Grădina mea de bucătărie a celui mai mic efort

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 04/07/18, 20:57

ploaie nouă de furtună
două zile de udare gratuită, nu împotriva căldurii și a soarelui în timpul zilei, va trebui să aveți grijă de mucegai
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 21/07/18, 10:45

bine, ploaia pare să se joace întotdeauna cu abonații absenți, grădina doarme
crește în mișcare lentă, doar roșiile își continuă dezvoltarea,
varza din dantelă nu reface frunze, mă uit la omizi, vinetele sunt formate, dar fructele rămân mici, la fel pentru ardei, cei care și-au pierdut frunzele și au fost tratați cu urină au plecat bine, ceilalți și-au pierdut frunzele acum va trebui să aibă grijă și de ele, una dintre plantele de dovlecei și-a consumat toată regresul, așa că are doar 4 frunze și nu are recoltă la vedere
fasolea a înflorit, recolta va veni, țelina se descurcă bine, dar va fi o icră
vom aștepta sfârșitul secetei, puțina ploaie de ieri tocmai a udat fânul
Voi relua udarea pentru a spera la dezvoltarea de dovlecei, dovleac și vinete, restul vor aștepta ploaia
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Sikar
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 21/07/18, 18:40
Locul de amplasare: Franţa
x 1

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Sikar » 21/07/18, 18:58

Îmi place titlul acestui post ;-)
Sunt nou la forum și vă voi spune despre lucrul pe care l-am făcut astăzi în grădina tatălui meu. Ei bine, îmi place să nu vă spun în detaliu tot ce am făcut, dar, în general, sunt destul de mulțumit de mine. De la începutul verii, tatăl meu a avut o problemă cu udarea grădinii sale din cauza scurgerilor din sistemul de pompare. Îmi spunea Ok, o voi face de câteva săptămâni și încercase să facă un fel de tencuială pentru a sigila scurgerile. Pentru început, am luat totul deoparte, încercând să-mi sigilez din nou cu remorcă. Bine, a fost mai bine, dar câteva prize de aer au împiedicat udarea constantă, așa că am sărit în mașină și am cumpărat piesele necesare pentru a face totul din nou cu echipamente noi.
Și iată-l, la sfârșitul zilei curgea apa și în seara asta legumele care vegetau vor face o baie bună.
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 21/07/18, 19:05

sikar a scris:Îmi place titlul acestui post ;-)
Sunt nou la forum și vă voi spune despre lucrul pe care l-am făcut astăzi în grădina tatălui meu. Ei bine, îmi place să nu vă spun în detaliu tot ce am făcut, dar, în general, sunt destul de mulțumit de mine. De la începutul verii, tatăl meu a avut o problemă cu udarea grădinii sale din cauza scurgerilor din sistemul de pompare. Îmi spunea Ok, o voi face de câteva săptămâni și încercase să facă un fel de tencuială pentru a sigila scurgerile. Pentru început, am luat totul deoparte, încercând să-mi sigilez din nou cu remorcă. Bine, a fost mai bine, dar câteva prize de aer au împiedicat udarea constantă, așa că am sărit în mașină și am cumpărat piesele necesare pentru a face totul din nou cu echipamente noi.
Și iată-l, la sfârșitul zilei curgea apa și în seara asta legumele care vegetau vor face o baie bună.

Îmi scot micul vas de udat și trec la poalele fiecărei legume, după cu 30m2 Eu pot : Mrgreen:
Aș putea instala un sistem de aspersoare, mă gândesc la asta, dar aștept să am sera mea, deci totul la timpul său
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
darkducobu
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 21/07/18, 19:51
Locul de amplasare: Franţa

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de darkducobu » 22/07/18, 06:40

Moindreffor a scris:Îmi scot micul vas de udat și trec la poalele fiecărei legume, după cu 30m2 Eu pot : Mrgreen:


Este probabil ca prin udarea manuală să aveți un control mai bun asupra consumului de apă, totuși mi se pare că irigarea prin conducte poroase oferă apă plantelor cultivate. Astfel, buruienile sunt mai puțin udate, iar plantele de tomate nu au frunze umede.
Un susținător al celui mai mic efort, un alt punct important de detaliu ar putea fi vârsta grădinarului și distanța dintre punctul de apă și grădina de legume. :D
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 22/07/18, 21:05

darkducobu a scris:
Moindreffor a scris:Îmi scot micul vas de udat și trec la poalele fiecărei legume, după cu 30m2 Eu pot : Mrgreen:


