Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de a fi hafen » 23/07/18, 00:24

Da, acesta este cel (lansarea din 2018) a cărui coperta am arătat-o ​​deja.
9782812615108.jpg
9782812615108.jpg (119.94 KIO) Accesat de 1649 ori

Tocmai l-am terminat...voi mai vorbi despre asta cand voi avea timp..
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 23/07/18, 08:36

Da, acum se întoarce la mine...

Spune-mi doar dacă merită sau dacă este o bătaie de cap... O să cumpăr câteva cărți în următoarele zile.

[Asta este tipic modului în care funcționează creierul meu în acest moment: sunt lucruri pe care le-am văzut, câteodată citit, de care nu am amintire, până când uneori neg un fapt, înainte de a realiza, mai târziu, că de fapt.. Soția mea s-a obișnuit cu asta... Nu știu dacă este consecința atacului de cord, sau a începuturilor Alzheimer, sau pur și simplu un creier supraîncărcat sau chiar o absență a „atenției profunde acordate în momentul de față chestiei”. ... Probabil un pic din toate astea deodată?]
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 23/07/18, 08:46

Did67 a scris:
Să spunem 30 cm (totul teoretic). Acest lucru face, pe m², 1/3 din m3 Soare.

Un ordin de mărime al densității în vrac a solului uscat este de 1,3 (variază de la 1 la 1,6 pentru solurile minerale).

Deci suntem la 0,3 * 1,3 t = 2 tone pe m².




„Op pe cioc!” [după expresia lui Le Canard - ziarul - când trebuie să corecteze ceva ce a publicat]

Ai avut dreptate sa fii surprins!!!!!!

Eram la 0,3 m3 de sol. Cu o densitate „medie” de 1,3.

Și prin urmare 0,3 m3 * 1,3 t/m3 = 0,4 tone sau 400 kg.

Și astfel, aceasta aduce o contribuție de 35 g de P205, deci 35 / 2,3 g de P = aproximativ 15 g de P (neschimbat)

În aproximativ 400 kg de sol (deci de 5 ori mai puțin)

Deci 15 mg de P / 000 kg de sol = 400 mg de P / kg de sol (de 35 ori pu).

„Limitele” în biologie nu sunt niciodată pătrate. Acestea sunt curbe „în formă de clopot”... Nu este la 79 mg nici un efect, la 80 mg un efect maxim.

Cred că la 35 de ani începi să ai efect...

Mai ales dacă acum luăm în considerare doar 15 cm de sol (ceea ce sapăm), dacă considerăm că micorizarea este stabilită la început; dacă considerăm că un grădinar de piață oferă cu ușurință de 2 sau 3 sau 4 ori dozele unui fermier (uitați-vă la un câmp după ce ați trecut de un împrăștiat gunoi de grajd, există câteva "bucăți" de gunoi de grajd aici și acolo; nimic pentru a face cu „straturile continue de gunoi de grajd)” utilizate de un grădinar de piață, vedem că putem atinge rapid limita ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Julienmos » 23/07/18, 13:44

scurtă pauză

pe 14, 15 si 16 septembrie 2018 emisiunea BiObernai cu (printre altele) ghici cine? :)

Sper că de data asta pot merge acolo!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 23/07/18, 14:49

Se confirmă și o conferință în cadrul festivalului LPO din Der, pe 28 octombrie (Lacul Der-Chantecoq, lângă St Dizier).

Voi fi și la Champagné, lângă Poitiers, pentru întâlnirile naționale de permacultură din 24 până în 26 august (secvența a 3 conferințe diferite): https://reporterre.net/Les-Rencontres-N ... lture-2018

Pentru prietenii noștri din Occident sunt în curs de negocieri pentru o trecere spre St-Brieuc! Acest lucru nu este confirmat.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de a fi hafen » 23/07/18, 17:20

