Potager du Sloth: cartea

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 18/06/18, 08:22

La început există o „direcție greșită”: persoana nu poate găsi ceea ce căuta, adică un „ghid simplu”, cu rețete ...

Cumva, mă liniștește că critică cartea! Pentru că nu vreau în mod special să dau rețete simple, gata făcute ... Și mi se pare aproape complementar că ea încă mă creditează cu 3 stele când nu-i îndeplinesc așteptările!

Pe de altă parte, sunt puțin surprins că persoana a văzut doar „evident” și „bun simț” ... Am avut impresia că sunt puțin mai „ridicată de păr” decât atât! Dar chiar a citit-o? A mărgelat doar ca ploaia pe o rață care nu se va uda? Ar fi trebuit să o întrebe după introducere, unde enumer câteva situații în care este mai bine să punem cartea jos: nu vrem să ne schimbăm pentru că este nesigur, vrem să avem o grădină curată pentru a mulțumi altora, vrem pentru a lucra acolo pentru a salva sala de gimnastică, suntem convinși că, în afară de îngrășămintele și pesticidele „agriculturii moderne”, nu există mântuire ... Etc. Persoana nu poate spune că nu a fost avertizată!

În orice caz, interesul pentru această formă de „reflecție” crește rapid în zona mea: sâmbătă au venit în jur de patruzeci de vizitatori, fără ca acesta să fie un „grup organizat”!
2 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Moindreffor » 18/06/18, 13:48

Did67 a scris:Comentariul zilei, pe Amazon:

Captură de ecran 06-18-18 la 01.22 AM Recenzie Amazon.PNG


În cele din urmă este suficient de corect: dacă doriți doar o rețetă pentru a avea o grădină bine ordonată și, mai presus de toate, să nu puneți la îndoială nimic, să nu gândiți, aceasta nu este cartea potrivită. Și asta trebuie să fie teribil de plictisitor!

[„Bunul simț” a fost discutat în altă parte; dacă a văzut doar asta ... ?????]

Ei bine, voi spune că iată un comentariu foarte curios, nu am înțeles mare lucru și dacă tu (Didier) ai găsit sens acolo, ei bine, ai o minte mai ascuțită decât a mea pe moment, și pentru că nu vreau să-mi torturez mintea, vă voi crede pe cuvânt : Mrgreen:
da cei care se îndoiesc, sunt legiuni, o văd cu socrii mei, sunt puțin surprinși că reușesc să am lucruri care cresc (și unele care cresc mai bine decât acasă), că fac fasole în cupe, și că nu există ierburi, ei bine, pe măsură ce încep și terenul meu trebuie să se întoarcă mult, nu este încă orbitor pentru toate și, de asemenea, greșesc, nu sunt încă impresionați , doar sceptici, dar poate că nu îndrăznesc să-mi spună că sunt nebun : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 19/06/18, 18:54

Salon Marjolaine / Paris

Sunt contactat prin intermediul editorului meu și a priori voi fi acolo pe 3 noiembrie (de asemenea, pentru a întâlni oameni în „microcosmosul” parizian).

„Mă iau legătura cu dvs. pentru că aș dori să îl invit pe domnul Didier Helmstetter la o conferință la următorul târg comercial Marjolaine (74 de vizitatori) la Parc Floral din Paris pe tema„ Fenocultura, grădina de legume a leneșilor ”.

Data conferinței: sâmbătă, 3 noiembrie 2018, programul de intervenție nu este încă stabilit. Cartea corespunzătoare conferinței va fi în vânzare în apropierea sălii de conferințe, discursurile fiind urmate de sesiuni de semnare.
... / .... "
1 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de olivier75 » 19/06/18, 19:24

Așa că voi fi și eu acolo! Sperând că pot avea onoarea să te fac să gusti recoltele mele leneșe! (Ca parte a microcosmosului parizian, desigur ...)
Olivier.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 22/06/18, 21:28

Comentariul Amazon al zilei

Captură de ecran 06-22 la 18 Amazon.PNG Comentariu
Captură de ecran 06 la 22 Comentariu Amazon.PNG (18 KiB) Vizualizat de 09.22 ori



Mă uimesc întotdeauna, oameni care cumpără o carte și sunt surprinși că nu asta căutau.

Ei bine, nu, acesta nu este un „manual de grădinărit”. Altfel, aș fi pus „Manual de grădinărit pentru utilizarea celor care consideră că pământul este prea jos!”. Încă nu este complicat!

Dar îmi dau seama că „cum” din subtitlul „De ce și cum produc legume ...” este ambiguu. În capul meu, a fost „pe baza a ce mecanisme ...”. Dar evocă și „cu ce rețete”!
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Moindreffor » 22/06/18, 21:52

Did67 a scris:Comentariul Amazon al zilei

Captură de ecran 06-22 la 18 Amazon.PNG Comentariu


Mă uimesc întotdeauna, oameni care cumpără o carte și sunt surprinși că nu asta căutau.