Este probabil ca prin udarea manuală să aveți un control mai bun asupra consumului de apă, totuși mi se pare că irigarea prin conducte poroase oferă apă plantelor cultivate. Astfel, buruienile sunt mai puțin udate, iar plantele de tomate nu au frunze umede.
Un susținător al celui mai mic efort, un alt punct important de detaliu ar putea fi vârsta grădinarului și distanța dintre punctul de apă și grădina de legume. :D

susținător al celui mai mic efort, desigur, dar bun 10m plat între punctul de apă și grădina de legume, chiar dacă nu prea vechi, bine deteriorat de viață, așa că intenționez să automatizez acest lucru, doar pentru a ocupa timpul lăsat liber de fenocultură , să lucreze materia cenușie și nu brațele : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Adrien (ex-nico239) » 25/07/18, 01:13

Moindreffor a scris:
darkducobu a scris:
Moindreffor a scris:Îmi scot micul vas de udat și trec la poalele fiecărei legume, după cu 30m2 Eu pot : Mrgreen:


Este probabil ca prin udarea manuală să aveți un control mai bun asupra consumului de apă, totuși mi se pare că irigarea prin conducte poroase oferă apă plantelor cultivate. Astfel, buruienile sunt mai puțin udate, iar plantele de tomate nu au frunze umede.
Un susținător al celui mai mic efort, un alt punct important de detaliu ar putea fi vârsta grădinarului și distanța dintre punctul de apă și grădina de legume. :D

susținător al celui mai mic efort, desigur, dar bun 10m plat între punctul de apă și grădina de legume, chiar dacă nu prea vechi, bine deteriorat de viață, așa că intenționez să automatizez acest lucru, doar pentru a ocupa timpul lăsat liber de fenocultură , să lucreze materia cenușie și nu brațele : Mrgreen:


Ah sigur, udarea automată vă va schimba viața.

Acum este aproape peste tot, indiferent dacă este în grădina de agrement sau în grădina de legume și este mai mult la fel ....

Chiar dacă Mme, nostalgică pentru udarea manuală, îmi smulge furtunul pentru a-și uda din nou sera în timp ce există automat ... dar este adevărat că pentru unele fotografii este mai precis, dar mănâncă timp.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 25/07/18, 09:12

nico239 a scris:
Moindreffor a scris:
darkducobu a scris:
Este probabil ca prin udarea manuală să aveți un control mai bun asupra consumului de apă, totuși mi se pare că irigarea prin conducte poroase oferă apă plantelor cultivate. Astfel, buruienile sunt mai puțin udate, iar plantele de tomate nu au frunze umede.
Un susținător al celui mai mic efort, un alt punct important de detaliu ar putea fi vârsta grădinarului și distanța dintre punctul de apă și grădina de legume. :D

susținător al celui mai mic efort, desigur, dar bun 10m plat între punctul de apă și grădina de legume, chiar dacă nu prea vechi, bine deteriorat de viață, așa că intenționez să automatizez acest lucru, doar pentru a ocupa timpul lăsat liber de fenocultură , să lucreze materia cenușie și nu brațele : Mrgreen:


Ah sigur, udarea automată vă va schimba viața.

Acum este aproape peste tot, indiferent dacă este în grădina de agrement sau în grădina de legume și este mai mult la fel ....

Chiar dacă Mme, nostalgică pentru udarea manuală, îmi smulge furtunul pentru a-și uda din nou sera în timp ce există automat ... dar este adevărat că pentru unele fotografii este mai precisdar este nevoie de timp.

nu este timpul trecut, este mai mult timp să-l petrec la momentul potrivit, mi-a fost dor de răsadurile mele pentru că am rezervat peste 2 zile și răsadurile din farfurie bine nu iartă dacă aceste 2 zile acolo este fierbinte, este un exemplu, dar un udarea programată sau cel puțin automată ar trebui să ajute cu adevărat, atunci când, în acest moment sau chiar la căderea nopții, este încă nu departe de 30 ° C Didier trebuie să înțeleagă și pe alții, nu este să nu scoți un accident din viață : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 25/07/18, 09:39

în trecere
Nu am avut niciodată roșii atât de frumoase
doar pentru a sublinia că plantele care poartă cele mai frumoase roșii au fost produse de unul dintre verii mei, așa că pentru mine, înainte de sol, udare sau altele, originea plantei plantate este una dintre primele surse de succes
brusc misiunea pe care am acceptat-o ​​este să încerc să produc eu numărul maxim de plante pentru anul viitor, așa că va trebui să treacă prin realizarea unui sol bun sau găsirea îngrășământului potrivit pentru hrănirea plantelor pe care le voi produce
De asemenea, cred că perioada de transplant este al doilea factor de succes
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Adrien (ex-nico239) » 25/07/18, 11:26

Din seră cel mai frumos picior .... este cel care provine dintr-un semi "sălbatic" (trebuie să fi căzut o sămânță) încastrat între 2 baloturi de paie ... (foto care urmează)

Nu trag concluzii din asta, dar mă strigă ....
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 316