Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 22/06/18, 22:03

nico239 a scris:
Moindreffor a scris:Groază, fasolele mele au înghețat !!!
Am semănat fasole și le-am transplantat acum două zile, astăzi peisagistul a venit să cosească, așa că mă duc în grădină să răspândesc tunderea și acolo, ce văd, câteva plante de fasole care am toate semnele de îngheț, iar în această dimineață a fost doar 6.8 ° C în jurul orei 7 dimineața, așa că trebuie să fi coborât puțin mai mult și fânul să nu se încălzească suficient la suprafață, fasolea mea a luat costul :strigăt:


Doamne ....

Atunci?

Îmi pare rău pentru tine...

da, am halucinat toate semnele în această după-amiază, dar este altceva, are cineva o idee?
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 22/06/18, 22:12

Ați verificat temperatura nopții pentru vreme?
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 22/06/18, 22:16

nico239 a scris:Ați verificat temperatura nopții pentru vreme?

noaptea cu cer senin, prin urmare disiparea rapidă a căldurii acumulate, este posibil să nu fi înghețat, dar fasolea este cunoscută ca fiind foarte fragilă în ceea ce privește frigul, atât de răcoros încât să lovească arpagicul
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 22/06/18, 22:21

Știi dacă se pot întoarce?
0 x
fl78960
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 81
Înregistrare: 16/02/18, 13:19
x 24

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de fl78960 » 23/06/18, 09:36

Did67 a scris:Îl voi adnota. În acest fel veți localiza diferitele puncte menționate în videoclipuri.


încearcă google earth, calitatea imaginilor este mai bună (cel puțin pentru imaginile aeriene ale casei mele).
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de phil53 » 23/06/18, 10:53

Moindreffor a scris:
nico239 a scris:Ați verificat temperatura nopții pentru vreme?

noaptea cu cer senin, prin urmare disiparea rapidă a căldurii acumulate, este posibil să nu fi înghețat, dar fasolea este cunoscută ca fiind foarte fragilă în ceea ce privește frigul, atât de răcoros încât să lovească arpagicul

Sunt frunzele flasc și moi destul de verde închis sau ofilit și destul de deschise?
Al meu a fost ars de soare din zilele înnorate și brusc super fierbinți. Acesta este al doilea caz pentru al meu.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 23/06/18, 11:53

Nu ar fi mai degrabă o uscare bacteriană ???

http://driaaf.ile-de-france.agriculture ... 8332e2.pdf


Perioada „cvasi-tropicală” pe care am cunoscut-o este foarte favorabilă acestui tip de accident ...
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 23/06/18, 16:57

Did67 a scris:Nu ar fi mai degrabă o uscare bacteriană ???

http://driaaf.ile-de-france.agriculture ... 8332e2.pdf


Perioada „cvasi-tropicală” pe care am cunoscut-o este foarte favorabilă acestui tip de accident ...

Am semănat că sunt fasole în găleți, gălețile erau afară de câteva zile, în plin soare, le-am transplantat cu o zi înainte, frunzele au același aspect ca după un ger brusc, negru și ofilit, erau la stadiul de 2 frunze adevărate, așa că cred că 2 sau 3 găleți (cele mai mici din rând) sunt înșurubate, aseară termometrul a indicat 4 ° C, sonda se află de-a lungul unui perete aproape spre nord, care primește puțin soare , seara
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
guibnd
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 270
Înregistrare: 24/07/17, 14:58
Locul de amplasare: normandy - eure
x 68

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de guibnd » 24/06/18, 07:52

Did67 a scris:
Guibnd a scris:
vreunul dintre voi are ceapa care va însămânța? ale mele (ceapa mea roșie) transplantate în primăvară sunt în creștere și brusc nu există becuri frumoase la picior și o tulpină tubulară goală. nu groaznic!
deja anul trecut, am avut câteva așa, dar anul acesta, este 3/4!


Au trecut doi ani de când „roșii” mei mi-au dat lovitura ... Un an, cred, a fost „Brunswick Rouges”, iar celălalt „Carmen” ... Pare a fi o alegere de roșu ...

- poate că nu pot gestiona excesul de fertilitate și decretează, odată ce a început nitrificarea fânului, că își vor putea completa ciclul într-un an în loc de doi - ceea ce face un an câștigat? ???

- Gerbeaud spune asta: "o scădere prematură a temperaturilor în mai multe zile, în special în bienale care necesită o perioadă lungă de frig pentru a declanșa faza de reproducere. Acest lucru se referă în special la morcov, țelină și ceapă." Poate că aceasta este încă o excepție și ar trebui plantată mult mai târziu ??? Test de așteptat anul viitor.

https://www.gerbeaud.com/jardin/fiches/ ... raines.php

Rețineți că țările tradiționale de ceapă roșie tind să aibă o „iarnă blândă”: Roscoff, Lanzarote, Florența ... În Africa se cultivă „violeta Galmi”. Ceapa din țara Dogon este purpurie ...

Între timp, există o singură soluție: recolta imediat ce se formează capul de floare, pentru a „salva ceea ce poate fi salvat” (bulbul deja format; în caz contrar, conținutul său va fi transferat pe tulpini și semințe!)

S-a terminat, 3/4 din ceapa mea roșie montată pe sămânță este ruptă, vor fi primii care vor mânca!
Ceapa roșie este mai mult din ceea ce am fost înainte! Înainte de a fi o cultură foarte ușoară, timp de 3-4 ani au avortat (prin asta vreau să spun: nu vă dezvoltați), merg la semințe prematur (cu sau fără fân)
În ce lună ar trebui să semeni ceapa roșie în N1 pentru a le transplanta în primăvara N + 2? (Pentru a-ți crea propria plantă)
0 x
Trâuri cu argilă fertilă din argilă, plină de apă în timpul iernii, rece în primăvară, rătăcită și crăpată în timpul verii,
dar asta a fost înainte de Didite ...
Avatar de l'Utilisateur
guibnd
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 270
Înregistrare: 24/07/17, 14:58
Locul de amplasare: normandy - eure
x 68

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de guibnd » 24/06/18, 08:01

Moindreffor a scris:Groază, fasolele mele au înghețat !!!
Am semănat fasole și le-am transplantat acum două zile, astăzi peisagistul a venit să cosească, așa că mă duc în grădină să răspândesc tunderea și acolo, ce văd, câteva plante de fasole care am toate semnele de îngheț, iar în această dimineață a fost doar 6.8 ° C în jurul orei 7 dimineața, așa că trebuie să fi coborât puțin mai mult și fânul să nu se încălzească suficient la suprafață, fasolea mea a luat costul :strigăt:

Și eu am avut o noapte la 6 grade în noaptea de joi 21 până vineri 22 iunie, fără semne speciale pe frunzele de fasole sau pe celelalte legume pentru moment.
Dar găsesc câteva legume puțin lente anul acesta, în special fasole, dovlecei, dovleci, cartofi dulci, toate varza, țelină, chiar și cartofi.
Recolta de mazăre a fost (și este încă) la înălțimea înfloririi. Și tu Nico, unde îți sunt mazărea?
0 x
Trâuri cu argilă fertilă din argilă, plină de apă în timpul iernii, rece în primăvară, rătăcită și crăpată în timpul verii,
dar asta a fost înainte de Didite ...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 320