Did67 a scris:Deci 15 mg de P / 000 kg de sol = 400 mg de P / kg de sol (de 35 ori mai mult). „Limitele” în biologie nu sunt niciodată pătrate. Acestea sunt curbe „în formă de clopot”... Nu este la 5 mg nici un efect, la 79 mg un efect maxim. Cred că la 80 de ani începi să ai efect...
Mai ales dacă acum luăm în considerare doar 15 cm de sol (ceea ce sapăm), dacă considerăm că micorizarea este stabilită la început; dacă considerăm că un grădinar de piață oferă cu ușurință de 2 sau 3 sau 4 ori dozele unui fermier (uitați-vă la un câmp după ce ați trecut de un împrăștiat gunoi de grajd, există câteva "bucăți" de gunoi de grajd aici și acolo; nimic pentru a face cu „straturile continue de gunoi de grajd)” utilizate de un grădinar de piață, vedem că putem atinge rapid limita ...
Da, exact la asta mă gândeam. Mai ales că, la sfârșitul cărții, Lowenfels relatează că „unii estimează că nivelurile de fosfor ar trebui să fie și mai mici, în jur de 30 ppm” (p.149) (în loc de cele 70 ppm general acceptate)! În orice caz, această întrebare a fosforului apare de mai multe ori pe parcursul cărții (în cercetările din agricultură, horticultură sau hidroponie de exemplu, dar menționată și în legătură cu compostul prea bogat în P)....
Numai pentru asta cred că această carte ar putea fi de interes pentru fenocultori. Remarcile pe care le-ați făcut despre autor sunt mai degrabă adevărate și poate veți detecta neconcordanțe. Din partea mea, cartea mi s-a părut destul de bogată în ciuda repetărilor și am apreciat prima parte care este o descriere biologică bine ilustrată a ciupercilor și a relației micorizice. În plus, faptul că Lowenfels este jurnalist (se pare că este totuși bine versat în subiect și are prieteni care sunt cercetători sau care pun mâna în pământ) și, mai mult, de cultura anglo-saxonă, dă oferă un aspect mai pragmatic, complementar conferințelor Sélosse (pe care le-am apreciat și eu).
Iată un alt pasaj care m-a surprins pentru a vă deschide apetitul: există o parte a cărții care discută practicile agricole care pot avea un impact negativ asupra culturilor. Primul lucru menționat (înainte de îngrădire, modificări ale solului, chimicale, îngrășăminte, ardere și utilizarea OMG-urilor) este: rotația culturilor. Astfel, spre deosebire de practicile tradiționale prezentate în grădinărit ecologic, unde se recomandă în mod regulat rotația și variația culturilor, s-ar părea că aceasta ar putea avea „efecte semnificative asupra ciupercilor micohrizale arbusculare care pot supraviețui”.
Mi se pare că acest lucru merge puțin (indirect) în direcția unora dintre alegerile tale (poate că am mai auzit ceva în videoclipurile tale?)...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 23/07/18, 18:58

1) Că nu știm cu adevărat este lotul comun al agronomilor, viața fiind complexă, relații nu pur și simplu binare și cercetare „in vitro” (în ghivece) nu ușor de transpus (ceea ce Sélosse are dreptate; totuși, și acolo am gândiți-vă că nu și-a părăsit turnul, suntem obligați să „ne lăsăm să gândim...”, altfel devenim imobili sau lăsăm tot câmpul celor care afirmă, fără să-și pună întrebări, că am arat mereu, că prin aducerea lemnului mort „însămânțăm” micorize, că legumele cresc mai bine sub copaci etc...).

2) Există așadar neapărat „interpretare” și „convingere”, de îndată ce luăm măsuri...

3) Există jurnaliști buni - și, dacă mă înșel, Lowenfels este un grădinar amator destul de avansat...

Chiar dacă el sau prietenul lui nu a înțeles nimic despre pH.

[François Lenglet, care a dobândit o anumită notorietate pe probleme economice, nu este deloc economist!]

4) ... ceea ce nu înseamnă nimic, deoarece milioane de grădinari preferă compostarea sau amestecul de grelinette sau Bordeaux!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de a fi hafen » 23/07/18, 19:25

Did67 a scris:Chiar dacă el sau prietenul lui nu a înțeles nimic despre pH.
De ce, ce a spus?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de a fi hafen » 23/07/18, 19:30

Did67 a scris:4) ... ceea ce nu înseamnă nimic, deoarece milioane de grădinari preferă compostarea sau amestecul de grelinette sau Bordeaux!
Aici poate că m-am exprimat prost: ceea ce voiam să spun este că Lowenfels, spre deosebire de cei care susțin rotații, ar sfătui mai degrabă să evite să facă rotații!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 23/07/18, 22:10

Nu, am inteles bine.

Remarca mea a fost generală: cineva poate fi prezentat ca fiind un „grădinar bun” și totuși se poate pune la îndoială. Am citat aceste exemple...

Rotațiile pot dăuna micorizării. Nu știu dacă este o credință sau dacă există rezultate concludente ale testelor.

Bolile specifice (cele care afectează o specie sau o familie) pun alte probleme dacă nu există rotație. Prin urmare, nu trebuie să luăm în considerare doar un singur factor...

În plus, nu am observat niciun efect negativ în urma unei rotații, în comparație cu o repetare a aceleiași culturi în același loc...

Mi se pare probabil ca ciupercile micorizale sa formeze forme de rezistenta, la fel ca si alte familii de microorganisme: cand plantezi o leguminoasa dupa cativa ani, aceasta formeaza noduli. Pe de altă parte, atunci când introduci o nouă specie într-o regiune în care nu a fost niciodată cultivată, este mai bine să inoculezi...

Pe de altă parte, ceea ce este clar este că absența rotației duce, în majoritatea culturilor (cu excepția porumbului sau roșiilor, și fără alte câteva despre care nu știu...), la o situație imediată. scăderea randamentelor „toate lucrurile fiind egale”. Grâul pe grâu își vede randamentul în scădere cu aproximativ zece până la aproximativ douăzeci%. Și o cereală păioasă nu va reuși alte cereale păioase...

https://www.perspectives-agricoles.com/ ... 402639.pdf

Deci, dacă aceasta este o părere, cred că este fără temei.

Dacă există teste care dovedesc acest lucru, aș dori să știu despre ele.
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 237