Folosiți un cablu cu secțiune mai mare?

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
kau
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 25/04/16, 19:06

Folosiți un cablu cu secțiune mai mare?




de kau » 22/06/18, 20:20

bonjour
În afară de costul suplimentar, pot folosi un cablu cu o secțiune mai mare, adică să trec de la 4mm la 10mm? Exemplu: folosiți cablul în exces de la panou (10 mm) la regulator pentru a conecta regulatorul la baterie (4 mm)? Există un avantaj sau un risc?
Va multumesc anticipat
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Folosiți un cablu cu secțiune mai mare?




de izentrop » 22/06/18, 21:11

bonjour,
Secțiunea unui cablu electric este exprimată în mm² și depinde de curentul care circulă prin acesta și de alți parametri rezumați aici http://www.e-cours.com/2015/03/calcul-d ... es-en.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Re: Folosiți un cablu cu secțiune mai mare?




de Forhorse » 22/06/18, 22:43

Cine poate face cel mai puțin puțin. Dacă conexiunile acceptă 10 mm², nu aveți niciun risc să îl puneți în locul 4 mm²
Pe de altă parte, dacă trebuie să începi să joci, deoarece 10mm² nu se încadrează în găuri, atunci acest lucru este mai îndoielnic.
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Folosiți un cablu cu secțiune mai mare?




de izentrop » 22/06/18, 23:22

Dar da, într-adevăr, o secțiune mai mare va reduce doar pierderile prin efectul Joule.

Îmi dau seama că nu am înțeles întrebarea, dar despre ce găuri vorbești?
0 x
kau
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 25/04/16, 19:06

Re: Folosiți un cablu cu secțiune mai mare?




de kau » 23/06/18, 00:14

Toate acestea au legătură cu dimensionarea.
- Între panou și regulator, secțiunea recomandată a cablului este de 10 mm2 pentru 10 metri.
- Între regulator și baterii (24v), secțiunea recomandată a cablului este de 4mm2 pentru 2 metri.
Am planificat să iau 10 metri de cablu de 10 mm2 știind că aceasta este o estimare. Întrebarea este Dacă nu voi folosi cei 10 metri (exemplu: 8m) pot folosi restul de 2 metri pentru a conecta regulatorul la baterii în loc de 4mm2 recomandat?
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Folosiți un cablu cu secțiune mai mare?




de izentrop » 23/06/18, 01:09

Forhorse a scris-o bine „cine poate face mai mult poate face mai puțin”, dar și eu îmi iau mult timp să mă relaxez.
Dacă firul are 10 mm², acesta va avea 3.56 mm în diametru și poate că nu se va potrivi în terminalul regulatorului, dacă nu, nu vă faceți griji și ar trebui să aveți legăturile cât mai scurte posibil pentru a minimiza pierderile.
1 x
kau
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 25/04/16, 19:06

Re: Folosiți un cablu cu secțiune mai mare?




de kau » 23/06/18, 10:05

Multumesc pentru ajutor. Mă gândesc să iau un victron 75/15. Pentru o distanță de 8 metri, recomand un cablu de secțiune de 6 mm2. În concluzie, voi încerca să reduc legăturile. 8)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Folosiți un cablu cu secțiune mai mare?




de chatelot16 » 23/06/18, 10:38

este necesar ca secțiunea să fie suficientă pentru a trece curentul fără încălzire: este independentă de lungime, dacă ține 1m, va ține și 100 m

dar întrebarea nu este doar pentru a susține curentul fără încălzire, este necesar, de asemenea, să vedeți scăderea tensiunii, cu cât este mai lungă, cu atât există riscul ca secțiunea minimă să scadă prea mult de tensiune

deci cu cât este mai lungă, cu atât este mai necesară creșterea secțiunii

dacă secțiunea este mărită în aceeași proporție ca lungimea, căderea de tensiune este aceeași

dacă există o anumită cădere de tensiune cu 10m de 4mm2, va exista exact aceeași cădere de tensiune cu 100m de 40mm2 ... vedem că creșterea în lungime este ruină, atât de 10 ori mai lungă, cât și de 10 ori mai mare, deci de 100 de ori mai mult scump

la 220v suntem mai puțin deranjați de căderea de tensiune și putem rămâne în secțiune minimă până la distanță mare ... dar încă mai am un invertor de injecție de 2kw care eșuează la supratensiune din cauza unui cablu de 50m 2.5mm2 ... cu 6mm nu mai există această problemă

nu contează dacă secțiunea mărită nu se potrivește în conector .... creșterea secțiunii pe cea mai lungă lungime este cea care face avantajul, nu există nici un dezavantaj în a pune o conexiune mai mică și mai lungă a secțiunii la conexiune
1 x
kau
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 25/04/16, 19:06

Re: Folosiți un cablu cu secțiune mai mare?




de kau » 23/06/18, 21:01

Vă mulțumim pentru răspunsurile dvs.
Alta intrebare; Cum se utilizează ieșirea „încărcată” a regulatorului pentru a conecta un frigider de 12V și 1 sau 2 becuri? În caz contrar, dacă există o altă metodă fără a utiliza această ieșire
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Folosiți un cablu cu secțiune mai mare?




de izentrop » 23/06/18, 22:13

Pierderea de tensiune acceptabilă este de fapt o funcție a consumatorilor și într-adevăr, un invertor nu tolerează o cădere de tensiune în amonte.
În legătura dată la început, numărăm 2.5% (0.3 V în 12 V)

Ieșirea „încărcării” regulatorului este întreruptă automat atunci când bateria atinge un prag de descărcare. Utilizarea trebuie conectată la acesta.
Este o siguranță pentru a evita descărcarea profundă.

Toate acestea trebuie menționate în mod normal pe prospect. :şoc:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 205