Grădinar leneș în Loire Atlantique

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Did67 » 11/06/18, 10:57

Nu Nu. Aceasta este toxicologie !!!

Studiem efectele nocive și la ce doză, conform protocoalelor (LD 50, efecte în caz de ingestie, efect în caz de proiecție în ochi, alergii etc.) ... Acestea sunt protocoale standard.

Dar vedeți imediat ce utilizare poate face Khmerul Verde de pe aceste cărți când este un pesticid sintetic (urât de „religie” - deoarece este sintetic, este pentru că este dăunător)? Dar același lucru va face prozelitizarea oțetului din toate punctele de vedere! Sau săpun.

[Departe de mine să apăr pesticidele sintetice; există alte efecte care nu apar din aceste foi, foi care privesc doar toxicitatea imediată; nu efectele pe termen lung, efectele cocktail-urilor, acumulările în anumite părți ale corpului, etc ... Aș dori doar să avem o anumită consistență în ideile noastre: nu, produsele sintetice nu sunt tocmai toxice - cf polietilenă în anumite proteze și nu, toate produsele „vechi” nu sunt lipsite de efecte negative sau pericole, chiar dacă sunt manipulate în fiecare zi; și, prin urmare, nu este vorba de utilizarea deplină a acestuia. Acesta este punctul meu de vedere. Am scris deja undeva că, dacă ar trebui să folosesc un fungicid, cu siguranță nu ar fi cupru, ci un fungicid sintetic - mai bine sulf!].
0 x
Avatar de l'Utilisateur
guibnd
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 270
Înregistrare: 24/07/17, 14:58
Locul de amplasare: normandy - eure
x 68

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de guibnd » 11/06/18, 22:00

oamenii khmer verzi sunt probabil la fel de răi în chimie ca mine : Mrgreen:
după-amiaza asta, am fost la brico și am aruncat o privire; a existat rezumatul acidului acetic despre care vorbiți și, de asemenea, un rezumat al acidului pelargonic, trebuie să fie natural atât de neapărat organic încât, în pelargonic, există pelargoniu, deci, genaniu? (aici fac Khmerul verde, dar degetul mic îmi spune că nu o să-ți placă pelargonic : Mrgreen: )
0 x
Trâuri cu argilă fertilă din argilă, plină de apă în timpul iernii, rece în primăvară, rătăcită și crăpată în timpul verii,
dar asta a fost înainte de Didite ...
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de a fi hafen » 12/06/18, 01:25

Did67 a scris:
philxNUMX a scris:Al 3-lea an de cultivare cu fân și bindweed nu a fost niciodată atât de frumos în ciuda vânătorii pe care o fac.
Există două specii de bindweed, cea mai mică, "bindweed de câmp" (Convolvulus arvense din numele său latin). Este, conform „florei” (cărți de identificare) de 20 până la 80 cm. Mai ales în câmpuri și pajiști.
Cealaltă mult mai puternică, „bindweed de gard viu” (Calystegia sepium sau Convolvulus sepiuem) se găsește în principal de-a lungul gardurilor vii, malurilor, gardurilor sau periei. Este, în funcție de floră, de la 1 la 3 m! Poate avea rizomi, mai adânci de 50 cm, de mărimea sparanghelului !!!
Am, de asemenea, o mulțime de bindweed și ambele. Aici monstrul gardurilor vii care explodează în acest moment, în altă parte face ca valurile!
2018-06-11 19.55.09.jpg
decor „bucolic” al perrelor și sfeclei roșii
Am putea face arbori pentru a filtra soarele pentru că merge atât de repede (ar fi suficient să punem suporturi destul de mari!).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Did67 » 12/06/18, 08:34

Este liantul de gard viu!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Did67 » 12/06/18, 08:49

Guibnd a scris:... și, de asemenea, un rezumat cu acid pelargonic, trebuie să fie natural, deci în mod necesar organic, că, în pelargonic, există pelargonium, deci genaniu? (aici fac Khmerul verde, dar degetul mic îmi spune că nu o să-ți placă pelargonic : Mrgreen: )



