc sigur, deoarece pe un traseu dat, piesele în care vom conduce la 80 în loc de 90 vor fi limitate,


Ah? Toate drumurile RN nu vor crește la 80? Mea culpa Am crezut că măsurarea sistematică și globală ... ei bine, cu atât mai bine atunci ... dar raționamentul rămâne ... parțial adevărat ...

dirk pitt a scris:mai mult, ce se spune că reducerea vitezei nu va favoriza traficul mai lin (acest lucru se întâmplă atunci când există o reglementare a traficului prin reducerea vitezei pe autostradă)


Aveți un studiu care arată acest lucru? Nimic nu dovedește acest lucru scăderea permanentă a vitezei îmbunătățește fluiditatea ...

Cu câțiva ani în urmă, au trecut de periferia Strasbourgului la 70 km / h (cu zone la 50 ... din fericire rare), ei bine, nicio îmbunătățire a fluxului de trafic, blocajele la ora de vârf sunt chiar mai lungi acum! Apărătorii scăderii vitezei vor spune că datorită creșterii flotei, ei o demonstrează ...

Aveți grijă să nu confundați reglarea în timp real (care este eficientă, deoarece este reactivă în raport cu secțiunile care trebuie fluidizate) și scăderea permanentă a limitelor de viteză, ceea ce este ineficient în cel mai bun caz, contraproductiv în cel mai rău caz, pe fluiditate!

Altfel aș dori studii care să demonstreze acest lucru, și nu teoretic, ci cu număr real ...

S-ar putea să fiu prea remorcat, dar mi se pare că cu cât stai mai mult pe un drum (sau într-un alt loc public comun *), cu atât este mai probabil să te blochezi, nu? Nu știu, este fizica școlii elementare ... chiar și grădinița ...

* este suficient să comparați coada de toalete bărbați / femei în ora de vârf ... cu numărul de toalete egal, evident : Cheesy: : Cheesy:

dirk pitt a scris:cand la consum .....


Unde apare puterea motorului? Este un parametru fundamental în aceste curbe ...

Data și sursa acestor curbe? Euro I? Când este acest lucru nou? La începutul anilor 1990 mi se pare ... cam demodat, nu?

Deci piața nu este deloc aceeași! Există o explozie a puterilor medii care determină deplasarea minimă a curbelor la dreapta = creșterea vitezei minime de consum ...

Pe scurt, dacă aveți același lucru cu parametrii variabili = metoda de calcul ... să mergem acolo pentru a adapta aceste curbe la o mașină modernă medie de 90-110 Hp curent ... și nu 50-60 ca la începutul anii 90 ... curbele vor fi, logic, schimbate spre dreapta ... dar cu cât? Iată ce aș vrea să stabilesc!
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68

Re: Analize economice privind trecerea de la 90 km / h la 80 km / h în Franța ...




de pumnal pitt » 23/05/18, 21:26

când vrei să-ți ucizi câinele, spui că are rabie.
sunteți vizibil împotriva acestei măsuri și veți găsi toate argumentele mai mult sau mai puțin răsucite sau pentru a fi modificate pentru a merge în această direcție.
este ca linky-ul sau ceva de genul acesta.
Consider că aceste discuții sunt obositoare. fiecare își servește argumentele într-o buclă.
noapte bună.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Limitarea la 70 km / h pe șoseaua de centură




de Christophe » 23/05/18, 21:32

sen-no-sen a scris:Nu puteți avea același consum de combustibil la 130 ca 110 km / h din motive aerodinamice, sau poate pe un Lamborghini Aventador și multe altele!


Ai citit raționamentul meu? Aerodinamica este compensată de evoluția eficienței termodinamice a motoarelor termice (care este departe de a fi neglijabilă) ...cu cât motorul dvs. este mai puternic, cu atât va fi mai mare viteza de consum minimă ... și în prezent depășește, cu siguranță, 100 km / h dacă luăm puterea medie a vehiculelor NOI

Dirk Pitt tocmai a postat un grafic care îl arată: new-transport / economic-analysis-on-the-passage-of-90-km-ha-80-km-h-in-France-t15672.html # p339284

Cu excepția faptului că minimul curbelor, vorbind despre flota Euro 1 (oricum la începutul anilor '90), sunt depășite și ar trebui să fie deplasate spre dreapta, dar aspectul lor este bun. Intr-adevar; puterea flotei a explodat de atunci!

În ceea ce privește grafica ... uh ...GOLF III nu a mai fost fabricat din uh ... 1997 ... și nici măcar nu a fost încă o șină comună ... asa de:

a) Cum cu astfel de curbe depășite justifica o masura antisociala, antieconomica si antiecologica in 2018 ???
Nu vizezi pe tine, ci codul rutier și politicienii și alții care apără această măsură, fiind, fără îndoială, păcăliți de nu știu cine !!

Un lucru este cert: nu ar trebui să existe mulți ingineri de motoare printre factorii de decizie politică!

b) Această curbă pe care o citați este trunchiată intenționat la viteză mică pentru a nu deranja oamenii, deoarece curbele reale trec printr-un minim (pe care oamenii obișnuiți nu l-ar înțelege): consumul crește la viteză mică ...

Chiar așa? De ce consumăm mai mult pentru a face 100 km la 20 km / h decât la 90 km / h? Din motive aerodinamice ??

c) Acest minim nu mai este de 70 km / h, dar (mult) mai mare cu puterile medii ale motorului de astăzi ...

sen-no-sen a scris:adică reducerea drastică a numărului de vehicule aflate în circulație.


