Potager du Sloth: cartea

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 14/07/18, 19:22

Uneori dure, găsesc (percepțiile oamenilor sunt uneori curioase - pretențioase, „minune”...?):

Captură de ecran 07-14 la 18 Amazon.PNG Comentariu
Captură de ecran 07 la 14 Comentariu Amazon.PNG (18 KiB) Vizualizat de 07.15 ori
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Moindreffor » 14/07/18, 23:05

Did67 a scris:Uneori dure, găsesc (percepțiile oamenilor sunt uneori curioase - pretențioase, „minune”...?):

Captură de ecran 07-14 la 18 Amazon.PNG Comentariu

După părerea mea, trebuie să fi trecut cartea ta printr-un rototiller și să fi amestecat totul cu amestec Bordeaux înainte de a o composta : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
QuentinDida
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 05/07/18, 13:52
Locul de amplasare: Chalons-en-Champagne (Marne)
x 1

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de QuentinDida » 16/07/18, 00:45

Did67 a scris:Uneori dure, găsesc (percepțiile oamenilor sunt uneori curioase - pretențioase, „minune”...?):

Captură de ecran 07-14 la 18 Amazon.PNG Comentariu


Există, fără îndoială, ceva de frustrare care „pare” în mod clar prin scrierea acestui comentariu. Eu îmi folosesc experiența ca suport, care este cea a unui total ignorant care începe să se intereseze de plante. Din plantă am venit la grădina de legume. În sine, nu îmi pasă suficient de ideea unei grădini de legume, iar ideea de a cultiva roșii nu mă entuziasmează în mod deosebit, doar că face parte din viață și, prin urmare, face parte dintr-un set de lucruri. că mă fascinează etc. Bun. Cred că, în mod clasic și proporțional, oamenii care cultivă o grădină de legume nu au a priori același entuziasm pentru plante și sunt tocmai entuziasmați de ideea de a-și cultiva propriile legume sau, în orice caz, de a reduce grădina de legume la stricto sensu producția de material consumabil (poate din mândrie, „prima, cea mai mare roșie etc.” sau din obișnuință, poate, de exemplu, a avea o grădină de legume pare de la sine înțeles pentru cineva care locuiește la țară și că este un fel de necesitate socială, culturală...).

Mi se pare că acest mod de abordare a grădinii de legume este prilejul unei bogate neînțelegeri între cei care o folosesc ca prilej de a gândi, de a experimenta, de a înțelege - asta ducând la recolte potențial optimizate, în creștere etc. și cei care vor doar să cultive roșii. În cazul meu, am fost absolut încântat să dau cu cartea Le Potager du Paresseux explicații detaliate ale mecanismelor biochimice care au condus la adăpostul plantei, precum și pasaje dedicate biologiei solului care mi-au cerut să-mi reduc drastic cuvintele/minutul. raport pentru a înțelege ce citeam. Reuşind să-mi scot apoi „Eloge de la Plante” de F. Hallé pe care îl citisem de la început până la sfârșit fără să înțeleg nimic prima dată, am binecuvântat aceste lungi explicații care mi-au permis să nu mă mai concentrez pe „detaliile tehnice” care constituie metodele și principiile culturii și să raționeze mai deplin; asta cu o oarecare incredere dobandita in privinta acestor mecanisme de lucru care imi sunt din ce in ce mai putin abstruse si necunoscute.

Prin urmare, cred că putem explica prin neînțelegere comentariul acestui domn, deoarece am putea explica fără îndoială multe evenimente din viața noastră. In cele din urma. Voi depune din nou mărturie, în calitate de novice recent în materie, pentru a spune că, deși acum știu ce fac plantele cu azotul, carbonul, pentru ce sunt folosite bacteriile care interacționează sau ciupercile micorizice, că plantele în fază haploidă sunt conținute în faza lor diploidă. si de cele mai multe ori parazit pe el, nu ma pot abtine decat inainte de a face ceva in gradina sa caut pe internet "daca se poate". „Pot pregăti această plantă în ghivece?” „La ce oră ar trebui să semănăm pe acesta, etc.?” În cele din urmă, întâlnesc aproape tot timpul aceleași răspunsuri și, pe măsură ce încrederea are prioritate față de îndoială, îmi pierd nevoia de îndrumare, sau chiar de reasigurare, care vine din recurgerea la site-uri web și manuale. chiar consultat, dar îmi imaginez că fișele de cultură a genului „rustica” de pe internet sunt de același tip cu cele pe care le căutam cândva în cărțile mari care plăteau o avere pentru a rămâne aprovizionate în 99% din timp - cam ca mașinile - în colțul unui garaj). O spui în cartea ta, nu ai vrut să faci un ghid de grădinărit și toată lumea va fi de acord cu asta.

