Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 19/06/18, 19:03

Târgul păsărilor și grădinilor / 28 octombrie / la Der Nature

Mi-am confirmat prezența pentru o conferință pe 28 octombrie la Der Nature (lângă Saint-Dizier).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 19/06/18, 19:06

Conferință la Couternon (Côte d'Or) / 7 octombrie 2018

De asemenea, mi-am confirmat prezența la o mică operațiune „locală” din Couternon, lângă Dijon, duminică 7 octombrie.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 19/06/18, 21:27

Did67 a scris:Salon Marjolaine / Paris„Voi lua legătura cu dvs. pentru că aș dori să îl invit pe domnul Didier Helmstetter la o conferință la următorul târg Marjolaine (74 de vizitatori)
dacă cu asta numărul tău de abonați nu este un mare bun

„începutul gloriei” în curând va fi necesar să spunem domnul Didier : Mrgreen:
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 20/06/18, 01:56

Haide, întrebări despre ultimul videoclip

Îți cunoști grădina de legume pe de rost, dar nu noi ... : Mrgreen:
O prezentare generală (la începutul videoclipului) ne-ar permite să ne situăm mai bine: dreapta, stânga, sus, jos ...
Sau o fotografie de ansamblu pe forum

Deoarece vreau să adaug această plantă care lipsește momentan din grădinile noastre ....
Inițial, ați semănat sau ați plantat boragul dvs.?
Și câți ani?

Întrebare identică pentru eriniile pe care vreau să le implantez
Semănat sau plantat?

Răsaduri de anghinare: când le faceți?

Pentru sparanghelul pe care îl confirm
Nu că l-am cultivat, ci am luat așa-numitul sparanghel sălbatic recoltat în pădure ... și bineînțeles că toți sunt verzi și toți ... excelenți

Voi avea (încă) câteva întrebări despre zmeură, dar le voi pune separat ...

Pot confirma navele cu semințe directe care cresc ... ei bine anul acesta am multe spre deosebire de anul trecut.

Precizie ... usturoi de iarnă? semănat când și idem pentru usturoi de primăvară? (Stiu ca uit tot timpul grrrr)

Și voilou și vă mulțumesc pentru acest tur al grădinii de legume. Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 20/06/18, 09:10

nico239 a scris:Haide, întrebări despre ultimul videoclip

Îți cunoști grădina de legume pe de rost, dar nu noi ... : Mrgreen:
O prezentare generală (la începutul videoclipului) ne-ar permite să ne situăm mai bine: dreapta, stânga, sus, jos ...
Sau o fotografie de ansamblu pe forum

Deoarece vreau să adaug această plantă care lipsește momentan din grădinile noastre ....
Inițial, ați semănat sau ați plantat boragul dvs.?
Și câți ani?

Întrebare identică pentru eriniile pe care vreau să le implantez
Semănat sau plantat?

Răsaduri de anghinare: când le faceți?

Pentru sparanghelul pe care îl confirm
Nu că l-am cultivat, ci am luat așa-numitul sparanghel sălbatic recoltat în pădure ... și bineînțeles că toți sunt verzi și toți ... excelenți

Voi avea (încă) câteva întrebări despre zmeură, dar le voi pune separat ...

Pot confirma navele cu semințe directe care cresc ... ei bine anul acesta am multe spre deosebire de anul trecut.

Precizie ... usturoi de iarnă? semănat când și idem pentru usturoi de primăvară? (Stiu ca uit tot timpul grrrr)

Și voilou și vă mulțumesc pentru acest tur al grădinii de legume. Imagine


1) Visez la un zbor cu drone ... Poate că Moș Crăciun îmi va oferi o asemenea fantezie ???

Dar data viitoare voi face o vedere generală de pe balconul casei mele. Promis.

2) Acestea au fost semănate în găleți și replantate în acest acordeon de fân; poate la mijlocul lunii aprilie ???

Dar boragina se însămânțează foarte bine. Am câteva picioare sporadice, la dreapta și la stânga ...

3) Eryngium a fost cumpărat de la un centru de grădină. O găleată. Se însămânțează foarte bine. Putem chiar să „izbucnim” butuci ...

4) Răsaduri de anghinare: la fel ca restul. În răsaduri în martie (din memorie). Cadru. Apoi replantați afară ...

5) Usturoiul de iarnă a fost plantat, în pământ acoperit cu Véronique (plantație sub „acoperire vie”) chiar la începutul lunii noiembrie (puțin târziu) ... Am desfășurat fânul puțin târziu, în ianuarie. Era foarte compact, un pic ca fetru. A jucat asta ????

Usturoiul de primăvară, ca și alte bulbi, a fost plantat direct prin fân foarte devreme, foarte devreme în martie ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 20/06/18, 09:17

Moindreffor a scris:
„începutul gloriei” în curând va fi necesar să spunem domnul Didier : Mrgreen:


Milă. Nu-mi spune niciodată domnule ... Chiar și la înmormântarea mea!

[Adresa și alte forme de politețe, în mintea mea, este că luăm distanță. Cu excepția circumstanțelor foarte rare în care un limbaj diplomatic era esențial - miniștri, etc ... - am fost întotdeauna în condiții familiare. Unul dintre directorii mei succesivi, într-o bună zi, după 6 luni, mi s-a pus diagnosticul, era „idiot”, iar peste noapte, l-am văzut; secretara a rămas blocată: "Dar l-ai văzut!" - „Da, știu, e un tâmpit!”]

