Lazy grădină pe care o vom din când în când.

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de Adrien (ex-nico239) » 02/07/18, 22:44

Did67 a scris:Verdictul este ușor: ridicați!

Daca este uscat, stratul este insuficient!

Dacă fundul, în contact cu solul, este umed, e în regulă.

A fi nuantat in functie de durata fara ploaie. Și RU-ul solului (am vorbit undeva despre asta).

Acasă, este încă umed.

Daca ai un loc in care, din "in intamplare", ai pus mai gros, asta iti permite sa stii daca stratul este insuficient sau daca RU este epuizat!


Dimpotrivă, neaventura mea cu această primăvară foarte ploioasă și cu cartofii mei....

In seara asta m-am dus sa bag mana sub fan (evident foarte gros la cartofi) este.... ude....

Cu siguranta nu o sa ma obosesc sa elimin vreuna... Voi lasa sa se intample si vom vedea

Dar acesta este un mic defect în cazul vremii nefavorabile, deoarece umiditatea este menținută în ciuda 30° în timpul zilei și, ca mâine, încă prevestesc furtuni... Imagine

Totuși, am întrerupt udarea pentru zona cartofilor până la noi ordine și după părerea mea pentru o perioadă bună.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de a fi hafen » 04/07/18, 16:38

Pentru că cu izvorul ăsta ploios încă ai udat?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de a fi hafen » 04/07/18, 17:00

olivier75 a scris:bonjour,
Iată o observație intrigantă, care se repetă, au fost și anul trecut cazuri, cu pupe și viermi.
Atentie, asta imi aminteste de macinatorul de frunze de allium (praz, usturoi etc.). Diptera numită Phytomyza, destul de recentă. Frunzele sunt deformate, plantele vegetează, bulbii se sparg? Există mici pupe maronii (de câțiva milimetri) atașate de țesuturile plantei. Aceste pupe pot petrece iarna astfel protejate. Larva este o larve gălbuie pal de 6 mm, adultul o mică muscă cenușie de 3 mm. 2 generații pe an (primăvara cel mai rău, toamna). Femela depune ouă în parenchimul frunzelor exterioare ale prazului și arpagicului, de exemplu. Ea face, de asemenea, incizii aliniate de-a lungul axei frunzelor. Virmele sapă apoi mine drepte, uscate, în parenchimul trunchiului și „verde”.

Toate aceste informații pentru că acest parazit mi-a stricat recoltele de usturoi anul trecut, după un prim an grozav de usturoi. De atunci nu pot să-mi pun allium-uri fără a suferi un atac. Asa ca verifica si monitorizeaza foarte atent pentru ca eu cred ca parazitul sta in sol cativa ani (poate 5 dar trebuie sa verifici). Așa că am renunțat la creșterea allium-urilor acasă! :strigăt:
Personal am determinat parazitul datorită pupelor care mi se par a semăna cu ultima ta fotografie! Chiar dacă pupa pare uscată, aș fi atent...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de Adrien (ex-nico239) » 05/07/18, 01:11

a fi chafoin a scris:Pentru că cu izvorul ăsta ploios încă ai udat?


Nu desigur, dar acolo s-a oprit și pe partea de sud lovește puternic....

Dar cartofii nu vor mai vedea udare artificială prea curând... : Wink:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de Did67 » 05/07/18, 09:44

Udați prin „stropire”, dacă îmi amintesc bine! Si acolo, caldura + umezirea frunzelor = cocktail exploziv din punct de vedere al ciupercilor parazite [credeam ca te-am avertizat?]!

În rest, s-a văzut destul de bine: cartoful este exigent în ceea ce privește plutirea, odată ce își începe tuberizarea.

Dacă persistați, puneți furtunul pe pământ și mutați-l la fiecare câteva minute. Apa va fi distribuită prin capilaritate. Ciupercile vor face restul.
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de olivier75 » 14/11/18, 20:16

Bună seara!

Întorcându-mă pe acest subiect, îmi fac în sfârșit timp să ajung din urmă cu întârzierea publicării cu rezultatele celui de-al 2-lea an de studii de fenocultură și grădinărit pe sol viu.
Trebuie să începem prin a ne aminti că datorită părții de fenocultură se eliberează timp pentru teste și mai ales pentru a gestiona o creștere semnificativă a suprafeței.
Din cele 4 grădini de legume, 2 au fost golite fără a fi replantate în această vară, din lipsă de pregătire, timp și mai ales fân, recolta personală cum a fost achiziționată, a ajuns prea târziu pe pământ uscat, ciorchinii mici au acoperit doar o grădină de legume, Am asteptat furtunile.....si restul este inca depozitat. Plantațiile revin acolo la începutul toamnei.
În ciuda secetei și a eșecurilor asociate, au existat suficiente succese, învățături și recolte pentru a rămâne motivați.

