Potager du Sloth: cartea

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Moindreffor » 21/07/18, 13:31

Did67 a scris:1) Au fost 3 tipărituri: 5 + 000 + 3. Dar nu știu câte sunt vândute!

2) Editorul meu mă presează să-l lansez pe cel următor încă din februarie anul viitor! Termen limită pentru manuscris: începutul lunii decembrie.

O pot face și mai scurtă!

3) Am fi a priori, în acest caz, pe „răspunsuri la întrebări / complemente”. Dar deocamdată este un pic de mizerie în capul meu: cum să evit repetițiile, cu ce să mă ocup ... „Rețetele”, nu mă simt puțin neajutorat, fiind, repet, un „grădinar de piață mediocru” „...

„Tour de France des Potagers du Paresseux” va dura cel puțin un an mai mult ... Dar eu îl vreau.

este bine, este o afacere care funcționează
dacă doriți o mână pentru a organiza sau găsi subiecte pe care să le acoperiți, sau pentru a face o lectură prealabilă, sau pur și simplu pentru a vă spune așteptările noastre, anunțați-ne
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 03/08/18, 07:59

Cartea pe care am citit-o pe plaje?

Sunt uimit de clasamentul din această dimineață, val de căldură complet, la începutul lunii august:

Captură de ecran 08-03-18 la 07.56 AM Evaluare Amazon.PNG
Captură ecran 08-03-18 la 07.56 AM Evaluare Amazon.PNG (73.58 KiB) Vizualizat de 3575 ori
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 03/08/18, 08:09

Citesc cartea lui Marc-André Selosse: „Niciodată singur ....”.

Foarte interesant, într-adevăr, pentru cei care doresc să înțeleagă simbioza, micoriza, mutualismul etc ... Foarte științific, cu exemple precise. Chiar dacă a încercat să găsească formule plăcute (comparabile cu „cuvintele mele rele”), rămâne mult mai academic, cu următorul paragraf care se anunță cum ar trebui, etc ... Descoperitorii sunt citați cu precizie, uneori cu puțin anecdotă și anul nașterii / anul morții.

Fără îndoială un pic mai dificil decât al meu, dar pentru cei care vor să înțeleagă, esențial.

În plus, este în ruptură.

Am fost uimit să găsesc „alegorii” pe care le folosesc și eu, fără să-i fi citit cartea până acum, dar care este înainte de a mea, pentru ca cineva să se întrebe dacă am plagiat-o !!! Ce șoc. El vorbește, despre micorize, despre „subcontractarea” lucrului obositor, pentru plante, pentru a aduce apă sau săruri minerale. Sau faptul că, cu o grosime de zece ori mai mică, cu aceeași cantitate de materie organică, ciuperca merge de 100 de ori mai departe decât planta (un calcul pe care l-am făcut pe o bucată de post-it în timp ce scriau cartea mea). Găsesc, destul de logic, același lucru în cartea lui Selosse, dar așa cum am spus, ce șoc!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Adrien (ex-nico239) » 04/08/18, 02:41

Ai avut intuițiile potrivite ... : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 10/08/18, 23:32

O recenzie interesantă postată pe Amazon:

De Larieuse, MEMBRU AL CLUBULUI DE TESTERE pe 9 august 2018

Da, în sfârșit, puțină simplitate și se simte bine. Am avut o mulțime de cărți cu teorii la fel de complicate una de cealaltă și care, spre marele avantaj, chiar dacă este destul de logic, că natura este cea care lucrează pentru a produce cel mai bine, pentru că da, natura este cea care va beneficia la maximum de acesta și nu orice îngrășământ.
Mă bucur să văd că o bună parte a cărții este dedicată solului și aceasta este baza.


Pentru unii este prea complicat. Pentru alții, simplitate!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 20/08/18, 12:38

Comentariul - frumos - al zilei, pe Amazon

De Arcile MEMBRU AL CLUBULUI DE TESTE pe 20 august 2018

Autorul acestei cărți originale prezintă cu umor și știință o metodă de cultivare diferită de abordările tradiționale: încetăm să sapăm, săpăm, plivim, pământul gol este o neînțelegere, există alte soluții.
Cu o cunoaștere reală și o pedagogie excelentă, autorul îi ghidează pas cu pas pe noii grădinari în căutarea unei culturi mai puțin epuizante și mai eficiente.
Pasul 1: pământul nu trebuie să rămână gol (prea multă muncă pentru a începe din nou ad vitam eternam), autorul explică cum să-l acoperim cu fân. El explică cu atenție rolul bacteriilor, rizomilor și ciupercilor.
Pasul 2: însămânțarea și plantarea în fân și dezvoltarea (fotografiile ilustrează tehnicile).
Pasul 3: toate sfaturile pentru o grădină de legume de succes.

Am găsit această carte deosebit de bogată, documentată și clară. Permite tuturor să-și facă o idee despre metoda fenoculturii și să abordeze cu seninătate acest mod de grădinărit care economisește multă energie (autorul se inspiră din pădure, mereu curat și echilibrat). Acest lucru m-a interesat în special și am testat această metodă pe o suprafață mică: gunoi de grajd proaspăt, paie, semințe și dezrădăcinarea plantelor perene. Pentru mine, care nu puteam cultiva altceva decât plantele de roșii cireșe (totul se usucă în casa mea, pe sol arid, argilos, umplut cu ierburi), metoda a funcționat foarte bine (și totuși solul meu este dur. Și argilos!) . Am obținut fără efort roșii, roșii cherry și dovlecei. Este un început modest, dar un început foarte încurajator! Mulțumesc domnule Helmstetter!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 01/09/18, 11:18

Cele mai recente informații:

1) Clasamentul rămâne bun, chiar dacă, în afara sezonului, lucrurile sunt inevitabil reduse:

Captură de ecran 09-01-18 la ora 11.13 clasificare Aamzon.PNG
Captură de ecran 09-01-18 la 11.13 AM clasificare Aamzon.PNG (64.94 KiB) Vizualizat de 3111 ori


2) Un comentariu strălucitor:

Captură de ecran 09-01-18 la 11.12 comentariu amazon.PNG
Captură de ecran 09 la 01 comentariu amazon.PNG (18 KiB) Vizualizat de 11.12 ori


3) O a treia reeditare de 3 este iminentă. Acest lucru va aduce tirajul la 000.

4) Principiul unui al doilea volum se acționează cu directorul Tanei. Nu mai rămâne decât să ..... scrieți-l!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 02/09/18, 11:54

Ei bine, a doua zi, se întoarce, chiar înapoi la școală!

Captură de ecran 09-02-18 la 11.52 AM Amazon.PNG Rang
Captură ecran 09-02-18 la 11.52 AM Amazon.PNG Rang (64.98 KiB) Vizualizat de 3066 ori
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Moindreffor » 02/09/18, 16:15

Did67 a scris:Ei bine, a doua zi, se întoarce, chiar înapoi la școală!


Nu începe noul sezon vegetal în toamnă după recolte, pentru a pregăti următoarele, așa că este timpul să cultivați intelectual cu o carte bună, înainte de a cultiva pământul
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Adrien (ex-nico239) » 03/09/18, 02:47

Did67 a scris:3) O a treia reeditare de 3 este iminentă. Acest lucru va aduce tirajul la 000.

4) Principiul unui al doilea volum se acționează cu directorul Tanei. Nu mai rămâne decât să ..... scrieți-l!


Grozav...

Ia-ți timp pentru a doua Imagine nu există foc la lac
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 246