Absolut. Este un extract de mușcat, care are proprietatea de a „dizolva” cuticula (acest film de „ceruri” care acoperă frunzele și le împiedică să se usuce). Dar cred că, în acest Roundup, mai există ceva glifosat ??? [Am probleme cu găsirea cărții sale; Nu-mi mai amintesc numele său comercial, pentru că, cu „Rundups”, totul este acum în detalii]

Nu, nu, nu am nimic împotriva acestor "buruieni" (cu excepția faptului că sunt scumpe și efectul este foarte temporar). Dacă aș fi intenționat să plivesc, aș face-o cu un pistol de căldură (dovadă că nu sunt un Khmer Green: aș arde gaze fosile!). Exact, oțetul din grădina de legume nu este cel mai bun, dar „cel viu” îl degradează (celulele noastre funcționează cu acid acetic). Acidul pelargonic este în fiecare mușcat pe care îl compuneți ...

NB: Roundup "glifosat pur" nu mai este autorizat pentru "vânzare gratuită" (rafturi ale centrelor de grădină sau secțiunea "grădină" a hyper). Acum este unul dintre produsele „sub cheie”. Prin urmare, a fost vital pentru Monsanto să lanseze acest produs „Canada Dry” pentru a rămâne prezent. Dar, în afară de cuvântul „nou”, foarte banal, cine citește compoziția unui produs? Cine o înțelege?
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de phil53 » 23/06/18, 11:06

Pentru sticlă, este cea mică pe care o am, dar într-o formă excelentă. Uneori reușesc să am capete de 30cm de la rădăcina adâncă. Am citit că unii oameni au folosit gură de sparanghel și că în 3 sau 4 ori a fost așezat. Mă îndoiesc puțin.

Ceapa mea roșie este mică și are puține rădăcini.C este, fără îndoială, legat.

Primul an de fasole, nu o recoltă mare, foarte dezamăgitor având în vedere prețul semințelor.

Dacă tăiați flori dintr-un anghinare, care dintre ele rămân aproximativ?
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de phil53 » 25/06/18, 23:45

cuișoarele plantate, de lăstari am fost mândru și am sperat să am 4 frumoase capete de usturoi, celelalte fiind ridicol de mici. Este sigur că nu este o competiție dintre cele mai mari, dar totuși, atunci când trebuie să le curățați, este totuși mai bine cele mari
cayeux.jpg

Rezultatul cel puțin unul s-a culcat singur și groaza este inutilizabil, un fel de amestec de conserve și puțin usturoi putred.
result.jpg
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Adrien (ex-nico239) » 26/06/18, 02:01

Nu am inteles totul .....

Ești fericit cu recolta ta sau nu, păstăile tale par bine?

Dar recolta nu este mai târziu?
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de phil53 » 26/06/18, 07:50

Prima fotografie sunt cele 4 bubile pe care le-am plantat. Tăiasem una și părea să fie dintr-o singură bucată.
Fotografia de jos este rezultatul uneia din 4.
Nu am recoltat decât ceea ce consum. La fel ca anul trecut, văd că va fi mic și obositor să treci.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Did67 » 26/06/18, 10:34

philxNUMX a scris:
Am citit că unii oameni au folosit gură de sparanghel și că în 3 sau 4 ori a fost așezat. Mă îndoiesc puțin.



După cum am scris deja undeva, există bindweed de câmp și bindweed de gard viu. Acesta din urmă are rizomi de mărimea unui centimetru până la aproximativ cincizeci de cm adâncime (când este instalat corect). Nu mâine, cu o zi înainte, va fi „golit”!

Bindweed, se întâmplă, este chiar destul de frecvent, că sunt „replante”: o bucată de rizom purtată de timon (cea mai frumoasă mașină de tăiat bindweed pe care omul a inventat-o) sau, mai mult surprinzător, de către șobolanii-cârtiță, care făceau grupuri (fără îndoială rezerve - logică: care este urechea cerealelor, rizomul este pentru bindweed - organul de rezervă care asigură supraviețuirea și descendenți).

În acest caz, o lovitură de gură de sparanghel poate fi suficientă (uneori „trag” astfel de butași în solul deteriorat fără niciun instrument; și bănuiesc șobolani aluniți deoarece nu am lucrat sol !).
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : LudoThePotagiste și oaspeții 322