Măslin
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de olivier75 » 14/11/18, 21:41

Fenocultura, paturi permanente, gunoi de grajd.

Ultimele luni au fost bogate în reflecții și informații, în special pe YouTube și câteva lecturi, am putut culege câteva sfaturi, informații și indicații de urmat dar, fiecare având dorințele, imperativele, viziunile lui, sistemul meu rămâne să fie construit, rafina liniile principale, testează și validează,.... sau nu.
În marile progrese, am în sfârșit un concasor care ar trebui să permită contribuții semnificative de brf (real).

Voi continua așadar în fenocultură pe paturi permanente cu un maxim de huse de locuit, voi continua să încerc legume noi pentru a ne îmbunătăți și mai mult preparatele prin limitarea muncii la minimum relevant.

Măslin
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de olivier75 » 14/11/18, 22:26

pantofi Faca.

Testul a funcționat bine, au fost doar câteva recreșteri, câteva îndreptări, grădinăritul foarte ușor de stăpânit. Semănatul direct în capacul călcat în picioare a avut mai puțin succes, dar seceta nu a ajutat, a început să apară la jumătatea lunii septembrie, peste 2 luni și jumătate. Sfecla, semănată cu phacelia și rămasă sub formă de răsaduri în capac, a început să crească din nou.
Semănat ridichi de iarnă în luna august cu aceeași tehnică dar urmată de „amestecare” manuală smulgerea capacului pentru a permite un contact mai bun cu solul a funcționat bine.

Deocamdată tehnica mi se pare mai potrivită pentru plantare. Acoperit cu fân, îmbunătățește solul prin sistemul radicular viu și produce o parte din biomasă. Instalat toamna sau primavara devreme, utilitatea lui mi se pare justificata la plantarea tarzie a legumelor carora le place materia organica proaspata precum rosiile sau dovleceii.

Măslin
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de olivier75 » 14/11/18, 22:39

Mica comparatie....

Fotografii făcute pe 21 octombrie ale grădinii de zarzavat de pești prezentate la pagina 43/44. În prim plan o grădină tipică a satului și în spatele meu în ceață.
IMG_6541.JPG
IMG_6543.JPG
IMG_6544.JPG
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Gradina lenesa pe care o avem din cand in cand.




de olivier75 » 15/11/18, 20:41

Grădina de legume a iazului cu pești,

Din moment ce el este în fotografie, voi începe cu el.
Este si astazi completa, voi vedea in acest weekend daca au iesit ultimii rasad (mazare si secara/ovaz).
Pentru mine, începutul anului legumico începe cu plantarea condimentelor (usturoi, ceapă și eșalotă), așa că au terminat de umplut pe acesta după legumele de toamnă/iarna, semănate anul acesta mai devreme, între jumătatea lunii august și începutul lunii octombrie, de fiecare dată la momentul recoltării anterioare, cu dezrădăcinarea plantelor și semănat în sol rafinat de sistemul radicular. Fie ridichi (din China, violete din Gournay, negre din Alsacia si minowases), spanac, morcovi, napi (de la Croissy, negru lung de pez si galben bilul auriu), fenicul, praz, varza si salata de miel.
De la primele culturi, au mai rămas varză, sfeclă și sfeclă.
Dar, s-au recoltat fasole verde, seminte de mazare, seminte de sorg, cucurbitacee, cartofi, ceapa galbena primavara, sfecla, frunze de varza si cateva rosii.
Acesta este primul meu mod de grădinărit în care nu mai am loc pentru îngrășăminte verde.
Fânul așezat târziu pe pământ uscat a asigurat doar funcția de mulcire, ceea ce a salvat totuși anul cu udare abundentă la fiecare dintre vizitele mele. Distribuind farfuriile pentru plantatiile de condimente, se vede clar ca fanul este aproape nou, farfuriile prea groase au fost impartite.
Cizmele mici sunt foarte practice pentru a aborda o grădină deja consacrată și ușor de manevrat.

Pe scurt, în ciuda secetei, această grădiniță demonstrează că putem grădina (și recolta) fără să fim la fața locului, fără îngrășăminte, fără pesticide, (mai a fost ferramol o dată, dar probabil greșit) și asta chiar și cu o podea convențională lovită, și chiar înainte de a fi readus la viață. Acest lucru este foarte încurajator.

Semănatul dublu de recoltă/muștar și-a arătat încă o dată, la sfârșitul verii, eficacitatea, dar de data aceasta protejând napii de gândacii de purici, un semi foarte dificil pentru mine, care de data aceasta a rezistat presiunii împărțindu-l cu muștarul . Limacii nu s-au întors încă.
IMG_6595.JPG
IMG_6591.JPG
Măslin
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 365