Încălzire ideală ...

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Încălzire ideală ...




de Bardal » 26/05/18, 19:30

duplicat
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13716
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Încălzire ideală ...




de izentrop » 26/05/18, 21:21

Un duplicat este ușor de șters. Pur și simplu reeditați ultimul mesaj și bifați „Ștergeți definitiv acest mesaj (nu poate fi restaurat)” în opțiunile din editor.

În ceea ce privește cazanele în condensare pe ulei, creditul fiscal a fost redus la 15% și au mai rămas doar 2 sau 3 modele eligibile, al căror preț nu mai este competitiv cu Pac-ul (potrivit unui reprezentant de vânzări) .
0 x
urok
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 31
Înregistrare: 11/04/11, 22:54
x 4

Re: Încălzire ideală ...




de urok » 27/05/18, 07:57

întrebare subsidiară;
Inca ezit sa-mi incalzesc extensia independent (PAC sau soba pe peleti) sau sa o racordez la reteaua de incalzire existenta in casa mea (condensare pe gaz). Dacă optez pentru prima soluție, aș putea beneficia de diversele ajutoare?
Pentru a vă citi ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Încălzire ideală ...




de thibr » 27/05/18, 08:45

il cunosti forum ?
http://www.forumveranda.fr/
ați putea avea mai multe informații din partea administrativă?
Acesta este un subiect asupra căruia încep să cercetez
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Încălzire ideală ...




de chatelot16 » 27/05/18, 10:02

uitați să specificați dimensiunea casei existente... dacă este suficient de mare sunt șanse mari ca centrala existentă să fie suficientă pentru a încălzi cei 60m2 suplimentari.

această extensie este lipită de casă, astfel încât face o anumită suprafață de perete care nu va mai avea nicio pierdere termică deoarece este și încălzită pe cealaltă parte.

puterea de a încălzi o casă nu depinde exact de zona de locuit, ci și de suprafața peretelui, ceea ce înseamnă că puterea crește mai puțin decât suprafața podelei
1 x
urok
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 31
Înregistrare: 11/04/11, 22:54
x 4

Re: Încălzire ideală ...




de urok » 29/05/18, 21:30

chatelot16 a scris:uitați să specificați dimensiunea casei existente... dacă este suficient de mare sunt șanse mari ca centrala existentă să fie suficientă pentru a încălzi cei 60m2 suplimentari.

da bineinteles centrala mea este dimensionata sa incalzeasca extensia, asta e o alta posibilitate. Dar asta a fost întrebarea mea: este mai bine să tratezi extensia complet independent sau să o integrezi? Știind încă o dată că clădirea va fi complet autonomă: voi avea până la urmă două clădiri foarte distincte. Tocmai, aspectul ajutorului de stat poate ajuta la alegere... Trebuie să studiez linkul pe care mi l-a dat Thibr.
Pentru a vă citi ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 371