Cu toate acestea, presupun că este un element de limbaj comun să începeți prin a spune „nu crede ce vă spun”, „nu există un adevăr unic”, „fiecare va avea răspunsul în propria grădină” pentru a oferi apoi la cheie. protocoale de cultivare, aparent gata de utilizare. Întotdeauna este greu să diferențiezi a priori vorbitorul lin de omul cinstit și poate că editorul acestui comentariu a fost supărat pe tine pentru că nu l-ai păcălit așa cum și-ar fi dorit, explicând în primul rând că nu ai intenționat să creezi o dogmă sau o nouă religie (cum ar trebui spus mai întâi, gândirea corectă sau sinceritatea combinate), dar apoi să faci greșeala de a te ține de cuvânt și de a face ceea ce ai spus că vei face. Nu voi intra în prea multe detalii în această paralelă, dar poate că este același mecanism la lucru atunci când votăm un candidat și știm că nu își va ține promisiunile (desigur, acest argument este complet învechit din moment ce actualul nostru președinte, virtuos pe cât posibil, și așa cum ne amintesc foarte pe bună dreptate și foarte punctual mass-media, „își păstrează toate angajamentele față de francezi” – cu câteva figuranți.suflete în plus care, fără îndoială, sunt doar o anticipare a dorințelor viitoare ale celorlalți. „alegători”)

În concluzie: cred că ar trebui să facem un studiu psihologic al retoricii acestui domn (sau a acestei doamne, nu știu), dar există, fără îndoială, o proiecție pe carte a propriilor îndoieli, incertitudini și incapacități de a acționa. cu încredere, sau în orice caz cu încrederea ersatz necesară oricărei acțiuni care urmează înlăturarea unor neajunsuri – intelectuale, dacă îndrăznesc să spun așa.
0 x
„Bucură-te și fă-ți să vii, fără să te rănesc pe tine sau pe nimeni, cred că asta este întreaga morală”
Chamfort.
Avatar de l'Utilisateur
phil12
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 530
Înregistrare: 05/10/09, 13:58
Locul de amplasare: occitană
x 156

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de phil12 » 16/07/18, 09:49

QuentinDida a scris:
Did67 a scris:Uneori dure, găsesc (percepțiile oamenilor sunt uneori curioase - pretențioase, „minune”...?):

Captură de ecran 07-14 la 18 Amazon.PNG Comentariu


Există, fără îndoială, ceva de frustrare care „pare” în mod clar prin scrierea acestui comentariu. Eu îmi folosesc experiența ca suport, care este cea a unui total ignorant care începe să se intereseze de plante. Din plantă am venit la grădina de legume. În sine, nu îmi pasă suficient de ideea unei grădini de legume, iar ideea de a cultiva roșii nu mă entuziasmează în mod deosebit, doar că face parte din viață și, prin urmare, face parte dintr-un set de lucruri. că mă fascinează etc. Bun. Cred că, în mod clasic și proporțional, oamenii care cultivă o grădină de legume nu au a priori același entuziasm pentru plante și sunt tocmai entuziasmați de ideea de a-și cultiva propriile legume sau, în orice caz, de a reduce grădina de legume la stricto sensu producția de material consumabil (poate din mândrie, „prima, cea mai mare roșie etc.” sau din obișnuință, poate, de exemplu, a avea o grădină de legume pare de la sine înțeles pentru cineva care locuiește la țară și că este un fel de necesitate socială, culturală...).



bonjour,

Abordarea ta este foarte intelectualizată (zici de exemplu> de la plante la grădini de legume, care ar putea apărea în discursul tău a fi un pic de regres??), ceea ce numești necesitate socială sau culturală pentru mulți este, într-un mod mai prozaic. , un ajutor economic pentru a vă produce legumele și pentru alții:

- o garanție de a avea produse cu trasabilitate puternică :-)
- organic sau mai mult decât organic pentru unii
- alimente culese proaspete la coacere, cu aromă deplină și calități organoleptice optime

Și pentru slujitorul tău este mai presus de toate:

- o plăcere creativă jubila de a semăna, a proteja, a urmări și a vedea înflorirea vieții, când vedem minunile pe care le produce natura, încercările palide ale așa-ziselor noastre genii artistice mă fac să zâmbesc!
- o activitate fizică meditativă în aer liber
- participarea colibri la limitarea daunelor ecologice aduse naturii.