Ei bine, nu, acesta nu este un „manual de grădinărit”. Altfel, aș fi pus „Manual de grădinărit pentru utilizarea celor care consideră că pământul este prea jos!”. Încă nu este complicat!

Dar îmi dau seama că „cum” din subtitlul „De ce și cum produc legume ...” este ambiguu. În capul meu, a fost „pe baza a ce mecanisme ...”. Dar evocă și „cu ce rețete”!

îți face griji, tocmai am cumpărat un grătar dacă ai citit instrucțiunile, ar trebui să pui doar cărbune, tu dacă ai citit comentariile de pe Amazon, ai citit că băieții se tânguiesc pentru că arborele de ridicare să-l lase când au pus bușteni în el, (se pune maxim, 1.3 kg) că vopseaua s-a topit când au ars lemne, pe scurt băieții spun că nu funcționează așa cum l-au folosit, după aceea este un pic normal, au făcut tot ce era interzis, dar niciunul dintre ei nu a scris că folosesc acest grătar ca un tâmpit și l-am înșelat, nu citiți un aparat care nu rezistă căldurii, ridicați tăciuni care slăbit de la prima utilizare
deci nu vă înnebuniți prea mult cu acest gen de comentarii
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
guibnd
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 270
Înregistrare: 24/07/17, 14:58
Locul de amplasare: normandy - eure
x 68

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de guibnd » 24/06/18, 08:26

Did67 a scris:Mă uimesc întotdeauna, oameni care cumpără o carte și sunt surprinși că nu asta căutau.

Ei bine, nu, acesta nu este un „manual de grădinărit”. Altfel, aș fi pus „Manual de grădinărit pentru utilizarea celor care consideră că pământul este prea jos!”. Încă nu este complicat!

Dar îmi dau seama că „cum” din subtitlul „De ce și cum produc legume ...” este ambiguu. În capul meu, a fost „pe baza a ce mecanisme ...”. Dar evocă și „cu ce rețete”!

Cum produci legume? bah, delegând munca celor mai buni lucrători din Franța din categoria lor: macrocosmosul pământesc care sunt organismele solului : Mrgreen:
0 x
Trâuri cu argilă fertilă din argilă, plină de apă în timpul iernii, rece în primăvară, rătăcită și crăpată în timpul verii,
dar asta a fost înainte de Didite ...
Avatar de l'Utilisateur
guibnd
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 270
Înregistrare: 24/07/17, 14:58
Locul de amplasare: normandy - eure
x 68

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de guibnd » 24/06/18, 08:29

Moindreffor a scris:îți face griji, tocmai am cumpărat un grătar dacă ai citit instrucțiunile, ar trebui să pui doar cărbune, tu dacă ai citit comentariile de pe Amazon, ai citit că băieții se tânguiesc pentru că arborele de ridicare să-l lase când au pus bușteni în el, (se pune maxim, 1.3 kg) că vopseaua s-a topit când au ars lemne, pe scurt băieții spun că nu funcționează așa cum l-au folosit, după aceea este un pic normal, au făcut tot ce era interzis, dar niciunul dintre ei nu a scris că folosesc acest grătar ca un tâmpit și l-am înșelat, nu citiți un aparat care nu rezistă căldurii, ridicați tăciuni care slăbit de la prima utilizare
deci nu vă înnebuniți prea mult cu acest gen de comentarii

Sunt de acord cu tine, există șiraguri sacre dublate cu rea-credință uneori : Roll:
0 x
Trâuri cu argilă fertilă din argilă, plină de apă în timpul iernii, rece în primăvară, rătăcită și crăpată în timpul verii,
dar asta a fost înainte de Didite ...
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Adrien (ex-nico239) » 25/06/18, 02:33

Did67 a scris:Comentariul Amazon al zilei

Captură de ecran 06-22 la 18 Amazon.PNG Comentariu


Mă uimesc întotdeauna, oameni care cumpără o carte și sunt surprinși că nu asta căutau.

Ei bine, nu, acesta nu este un „manual de grădinărit”. Altfel, aș fi pus „Manual de grădinărit pentru utilizarea celor care consideră că pământul este prea jos!”. Încă nu este complicat!

Dar îmi dau seama că „cum” din subtitlul „De ce și cum produc legume ...” este ambiguu. În capul meu, a fost „pe baza a ce mecanisme ...”. Dar evocă și „cu ce rețete”!


Este întotdeauna greu să judeci așteptările din comentarii atât de scurte ....

Cu toate acestea, este pozitiv pe fond

Învățând o mulțime de lucruri, ei bine, nu este deja atât de rău. : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 11/07/18, 08:39

Vorbim despre asta!

Vezi pagina 44 a revistei „Bonnes Terres” (distribuită în regiunea Grand-Est): https://fr.calameo.com/read/0050515791121239264a6
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 400