[Pentru înmormântarea mea, cred că am spus-o deja, am rugat-o pe soția mea să noteze într-un caiet „reproșurile zilnice”, „subiectele nervozității” ... pentru înmormântarea mea; în loc să mă „slăvesc” pe mine în acea zi, ceea ce face ca plecarea să fie neapărat un pic tristă, puțin dureroasă având în vedere sentimentul de a pierde pe cineva „excepțional” așa cum adaugă toată lumea, ea poate apoi să recitească acest caiet și să fie oarecum ușurată! „În cele din urmă a scăpat de această durere în fund, de acest nenorocit, de acest amânător!
2 x
Avatar de l'Utilisateur
guibnd
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 270
Înregistrare: 24/07/17, 14:58
Locul de amplasare: normandy - eure
x 68

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de guibnd » 20/06/18, 10:19

Did67 a scris:[Pentru înmormântarea mea, cred că am spus-o deja, am rugat-o pe soția mea să noteze într-un caiet „reproșurile zilnice”, „subiectele nervozității” ... pentru înmormântarea mea; în loc să mă „slăvesc” pe mine în acea zi, ceea ce face ca plecarea să fie neapărat un pic tristă, puțin dureroasă având în vedere sentimentul de a pierde pe cineva „excepțional” așa cum adaugă toată lumea, ea poate apoi să recitească acest caiet și să fie oarecum ușurată! „În cele din urmă a scăpat de această durere în fund, de acest nenorocit, de acest amânător!

este sigur că vom spune despre tine că ai fost un lene sacru ... dar că ai fi căutat! : Mrgreen:

vreunul dintre voi are ceapa care va însămânța? ale mele (ceapa mea roșie) transplantate în primăvară sunt în creștere și brusc nu există becuri frumoase la picior și o tulpină tubulară goală. nu groaznic!
deja anul trecut, am avut câteva așa, dar anul acesta, este 3/4!
0 x
Trâuri cu argilă fertilă din argilă, plină de apă în timpul iernii, rece în primăvară, rătăcită și crăpată în timpul verii,
dar asta a fost înainte de Didite ...
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 20/06/18, 11:09

Guibnd a scris:
Did67 a scris:[Pentru înmormântarea mea, cred că am spus-o deja, am rugat-o pe soția mea să noteze într-un caiet „reproșurile zilnice”, „subiectele nervozității” ... pentru înmormântarea mea; în loc să mă „slăvesc” pe mine în acea zi, ceea ce face ca plecarea să fie neapărat un pic tristă, puțin dureroasă având în vedere sentimentul de a pierde pe cineva „excepțional” așa cum adaugă toată lumea, ea poate apoi să recitească acest caiet și să fie oarecum ușurată! „În cele din urmă a scăpat de această durere în fund, de acest nenorocit, de acest amânător!

este sigur că vom spune despre tine că ai fost un lene sacru ... dar că ai fi căutat! : Mrgreen:

vreunul dintre voi are ceapa care va însămânța? ale mele (ceapa mea roșie) transplantate în primăvară sunt în creștere și brusc nu există becuri frumoase la picior și o tulpină tubulară goală. nu groaznic!
deja anul trecut, am avut câteva așa, dar anul acesta, este 3/4!

Cred că trebuie să dăm vina pe bulbii pe care i-ai plantat. Origine? calitate? varietate?
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 20/06/18, 11:11

Did67 a scris:1) Visez la un zbor cu drone ... Poate că Moș Crăciun îmi va oferi o asemenea fantezie ???

deschideți un subiect de genul care poate filma grădina mea cu o dronă în partea de agricultură, veți găsi cu ușurință pe cineva care vă va face asta
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 20/06/18, 12:40

Guibnd a scris:
vreunul dintre voi are ceapa care va însămânța? ale mele (ceapa mea roșie) transplantate în primăvară sunt în creștere și brusc nu există becuri frumoase la picior și o tulpină tubulară goală. nu groaznic!
deja anul trecut, am avut câteva așa, dar anul acesta, este 3/4!


Au trecut doi ani de când „roșii” mei mi-au dat lovitura ... Un an, cred, a fost „Brunswick Rouges”, iar celălalt „Carmen” ... Pare a fi o alegere de roșu ...

- poate că nu pot gestiona excesul de fertilitate și decretează, odată ce a început nitrificarea fânului, că își vor putea completa ciclul într-un an în loc de doi - ceea ce face un an câștigat? ???

- Gerbeaud spune asta: "o scădere prematură a temperaturilor în mai multe zile, în special în bienale care necesită o perioadă lungă de frig pentru a declanșa faza de reproducere. Acest lucru se referă în special la morcov, țelină și ceapă." Poate că aceasta este încă o excepție și ar trebui plantată mult mai târziu ??? Test de așteptat anul viitor.

https://www.gerbeaud.com/jardin/fiches/ ... raines.php

Rețineți că țările tradiționale de ceapă roșie tind să aibă o „iarnă blândă”: Roscoff, Lanzarote, Florența ... În Africa se cultivă „violeta Galmi”. Ceapa din țara Dogon este purpurie ...

Între timp, există o singură soluție: recolta imediat ce se formează capul de floare, pentru a „salva ceea ce poate fi salvat” (bulbul deja format; în caz contrar, conținutul său va fi transferat pe tulpini și semințe!)
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 330