Și chiar dacă înseamnă să am plante atât de mult cât hrănesc ființa umană și ecosistemul meu cu fructele lor, chiar dacă sunt de acord cu tine, toate acestea sunt doar masă organică, dar un măr frumos de exemplu (pentru că în sistemul meu nu am livadă disociată, arbuști hrănitoare, pajiște, gard viu învecinat și grădină de legume) ne oferă un foc de artificii de flori pentru a ne hrăni sufletul, biomasă pentru planetă, hrană pentru insecte și alte microorganisme din sol, o sursă pentru noi și plăcere, viață ce, de ce să cauți de la prânz până la ora 14. îți mănânci mărul dulce în plină conștiință în timp ce-l împărtășești cu nepotul tău toate acestea liniștite de cântecele locuitorilor înaripați din frunzișul tău și acolo atingi în clipa o altă dimensiune a ființei tale, destul de pur și simplu, asta îmi este suficient.

Pe scurt, grădina mea este cea mai bună prietenă a mea în vârstă!

Au o săptămână bună .
2 x
Consultanță în domeniul energiei durabile pentru construcții
http://www.philippeservices.net/
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 16/07/18, 10:32

Deci este dificil să acoperiți toate aspectele unui lucru în 300 de pagini... Misiune imposibilă.

Din partea mea, există ceea ce este - ca bază a noastră acțiuni. Pentru a nu se scufunda în credințe. Un nor este vapori de apă. „Vine” din evaporarea apei. Este probabil să producă precipitații, apă, ceață, zăpadă, grindină... Și furtuni - întrucât fulgerele nu, așa cum credem noi, „cad” DOAR din cer, uneori se ridică și acolo!!!

Nu este nevoie să mă rog lui Jupiter să trimită fulgere sau să-mi cruțe via. Nu e nevoie, ca galii (este adevărat?), să ne temem că cerul ne va cădea peste cap. Nu va cadea...

Și apoi putem admira norii, formele lor schimbătoare. Un avion care se „pierde” acolo... Este chiar recomandat.

Am vrut să vorbesc doar despre primul punct.

Poate că ar fi trebuit să mă lamuresc că nu am vrut să „castrez” pe nimeni din posibilitatea de a-i adăuga visele, observațiile, poezia! Dimpotrivă, eliberând corpul de sarcinile grele și obositoare, sper să deschid posibilitatea minții de a „visa”, de a admira, de a se juca cu nepoții săi (în loc să-i pună în pericol)...
1 x
fl78960
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 81
Înregistrare: 16/02/18, 13:19
x 24

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de fl78960 » 16/07/18, 11:31

Am crescut la țară, făcând grădinărit (nu prea mult grădinărit cu legume) alături de tatăl meu... așa că a fost firesc să i-am predat exemplarul cărții tale.

Comentariu de la tatăl meu:
„M-am plictisit puțin de părțile pe care le știam (este medic veterinar/cercetător/microbiolog/pensionar), dar este foarte bine explicat și e grozav, voi trece în revistă multe lucruri în modul meu de a lucra la grădină. "

Eu, care voiam doar să am punctul lui de vedere „profesional”, nu mi-am imaginat că la vârsta lui (78 de ani) va declanșa o revoluție în activitățile sale de grădinărit. : Cheesy:
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 16/07/18, 13:22

fl78960 a scris:
„M-am plictisit puțin de părțile pe care le știam (este medic veterinar/cercetător/microbiolog/pensionar),...



Evident că un medic veterinar (care a urmat probabil același început de curs ca mine - orele pregătitoare?) se va plictisi! Am încercat să fac acest lucru de înțeles pentru cineva care este motivat, dar numai că are nu sau puține cunoștințe de biologie (și nici unul în microbiologie). A fost un „decalaj mare”!