Ah, sunt de acord cu tine ... dar este imposibil în sistemul ultra CONS * ... suma actuală ... așa că nu mai rămâne decât să fii supus măsurilor „anti-productive” .. .la toate nivelurile!

* Evident, mă gândesc la Cons în sens conservator (de creștere) anglo-săpunuri
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Analize economice privind trecerea de la 90 km / h la 80 km / h în Franța ...




de Christophe » 23/05/18, 21:40

Sunt dezamăgit de reacția ta:

a) Nu răspundeți la întrebările mele tehnice ... Sursă? Metodologie?

b) Da, sunt împotriva măsurilor politice care merg într-o direcție greșită a bunăstării sociale, economice și de mediu a cetățenilor ... aceasta este una dintre ele!

c) Folosirea curbelor de la o altă vârstă (Euro 1 - 25 ...) pentru a justifica măsurile actuale, nu este normal: este necesară o actualizare!
Deci, să actualizăm curbele împreună: dă-ne metoda exactă (ecuația) (definiția coeficienților) și adaptează-le la parcul curent pentru a vedea viteza actuală actuală de consum minimă ...

Asta e tot popular!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Re: Analize economice privind trecerea de la 90 km / h la 80 km / h în Franța ...




de Forhorse » 23/05/18, 22:26

Curbele de consum nu s-au schimbat cu greu deoarece:

- Standardele de măsurare a puterii s-au schimbat ... în sensul potrivit pentru producătorii de automobile. Înainte, standardul DIN oferea puterea unui motor în contextul său de utilizare, adică cu alternatorul, linia de evacuare planificată etc.
Standardele actuale dau puterea blocului gol: este limitată dacă pompa de apă nu este demontată pentru a câștiga câțiva cai.
În prezent, 90 CP nu se descurcă mai bine în putere utilă decât 70 CP din anii 1990. Electronica și tehnologiile de gestionare a motorului, cum ar fi common rail, fac motoarele mai receptive și mai „punchy”, așa că din punct de vedere psihologic sunt găsiți mai puternic, dar în puterea netă la sarcină maximă este aproape la fel.
- Tehnologiile de combatere a poluării (EGR, catalizatori etc.) induc o ușoară supraîncărcare în comparație cu același motor care nu va fi echipat cu controlul poluării. Drept urmare, chiar dacă performanța blocurilor actuale este mai bună decât cea a blocurilor mai vechi, consumul real nu a scăzut semnificativ.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Analize economice privind trecerea de la 90 km / h la 80 km / h în Franța ...




de Ahmed » 23/05/18, 22:36

ChristopheTu scrie:
S-ar putea să fiu prea remorcat, dar mi se pare că cu cât stai mai mult pe un drum (sau într-un alt loc public comun *), cu atât este mai probabil să te blochezi, nu? Nu știu, este fizica școlii elementare ... chiar și grădinița ...

Putem admite că o ușoară creștere a șederii pe o anumită șosea are ca rezultat un câștig mediu *, deoarece regularitatea fluxului este cea care face fluxul. Este clar că, pe lângă reducerea accidentelor, această măsură are ca scop maximizarea utilizării rețelei rutiere. Desigur, incidența acestui dispozitiv variază în funcție de numărul de persoane (în ceea ce privește debitul), dar în practică ar fi foarte dificil să variați viteza autorizată în funcție de momentul zilei!
Acest lucru nu este în contradicție cu întărirea controlului tehnic, care nu mai are drept scop eliminarea vehiculelor periculoase, ci încurajarea achiziționării de mașini noi (nu / mai foarte ușor? Așteptați „scurgerea”!) : Lol: ).

* câștigul mediu observat pentru toți utilizatorii.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Limitarea la 70 km / h pe șoseaua de centură




de sen-no-sen » 23/05/18, 22:59

Christophe a scris:
Ai citit raționamentul meu? Aerodinamica este compensată de evoluția eficienței termodinamice a motoarelor termice (care este departe de a fi neglijabilă) ...cu cât motorul dvs. este mai puternic, cu atât va fi mai mare viteza de consum minimă ... și în prezent depășește, cu siguranță, 100 km / h dacă luăm puterea medie a vehiculelor NOI


Da, am înțeles ce vrei să spui, dar mi se pare că supraestimezi tehnologiile actuale.

edos02_13_graf4.png
edos02_13_graf4.png (20.37 KiB) Vizualizat de 2974 ori

Acest grafic confirmă acest lucru.

Auto Plus - care are un laborator independent (vezi video) - a publicat teste de consum pe 19 ianuarie 2018. Vehiculul nostru de cobai nu a fost un Peugeot 308, ci un Renault Kadjar dCi 130.


Verdict: consumul (viteza stabilizată) merge de la 5,4 l / 100 km la 90 km / h la 4,9 la 80, sau cu 10% mai puțin, și, prin urmare, mult CO2.

https://news.autoplus.fr/80-kmh-Vitesse-Consommation-Labo-Auto-Plus-Reportage-France-2-1524374.html

Raționamentul este cu atât mai adevărat cu vehiculele electrice:
conso_10ev.png
conso_10ev.png (33.66 KiB) Vizualizat de 2974 ori
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 185