Turbulatorul cu vortex este „interzis” de Hummer de către GM

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 19/10/06, 10:09

Oricum este destul de simplu:

Un motor diesel furnizat sub sarcină (deci în cel mai bun caz) între 4,5 și 5,5 CP / L ... haideți să luăm 5 ca mijloc memnotehnic ... deci vine un motor diesel care furnizează 100 CP va consuma 100 / 5 = 20L pe oră.

Un motor pe benzină: între 3 și 4 CP / h ... hai să luăm 3,33 pentru a facilita ... un motor pe benzină cu 100 CP va consuma, așadar, 100 / 3,33 = 33L pe oră.

Astfel obținem bine, pentru cei 200 CP (presupunând că sarcina medie este de 200 CP pe 234) din exemplul lui André aproximativ 1,1L / minut ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 19/10/06, 11:19

Andre a scris:bonjour

20 mile / galon este de aproximativ 12 litri
25 mile / galon este 9,75


Ferește-te de conversie.
o mile = 1,61 km
un galon american 3,78 litri [...]
Da, dar în acest caz, este corect luând galonul american ...

Este adevărat că este extrem de surprinzător, dar nu cunosc standardele pentru măsurarea consumului în SUA.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
șarlotă
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 52
Înregistrare: 10/10/06, 09:41
Locul de amplasare: Lausanne, Elveția




de șarlotă » 19/10/06, 16:07

Găsesc că tocmai fredonarea trebuie interzisă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 19/10/06, 21:47

Charlotte a scris:Găsesc că tocmai fredonarea trebuie interzisă.
Îmi place avatarul tău ... : Wink:
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 19/10/06, 23:45

Prietenul nostru André a spus:

În America de Nord, majoritatea oamenilor nu înțeleg nimic dacă vorbim cu ei despre litru la 100 km, în ciuda faptului că suntem convertiți în metrici, oamenii încă vorbesc despre kilometri pe galon și chiar unii vorbesc despre km pe litru!


și am spus acum 2 sau 3 săptămâni, despre asta forum sau pe alta, nu mai știu:

Americanii văd departe, vorbesc despre km / litri și europenii sunt strânși, vorbesc despre litri la 100 km sau mile pe bandă : Mrgreen:

altă țară, alte obiceiuri!

Subliniez că mi-am făcut calculele cu dungi americane, în ceea ce privește canadienii, este adevărat că nu a trecut atât de mult că nu mai sunt supuși Majestății Sale Grațioase (sper că nu te jignesc, baieti)
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 20/10/06, 02:39

bonjour
Charlotte a scris:Găsesc că tocmai fredonarea trebuie interzisă.


Sunt puțin refractar la legi, interdicții și garduri.
Mai degrabă cred că ar trebui să facem educație, este suficient ca nimeni să nu-l cumpere și acest vehicul să rămână cu soldații
Tot aici este vehiculul GM Mari, cultivatorii Thaoé.
Trebuie să credeți că există o piață mică, deoarece „se vinde”.
Dar uite cine stă acolo ...
Dacă am inclus gardurile cu interdicțiile, este că atunci când plec în vacanță în Europa, acest lucru ne atrage cel mai mult, toate motivele din jurul caselor sunt ca și cum sunt înconjurate de garduri, cu porțile necesare aproape, ca și cum ai lipsi de securitate, obișnuiam să avem doar iarbă între vecini ...
Pentru elefant
Mulți canadieni din Anita sunt mai mulți englezi decât englezii din Anglia, încă mai au în fața unei anumite case jack-ul unirii ca steagurile.
Aici, în Quebec, ultimul bastion francofon, monarhia
este departe de convingerile noastre. în plus, drapelul nostru are semnele regilor florile lizei. Încă o altă monarhie ..

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 20/10/06, 08:35

André a spus:

Dacă am inclus gardurile cu interdicțiile, este că atunci când plec în concediu în Europa, acest lucru ne atrage cel mai mult, toate motivele din jurul caselor sunt ca și cum sunt înconjurate de garduri, cu porți necesare aproape, ca și cum ai lipsi de securitate, obișnuiam să avem doar iarbă între vecini ...


am spus o altă țară, alte obiceiuri.

Istoria noastră este cu totul diferită de a ta, dimensiunea pământului nostru, cred, precum și densitatea populației. și din nou, în Franța și Belgia, nu este nimic, ar trebui, de exemplu, să vezi vilele din jurul Lacului Garda, în Italia.
Cu noi, de exemplu, spațiul de parcare din fața casei dvs. începe să devină o marfă rară pentru care luptăm ...
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 240