Ceea ce este interesant este să rețineți următoarele.

a) Intr-adevar, nu inventez nimic (cum m-a acuzat unul sau altul troll in comentarii pe YouTube)... E evident... E chiar o cunoastere atat de banala incat tatal tau trebuie sa se fi plictisit!!!

b) Deja, confirmă că nu scriu (sau nu prea multe) prostii - și numai asta, deja nu e chiar așa de rău... Am simplificat prea mult, evitând să cad în eroare ! Aparent, este un dat.

c) Cunoștințele „brute” nu sunt suficiente. Ele trebuie „asamblate” într-un sistem coerent de gânduri. Din care se va naște un plan de acțiune atent. Piesele unui puzzle nu vă oferă imaginea. Și totuși, le ai! Micuta bucata albastra, pe care ai luat-o drept o bucata de cer, dupa asamblare, se dovedeste poate a fi o reflexie intr-un lac, deci apa!

Asta numesc „a pune totul pe muzică”!

d) Și într-adevăr, este modul de a pune cap la cap puzzle-ul într-o grădină de legume vie care deschide o nouă viziune pentru cititor (și nu o rețetă gata făcută!). Mă emoționează că tatăl tău, cu cunoștințele și experiența lui în grădina de legume, a fost astfel „impactat”.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 16/07/18, 13:38

În acest proces, a urcat pe locul 1, chiar înaintea cărților despre câini sau luna... pe locul 623 în clasamentul general.

Poate un efect al articolului publicat în „Bonnes Terres” (pagina 44). Citește online aici: https://fr.calameo.com/read/0050515791121239264a6. Sau descărcați aici: https://www.dropbox.com/s/eta4wtvi8or60 ... 8.pdf?dl=0

Captură de ecran 07-16-18 la 01.33 PM Amazon.PNG Rang
Captură de ecran 07-16-18 la 01.33 PM Amazon.PNG Rang (747.77 KiB) Vizualizat de 2972 ori
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Adrien (ex-nico239) » 17/07/18, 02:19

Did67 a scris:În acest proces, a urcat pe locul 1, chiar înaintea cărților despre câini sau luna... pe locul 623 în clasamentul general.

Poate un efect al articolului publicat în „Bonnes Terres” (pagina 44). Citește online aici: https://fr.calameo.com/read/0050515791121239264a6. Sau descărcați aici: https://www.dropbox.com/s/eta4wtvi8or60 ... 8.pdf?dl=0

Captură de ecran 07-16-18 la 01.33 PM Amazon.PNG Rang


Foarte frumos articol: simplu și clar.

Să citească celor care nu înțeleg nimic din direcția pe care o luați și de care lipsesc un anumit număr de comentatori :!:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Diabolorent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 165
Înregistrare: 13/02/18, 16:37
Locul de amplasare: Digne les Bains
x 26

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Diabolorent » 17/07/18, 08:33

philxNUMX a scris:Și pentru slujitorul tău este mai presus de toate:

- o plăcere creativă jubila de a semăna, a proteja, a urmări și a vedea înflorirea vieții, când vedem minunile pe care le produce natura, încercările palide ale așa-ziselor noastre genii artistice mă fac să zâmbesc!
- o activitate fizică meditativă în aer liber
- participarea colibri la limitarea daunelor ecologice aduse naturii.

Și chiar dacă înseamnă să am plante atât de mult cât hrănesc ființa umană și ecosistemul meu cu fructele lor, chiar dacă sunt de acord cu tine, toate acestea sunt doar masă organică, dar un măr frumos de exemplu (pentru că în sistemul meu nu am livadă disociată, arbuști hrănitoare, pajiște, gard viu învecinat și grădină de legume) ne oferă un foc de artificii de flori pentru a ne hrăni sufletul, biomasă pentru planetă, hrană pentru insecte și alte microorganisme din sol, o sursă pentru noi și plăcere, viață ce, de ce să cauți de la prânz până la ora 14. îți mănânci mărul dulce în plină conștiință în timp ce-l împărtășești cu nepotul tău toate astea liniștite de cântecele locuitorilor înaripați din frunzișul tău și acolo te atingi în clipa o altă dimensiune a ființei talePur și simplu, asta îmi este suficient.

Pe scurt, grădina mea este cea mai bună prietenă a mea în vârstă!

Au o săptămână bună .


Totul este aici!!!

Vă mulțumesc pentru partajarea : Wink:
0 x
"Nu este un semn al bunei sănătăți mentale să fie bine adaptat la o societate bolnavă" Jiddu Krishnamurti.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 273